Kuşatılmış Kolon Problemi

Merhaba, ekteki projede S5 kolonu 1. bodrum kat haricinde yönetmelik kuşatılmış kolon şartını sağlamakta fakat program kolonu kuşatılmamış kolon olarak dikkate alıyor. Hatayı nasıl düzeltebilirim ?

Ekli dosyalar

• Kuşatılmış kolon.cde
    3.9 MB · Görüntüleme: 18
Konuyu inceledim, soruma cevap niteliğinde bir ibare göremedim. Kolona saplanan kirişlerim, kolunun b ve h ölçülerinin 3/4'ünden daha büyük. Yönetmelikte kolonun kuşatılmış olarak kabul edilmesine dair (konsol durumu hariç) başka bir ibare yok. Yani kolonum hesaplara kuşatılmış kolon olarak katılmalı fakat kuşatılmamış kolon olarak katılıyor. Hatayı nasıl düzeltebilirim ?

Konuyu inceledim, soruma cevap niteliğinde bir ibare göremedim. Kolona saplanan kirişlerim, kolunun b ve h ölçülerinin 3/4'ünden daha büyük. Yönetmelikte kolonun kuşatılmış olarak kabul edilmesine dair (konsol durumu hariç) başka bir ibare yok. Yani kolonum hesaplara kuşatılmış kolon olarak katılmalı fakat kuşatılmamış kolon olarak katılıyor. Hatayı nasıl düzeltebilirim ?
-- sonuçlara göre k02 kirişini konsol olarak görüyor.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    187.7 KB · Görüntüleme: 104
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    692 KB · Görüntüleme: 103
Bu, programla alakalı bir konu olduğu için yetkililerin cevap vermesini beklememiz lazım. Bende merak ettim. Daha önce karşılaşmadığım bir sorun.
Anladım, beklemekten başka çare yok o zaman :) Projenin son halini ekledim. Konsol değil işaretleme rağmen yine de konsol görüyor. Şuan hesap kurtarıyor gözüksede, S5'e bağlanan kirişleri 30*32 yapmak istemiyorum. Düşük kesit o kiriş için bence. Kiriş kesiti artınca, rijitlik artması sonucu daha fazla kiriş donatısı ve kesme güvenliği kurtarmaması problemi oluşuyor. Ama kuşatılmış olduğunu görse hesap kurtarır. Umarım vardır çözümü

Ekli dosyalar

• Kuşatılmış kolon.cde
    4.3 MB · Görüntüleme: 11
Bu kirişi konsol olduğu için değil de basit kiriş olduğu için (sol ucundan kirişe bağlandığı için) dikkate almıyor. Programda seçeneği var, ancak açarsanız tüm konsol ve basit kirişleri dikkate alır, sadece bu kirişi dikkate almanın imkanı yok sanırım.
1671350641162.png

Son düzenleme:
Bu kirişi konsol olduğu için değil de basit kiriş olduğu için (sol ucundan kirişe bağlandığı için) dikkate almıyor. Programda seçeneği var, ancak açarsanız tüm konsol ve basit kirişleri dikkate alır, sadece bu kirişi dikkate almanın imkanı yok sanırım.
Merhaba hocam. kiriş basit kiriş değil. Statik olarak değil yani. Programın tam olarak ne algıladığını anlayamadım fakat analiz modeli incelendiğinde ana kirişle saplanan kiriş arasında analitik bağlantı olmadığı görülmekte. Bu minvalde bence de bu kiriş konsol olarak görülmekte program tarafından. 1671372114329.png

Düğüm noktası gösterimini açarsanız bağlantı yapıldığını göreceksiniz:
Ancak konsol da olsa basit kiriş de olsa programın hesaba katmama sebebi aynı aslında.
1671372380271.png

Diğer kirişlerde düğüm noktası açılmadığında da görülen bağlantılar ne manaya geliyor ? Birde bahsi geçen kirişlerdeki bağlantının kırmızı renk olması ve diğer kirişlerde olan bağlantının koyu yeşil renkte olması ne manaya geliyor ? Bilginiz var mı ?

Merhaba, ekteki projede S5 kolonu 1. bodrum kat haricinde yönetmelik kuşatılmış kolon şartını sağlamakta fakat program kolonu kuşatılmamış kolon olarak dikkate alıyor. Hatayı nasıl düzeltebilirim ?
Merhaba,
S05 kolonuna sol taraftan bağlanan K04 kirişi tali kiriş konumunda olduğu için birleşim kesme güvenliği kontrolüne dahil edilmez ve kolon kuşatılmamış birleşim konumundadır.

1671428884891.png

Basit ve konsol kirişlerin birleşim kesme güvenliği kontorlüne dahil edilmesini istiyorsanız, analiz ayarlarında "Kolon kiriş kesme güvenliği kontrolünde konsolve basit kirişleri dikkate al" seçeneğini işaretlemeniz gerekir.

1671428526385.png
(İdeyapı önerisi : Konsol ve basit kirişleri birleşim kesme güvenliği kontrolünde dikkate almayınız.)
İyi çalışmalar

Levent Bey merhaba. Anlamadığım bir nokta var. Benim kolona sol taraftan bağlanan saplama kirişim konsol kiriş yada basit kiriş değil ki. Yada yönetmelikte saplama kirişlerin bu kontrole katılmasını engelleyen bir madde mi var acaba kaçırdığım

Levent Bey merhaba. Anlamadığım bir nokta var. Benim kolona sol taraftan bağlanan saplama kirişim konsol kiriş yada basit kiriş değil ki. Yada yönetmelikte saplama kirişlerin bu kontrole katılmasını engelleyen bir madde mi var acaba kaçırdığım
K04 kirişinin sol ucunda kolon/perde olmadığı için çerçeve oluşturmuyor. Bu kirişin sol ucunda da kolon/perde olsaydı, çerçeve oluşturacaktı.

1671434900938.png

Geri