V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Yaylar sönüm elemanları ve rigid bağlantılar

Düğüm noktalarına yay ve sönüm elemanı ataması nasıl yapabilirim?Yapı Ağacı kısmında görünmekte fakat düğüm noktasına yalnızca mesnet ve yük ataması yapılabiliyor.Eski versiyonlarınızda bulunmaktaydı ama yeni versiyonlarınızda bunu gerçekleştiremiyorum.Bu konuda bilgilendirme yapabilir misiniz?

Bu konudan bende muzdaribim. Yapı ağacından yapılan perde ve döşeme mesnet atamaları analiz sonrası kaybolmakta. Bu durum programın yeteneklerini oldukça kısıtlamakta. Eğer idecad bilinçsiz kullanımın doğurabileceği sıkıntılardan endişe ediyorsa bu özellikleri içeren farklı bir paket satışa sunabilir. Böylece sadece standart yapılar yapan kullanıcılar bu özelliklere ekstra para vermek istemeyeceği için sorun olmaz.

Düğüm noktalarına yay ve sönüm elemanı ataması nasıl yapabilirim?Yapı Ağacı kısmında görünmekte fakat düğüm noktasına yalnızca mesnet ve yük ataması yapılabiliyor.Eski versiyonlarınızda bulunmaktaydı ama yeni versiyonlarınızda bunu gerçekleştiremiyorum.Bu konuda bilgilendirme yapabilir misiniz?

Bina türü yapılarda yay eklemeye ihtiyaç olmadığı ve hatalı kullanıldığı için kaldırıldı. Neden ihtiyaç duyduğunuzu detaylandırır mısınız?

Levent Bey halihazırda betonarme bir yapının üzerine çelik ek kat modelleyip performans analizlerini yaptım.Akademik çalışmamız gereği bu yapıda çelik betonarme birleşim noktalarına yay atamaları yapıp yapının dinamik davranışını inceleyeceğiz.Programda bu özellik kaldırılmış ise alternatif olarak önerdiğiniz bir şey var mıdır?Aksi takdirde başka bir programda modelleme yapmam gerekecektir.
Peki bu noktalara sismik sönümleyici ekleyerek ayrıca modelleme yapmayı düşünüyoruz?Sismik izolatörlerin atamasında programda herhangi bir sınırlandırma var mıdır?

Ekli dosyalar

• dynamic ef.-1.png
    dynamic ef.-1.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Levent bey halihazırda betonarme bir yapının üzerine çelik ek kat modelleyip performans analizlerini yaptım.akademik çalışmamız gereği bu yapıda çelik betonarme birleşim noktalarına yay atamaları yapıp yapının dinamik davranışını inceleyeceğiz.programda bu özellik kaldırılmış ise alternatif olarak önerdiğiniz bir şey var mıdır?aksi takdirde başka bir programda modelleme yapmam gerekecektir.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki çelik yapı elemanları performans analizlerinde rijitlik ve kütle olarak dikkate alınır ancak değerlendirme yapılmaz. Çelik yapı elemanlarının hasar durumları, performans analizi sonuçlarında görülmemektedir. Sadece rijitliği ve yükleri ile beraber analitik modeli oluşturulur. Çelik elemanlara dışarıdan yay girme olanağı Levent bey'in de söylediği gibi kaldırıldı. Ancak benzer bir davranışı çelik elemanların uçlarına serbestlik vererek yapabilirsiniz. bildiğiniz üzere bu serbestlik değerleri "sıfır" olduğunda mafsal tanımı olmaktadır. Burada eğer sıfırdan başka bir değer girerseniz rijitliği olan bir yay davranışı gösterecektir. İlgili ucun ilgili serbestliğine yayın rijitlik değerlerini girerseniz istediğiniz davranışı yakalayabilirsiniz.

1665041505177.png

peki bu noktalara sismik sönümleyici ekleyerek ayrıca modelleme yapmayı düşünüyoruz?sismik izolatörlerin atamasında programda herhangi bir sınırlandırma var mıdır?

Herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. Deprem izolatörü tanımlaması ve özellikleri aşağıdaki ideCAD Bilgi Bankası bağlantısında bulunmaktadır.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ayrıca sorularınızı sorarken proje ekleyerek daha detaylı bilgi verirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Saygılarımla...

Bina türü olmayan yapılar için geçerli. Örneğin resimdeki model de işaretli perdeler mevcut bir yapıya rijit bağlanacak. Bu yapı pekala idecad'de modellenebilirdi. Ancak perdelerin bağlantıları tanımlanamadığı için yapılamadı maalesef.

Ekli dosyalar

• 2022-10-06 10_45_13-Pompa Binası.docx - Word.png
    2022-10-06 10_45_13-Pompa Binası.docx - Word.png
    185.9 KB · Görüntüleme: 42
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki çelik yapı elemanları performans analizlerinde rijitlik ve kütle olarak dikkate alınır ancak değerlendirme yapılmaz. Çelik yapı elemanlarının hasar durumları, performans analizi sonuçlarında görülmemektedir. Sadece rijitliği ve yükleri ile beraber analitik modeli oluşturulur. Çelik elemanlara dışarıdan yay girme olanağı Levent bey'in de söylediği gibi kaldırıldı. Ancak benzer bir davranışı çelik elemanların uçlarına serbestlik vererek yapabilirsiniz. bildiğiniz üzere bu serbestlik değerleri "sıfır" olduğunda mafsal tanımı olmaktadır. Burada eğer sıfırdan başka bir değer girerseniz rijitliği olan bir yay davranışı gösterecektir. İlgili ucun ilgili serbestliğine yayın rijitlik değerlerini girerseniz istediğiniz davranışı yakalayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 27968

Herhangi bir kısıt bulunmamaktadır. Deprem izolatörü tanımlaması ve özellikleri aşağıdaki ideCAD Bilgi Bankası bağlantısında bulunmaktadır.

Ayrıca sorularınızı sorarken proje ekleyerek daha detaylı bilgi verirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Saygılarımla...
Oğuzcan Bey sizin dediğiniz gibi serbestlik vermeyi bende düşündüm.Fakat bu özelliği sadece kiriş elemanlarında görebildim.Kolon perde gibi diğer elemanlarda bunu nasıl yapacağız?Çünkü dediğiniz gibi çelik kolonların alt uçlarına bu serbestlikleri vererek çalışmamı gerçekleştirebilirim.

oğuzcan bey sizin dediğiniz gibi serbestlik vermeyi bende düşündüm.fakat bu özelliği sadece kiriş elemanlarında görebildim.kolon perde gibi diğer elemanlarda bunu nasıl yapacağız?

Aynı özellik çelik kolonlarda da bulunmaktadır. Çelik kolonu tanımlayıp kolon özelliklerinden "serbestlikler" sekmesinden kolon uçlarına bu yayları tanımlayabilirsiniz.

1665043663233.png

Perdelerde tam olarak ne yapmak istediğinizi anlayamadım. Sorularınızı bu şekilde genel sormak yerine projenizi göndererek ve elemanı net bir biçimde belirterek sorarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

Saygılarımla...

Teşekkürler Oğuzcan Bey Ekte projeyi gönderdim.Proje henüz tamamlanmadı fakat gözünüze çarpan eksikler varsa belirtebilir misiniz?Amaç halihazırda olan betonarme yapının performansının ve ardından çelik ek kat ile birlikte performansının belirlenmesidir.
Ayrıca bir çalışma olarak bu yapının ek katlı ve normal halinin dinamik davranışlarının karşılaştırmasını yapmak istiyoruz .(Çelik kolon alt uçlarına belirli yay değeri tanımlayıp bunu yapmak istiyoruz.)

Ayrıca çelik ve betonarme yapının performans analizinde karma bir yapı olduğundan dolayı ayrıca dikkat edilmesi gereken hususlar var mıdır?
İlginiz için teşekkürler.Yardımcı olursanız çok seviniriz.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Teşekkürler oğuzcan bey ekte projeyi gönderdim.proje henüz tamamlanmadı fakat gözünüze çarpan eksikler varsa belirtebilir misiniz?

projenizde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. projenizi tamamladıktan sonra varsa sorularınızı tekrardan gönderebilirsiniz.

amaç halihazırda olan betonarme yapının performansının ve ardından çelik ek kat ile birlikte performansının belirlenmesidir.
ayrıca çelik ve betonarme yapının performans analizinde karma bir yapı olduğundan dolayı ayrıca dikkat edilmesi gereken hususlar var mıdır?
ilginiz için teşekkürler.

Burada yukarıda yazdığım cevabı yineliyorum. çelik yapı elemanları performans analizlerinde rijitlik ve kütle olarak dikkate alınır ancak değerlendirme yapılmaz. Herhangi bir performans analizi sonucunda çelik kolonun (veya herhangi bir çelik elemanın) performans analizinde hangi hasar durumunda olduğunu, plastik dönmesi vb. değerleri alamazsınız. ideCAD içerisinde şu an için böyle bir değerlendirme bulunmamaktadır. Projenizi bu durumu bilerek yapmanız gerekiyor.

ayrıca bir çalışma olarak bu yapının ek katlı ve normal halinin dinamik davranışlarının karşılaştırmasını yapmak istiyoruz .(çelik kolon alt uçlarına belirli yay değeri tanımlayıp bunu yapmak istiyoruz.)
Bunu yukarıda belirttiğim yöntemle rahatlıkla yapabilirsiniz. Betonarme elemanlara herhangi bir müdahale edilmesine gerek yok. Yalnızca çelik elemanların uç serbestliklerini doğru yay katsayıları ile tanımlamanız yeterlidir.

Ayrıca performans analizi ile ilgili videolarımızı aşağıdaki bağlantılardan izleyebilirsiniz.

Ek olarak TBDY 2018 Bölüm 5 ve 15'i detaylı incelemeniz ve anlamanız gerekmektedir.

Saygılarımla...

Geri