Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Radye temelde farklı kalınlık ile çözüm

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan vecih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

vecih

Yeni Üye
Merhaba,
Ekteki projenin bodrum katında otopark olacağından en dış kolonlardan yaklaşık 1 metre sonra radye kalınlığını azaltmak istiyorum. Binanın taşıyıcı sisteminde radye kalınlığı 55 cm iken, bodrum çevre perdelerine doğru 35-40 cm olmasını istiyorum. Ancak 45 cm kalınlığını dahi kurtaramadım. Modellemem doğru mu acaba? İncelemeniz mümkün mü?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: RADYE TEMELDE FARKLI KALINLIK İLE ÇÖZÜM

vecih":2v8pz858' Alıntı:
Merhaba,
Ekteki projenin bodrum katında otopark olacağından en dış kolonlardan yaklaşık 1 metre sonra radye kalınlığını azaltmak istiyorum. Binanın taşıyıcı sisteminde radye kalınlığı 55 cm iken, bodrum çevre perdelerine doğru 35-40 cm olmasını istiyorum. Ancak 45 cm kalınlığını dahi kurtaramadım. Modellemem doğru mu acaba? İncelemeniz mümkün mü?
Merhaba,
Projenizde RD02 radyesinde minimum kalık uyarısı veriliyor. Radye temel kalınlık kontrolünde kolonlar arasında mesafeye (Ln/30) bakılmaktadır. Radyede hiç kolon olmadığı durumlarda kalınlık kontrolünde radye açıklığı dikkate alınır. Kalınlığın yeterli olduğunu öngördüğünüz durumlarda , "Betonarme Hesap Aksı Edit" komutu ile donatı akslarının -kalınlık kontrolü için temiz açıklık- satırına müdahale edebilirsiniz.

Not: Asansör perdelerine bağlanan P13-P14 kısa perdelerini "Kısa başlık perdesi" olarak işaretlemeniz uygun olur.

İyi çalışmalar

Levent Bey, öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Radye temelin "temiz açıklık değerini" değiştirdiğimde sorun çözüldü. Ancak P13 ve P14 perdelerini
kısa başlık perdesi olarak tanımlasam da hem kesit yetersizliği hem de mak. pusantaj değerini aştığını görüyorum. Perde kalınlığını arttırmam, tüm asansör perdelerine grup ismi vermem de maalesef fayda etmedi. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

vecih":5jdc578g' Alıntı:
Levent Bey, öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Radye temelin "temiz açıklık değerini" değiştirdiğimde sorun çözüldü. Ancak P13 ve P14 perdelerini
kısa başlık perdesi olarak tanımlasam da hem kesit yetersizliği hem de mak. pusantaj değerini aştığını görüyorum. Perde kalınlığını arttırmam, tüm asansör perdelerine grup ismi vermem de maalesef fayda etmedi. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?
Merhaba,

-Perdelerde maksimum pursantaj sorunlarını aşmak için genel olarak perde boyutları büyütülebilir, taşıyıcı sistemde iyileştirme yapılabilir...
-Perde kesme kuvveti sorunlarının çözümü için ;
Vr kesme kapasitesi Ve tasarım kesme kuvvetininden küçük kalırsa (Ve<Vr olmalıdır) etriye donatı çapı artırılabilir, daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir vb.
Ve tasarım kesme kuvveti yönetmelik gereği kontrol edilmesi gereken Vmax değerini aşarsa perde boyutları büyütülebilir, daha yüksek dayanımlı beton kullanılabilir, taşıyıcı sistemde iyileştirme yapılabilir.

-Projede daha hassas hesap için kabukların (perde,döşeme,radye) sonlu eleman genişliklerini küçültün. Örneğin 25 cm. olarak düzenleyin. Bu durumda kısa başlık perdelerindeki maksimum pursantaj sorunu çözümlenmektedir. Kısa başlık perdelerinde kesme kuvveti sorunu etriye yetersizliğinden kaynaklanıyor.( Ve>Vr) Sorunun çözümü için Perde grubu betonarme diyaloğunda K uyarısı veren perdelerde manuel olarak etriye çapını arttırıp, etriye aralığını azaltın.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• r_1.png
    r_1.png
    64.9 KB · Görüntüleme: 756
Son eleman genişliğini 50 kabul ederek ve etriye çaplarını arttırarak sorun çözüldü. Çok teşekkür ederim.

Re: RADYE TEMELDE FARKLI KALINLIK İLE ÇÖZÜM

Merhaba,
Projenizde RD02 radyesinde minimum kalık uyarısı veriliyor. Radye temel kalınlık kontrolünde kolonlar arasında mesafeye (Ln/30) bakılmaktadır. Radyede hiç kolon olmadığı durumlarda kalınlık kontrolünde radye açıklığı dikkate alınır. Kalınlığın yeterli olduğunu öngördüğünüz durumlarda , "Betonarme Hesap Aksı Edit" komutu ile donatı akslarının -kalınlık kontrolü için temiz açıklık- satırına müdahale edebilirsiniz.

Not: Asansör perdelerine bağlanan P13-P14 kısa perdelerini "Kısa başlık perdesi" olarak işaretlemeniz uygun olur.

İyi çalış
Kolay gelsin Levent bey temiz açıklık değerini nasıl ve neye göre değiştirebiliriz.mevcutta projemde z+3 katlı 80cm temel kalınlığım var fazla mı acaba sizce

Radye temel kalınlık kontrolünde kolonlar arasında mesafeye (ln/30) bakılmaktadır. radyede hiç kolon olmadığı durumlarda kalınlık kontrolünde radye açıklığı dikkate alınır.
Perdeli sistemlerde temiz açıklık değeri hesap aksı yönlerindeki maksimum iki perde arası mesafe olarak temiz açıklık değeri tanımlanabilir.
"betonarme hesap aksı edit" komutu ile donatı akslarının -kalınlık kontrolü için temiz açıklık- satırına müdahale edebilirsiniz.
Örneğin aşağıdaki gibi bir durumda (2)nolu Düşey hesap aksı(2) için 536cm, (1) nolu yatay hesap aksı için 376cm olarak manuel tanımlanabilir.
1689152963977.png

Temel kalınlığını azaltarak deneyiniz aşırı bir donatı yoğunluğu veya zemin taşıma gücü problemi yaşamazsanız temel kalınlığı azaltılabilir.

Geri