Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Dinamik Analizde mod yetersiz uyarası

Dinamik analizde mod sayısı yetersiz , x ve y yönünde göreli kat ötelemesi yüksek uyarını alıyorum. Kolon ve kiriş Elemanlarının kesitlerini arttırmama rağmen uyarıları almaya devam ediyorum. Modal analize yeni konfigürasyonlar eklememe rağmen mod hatası vermekte. Hataların giderilmesi hususunda yardımcı olabilirmisiniz ?

Teşekkürler.

-Mod sayısı yetersizliği durumunda Yapı ağacından Analiz/Modal analiz bölümünde Modal özelliklerine girerek Hedeflenen mod sayısını değiştirebilirsiniz. Mod sayısı yetersizlik sorunu çözülmez ise İdeCAD proje dosyasını eklerseniz inceleriz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Göreli kat öteleme sorunu ve olası çözümleri için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Levent Bey eklediğiniz konuları tekrar denememe rağmen çözüme ulaşamadım. Bina karma (betonarme ve çelik) olduğundan dolayı kütle m. ve rijitlik merkezi döşemenin olduğu yerde göstermekte. Çelik taşıyıcı sistemde merkezi çaprazlar ve moment aktaran kirişleri kullanmama rağmen göreli kat ötelemesi ve mod hatası alıyorum projeye inceleyip dönüş yapabilirmisiniz?

Levent Bey eklediğiniz konuları tekrar denememe rağmen çözüme ulaşamadım. Bina karma (betonarme ve çelik) olduğundan dolayı kütle m. ve rijitlik merkezi döşemenin olduğu yerde göstermekte. Çelik taşıyıcı sistemde merkezi çaprazlar ve moment aktaran kirişleri kullanmama rağmen göreli kat ötelemesi ve mod hatası alıyorum projeye inceleyip dönüş yapabilirmisiniz?
ideCAD proje dosyasını ekleyin.

Mesajınıza hala İdeCAD proje dosyası eklenmemiş. Dosya boyutunuz büyükse
vb. bir siteye yükleyip, linkini verebilirsiniz.
İlave olarak;
Sorunuzu 10 versiyonu lisanslı kullanıcılarımız için oluşturduğumuz Teknik Destek Portalı üzerinden sorup, ideCAD proje dosyasını ekleyebilirsiniz.

Mesajınıza hala İdeCAD proje dosyası eklenmemiş. Dosya boyutunuz büyükse
vb. bir siteye yükleyip, linkini verebilirsiniz.
İlave olarak;
Sorunuzu 10 versiyonu lisanslı kullanıcılarımız için oluşturduğumuz Teknik Destek Portalı üzerinden sorup, ideCAD proje dosyasını ekleyebilirsiniz.

Merhaba;

1- Yapı ağacı -Analiz -Modal analiz -modal penceresine gidiniz. Üzerine çift tıklayınız. Açılan pencerede Rx ve Ry serbestliklerini de işaretlediğiniz görünüyor. Projenizde bu serbestliklerin dahil edilmesini gerektiren özel bir durum veya geometri biz tespit edemedik. Yine de seçili kalabilir bu durumda hedeflenen mod sayısının arttırılması gerekir.
2- Aynı sekmede Modal analiz altında çok sayıda modal analiz tanımlanmış görünüyor. Bunlara ihtiyacınız olmadığı için silinmiştir.
3- Derz ile ayırdığınız betonarme yapının başka bir dosyada modellenmesini tavsiye ederiz. Çünkü betonarme ve çelik göreli öteleme değerleri birbirinden 2 kat farklıdır. Ve çelik sınır değeri daha düşüktür bu nedenle gereksiz bir şekilde betonarme elemanları ekonomik olmayacak şekilde tasarlamış olursunuz.
4- Göreli öteleme sınır değeri çelik bölüm için arada bir duvar kullanmayacaksanız göreli isimli görseldeki gibi düzenlenmelidir.
5- S31 kolonunun üst kotunu düzeltmeniz gerekmektedir.kolon.png

modal.pnggöreli.png

Son düzenleme:
Geri