Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Sürekli temel donatı yetersiz sorunu

Sürekli temelde donatı yetersiz hatası alıyorum sağlayan kirişlerde de çok fazla donatı oluşuyor kolonla da donatı çok fazla boyutu arttırıyorum bir kısmı düzeldi fakat boyut zaten fazla iken daha da arttırmak istemiyorum 100 cm fazla olacak donatı çapını tek düzende oluşturarak yapmak için ds kutucuğunda 14 lük sabitledim bazı kirişlerde 50-100 donatı bile atsam çapı da büyütsem olmayanlar vardı başka bir yanlış yaptığımı düşünüyorum fakat bulamadım yardımcı olabilir misiniz.

Ekli dosyalar

-Projenizi eklediğiniz haliyle sürekli temellerdeki donatı yetersizlikleri etriye ve ampatman donatılarından kaynaklanıyor. Donatı seçimi diyaloğunda etriyeve ampatman donatıları için daha büyük donatı çaplarını (10,12) seçip, analiz yapınız.
-Sürekli temel parametreleri diyaloğunda "minimum açıklık momenti olarak ql^2/ kullan" seçeneği işaretli. bu seçenek işaretli olduğunda açıklık momentleri hesap momentlerinden fazla çıkabilir. seçenek iptal edilmesi durumunda bu durumun göre sürekli temellerin açıklık donatıları azalacaktır.

-Projede göreli kat öteleme sorunu mevcut.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
-Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği ve olası çözümleri

İlave bazı notlar ve öneriler;
-Sürekli temel parametreleri diyaloğunda "çift etriye için min. b" değeri 80 olarak yapılmış. 40 cm yapılmasını uygun olur. (TS500 10.4.3)
-Sürekli temel parametreleri diyaloğunda "Hesapta deprem yüklemelerini kullan" seçeneğinin işaretlenmesi uygun olur.
-Kiriş donatı seçimi diyaloğunda pilyeler için 8 ve 10 luk donatı çapları seçilmiş. Kiriş boyuna donatı çapları 12 lik ten az olamaz. (TBDY madde 7.2.2)
-Temel sistemi olarak kirişsiz radye temel seçeneğini de değerlendirebilir.

-Projenizi eklediğiniz haliyle sürekli temellerdeki donatı yetersizlikleri etriye ve ampatman donatılarından kaynaklanıyor. Donatı seçimi diyaloğunda etriyeve ampatman donatıları için daha büyük donatı çaplarını (10,12) seçip, analiz yapınız.
-Sürekli temel parametreleri diyaloğunda "minimum açıklık momenti olarak ql^2/ kullan" seçeneği işaretli. bu seçenek işaretli olduğunda açıklık momentleri hesap momentlerinden fazla çıkabilir. seçenek iptal edilmesi durumunda bu durumun göre sürekli temellerin açıklık donatıları azalacaktır.

-Projede göreli kat öteleme sorunu mevcut.
-Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği ve olası çözümleri

İlave bazı notlar ve öneriler;
-Sürekli temel parametreleri diyaloğunda "çift etriye için min. b" değeri 80 olarak yapılmış. 40 cm yapılmasını uygun olur. (TS500 10.4.3)
-Sürekli temel parametreleri diyaloğunda "Hesapta deprem yüklemelerini kullan" seçeneğinin işaretlenmesi uygun olur.
-Kiriş donatı seçimi diyaloğunda pilyeler için 8 ve 10 luk donatı çapları seçilmiş. Kiriş boyuna donatı çapları 12 lik ten az olamaz. (TBDY madde 7.2.2)
-Temel sistemi olarak kirişsiz radye temel seçeneğini de değerlendirebilir.
Çok teşekkür ederim Levent bey

Geri