perde grubu kapasite oranını aşıyor hatası ve radye temel donatı yetersiz hataları çözülemiyor

perde grubu kapasite oranını aşıyor hatası ve radye temel donatı yetersiz hataları çözülemiyor. temeli ne kadar artırırsam artırayım sorunu gideremiyorum başka bi sıkıntı var anlayamadım lütfen yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkür ediyorum

Merhaba
1. Bodrum katınızı rijit olarak belirlememişsiniz.
2. Ben tecrübe ile radye temel kalınlığını her kat icin 10 cm +10 cm olarak modelleyip gerilmelere göre karar veriyorum.
3. Yapınız da bitişik nizamlardan dolayı ampatman yapılamıyor sanırım bu da dış konturdeki taşıyıcı elemanlardan aktarılan gerilmeleri karşılamak için olumsuz koşul oluşturmakta

Önemli not: Dosyayı sadece yapılabilirliğin incelenmesi için yüklüyorum kesinlikle kontrollerinizi yapmadan malzeme özelliklerini ve seçimlerini kontrol etmeden kullanmayınız.
İyi Çalışmalar

Ekli dosyalar

• ide 12343.cde
    5.4 MB · Görüntüleme: 4
çookk teşekkür ederim. evet sadece arka kısmında ampatman yapabildiğim için rahatlasın diye ordan baya ampatman çıktım. bodrum katı rijit olarak seçince düzeldi mi başka bi işlem yaptınız mı acaba?
Merhaba
1. Bodrum katınızı rijit olarak belirlememişsiniz.
2. Ben tecrübe ile radye temel kalınlığını her kat icin 10 cm +10 cm olarak modelleyip gerilmelere göre karar veriyorum.
3. Yapınız da bitişik nizamlardan dolayı ampatman yapılamıyor sanırım bu da dış konturdeki taşıyıcı elemanlardan aktarılan gerilmeleri karşılamak için olumsuz koşul oluşturmakta

Önemli not: Dosyayı sadece yapılabilirliğin incelenmesi için yüklüyorum kesinlikle kontrollerinizi yapmadan malzeme özelliklerini ve seçimlerini kontrol etmeden kullanmayınız.
İyi Çalışmalar

Merhaba
Öneri olarak belirtiyorum, temeldeki gerilmeleri analizde gördükten sonra değerlendirin bence o kadar geniş bir ampatman yapmanıza gerek yok küçültebilirsiniz. Hatırladığım kadarıyla beton sınıfında ve donatı seçiminde değişiklikler yapmıştım kontrol etmeden kullanmayın projenin detaylarına siz hakimsiniz. Süneklik düzeyini değiştirip değiştirmediğimi hatırlayamıyorum.
İyi Çalışmalar

Merhaba
Öneri olarak belirtiyorum, temeldeki gerilmeleri analizde gördükten sonra değerlendirin bence o kadar geniş bir ampatman yapmanıza gerek yok küçültebilirsiniz. Hatırladığım kadarıyla beton sınıfında ve donatı seçiminde değişiklikler yapmıştım kontrol etmeden kullanmayın projenin detaylarına siz hakimsiniz. Süneklik düzeyini değiştirip değiştirmediğimi hatırlayamıyorum.
İyi Çalışmalar
Gökhan bey yine rahatsız etmek istemezdim ama projeye merdiven tanımladıktan sonra aynı hatayı yine aldım ve düzeltemiyorum. önceki çizimde nasıl düzeldiğini ve işlemleri anlayamadığım için yeniden yardımcı olabilir misiniz? eğer düzelirse hangi işlemlerle düzeldiğini yazabilir misiniz rica etsem şimdiden çook teşekkür ederim.

Sayın Simge Sarıkaya,
"Projenizi döşeme gerilme analizleri + Temel Negatif Basınç Kontrolü + kapasite oranına göre kontrol" seçeneklerine göre kontrol ettiğimizde belirlenen hatalar ekteki resimdedir.

İyi çalışmalar dilerim.

(Perde kapasite sorunlarını perde uçlarındaki ve gövdedeki boy donatılarına müdahale ederek çözebilirsiniz)
(Zemindeki negatif gerilme sorunlarını irdelemelisiniz)
(Döşeme ve Döşeme+Perde bağlantısı donatılarını analiz görselleştirmeden ve gerilme raporundan inceleyerek düzenlemeye gidebilirsiniz)

Ekli dosyalar

• Proje Hataları.png
    Proje Hataları.png
    72.4 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Merhaba
Sisteme yüklemiş olduğunuz dosyayı açtığımda perde grupları ile ilgili bir hata göremiyorum

Ekli dosyalar

• Screenshot_6.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 4
  • iderpt.pdf
    146.2 KB · Görüntüleme: 2
teşekkür ederim. perde grubu kapasite oranı aşıyor hatasını nasıl giderebilirim?
"perde grubu betonarme" kısmındaki perde uçlarındaki ve gövdedeki boy donatılarına tıklayıp, uygun çapta ve adette donatı seçtiğinizde kapasite oranlarının değiştiğini göreceksiniz. Ben bu işlemi yaparken şuna dikkat etmeyi tercih ediyorum: "müdahale ettiğiniz kapasite oranları" değişirken alt kat daki perdenin kapasite oranının üst katdaki ile eşit yada daha fazla olmasına dikkat ediyorum.

Simge Hanım;
Bu forumda yada başka platformlarda her zaman aynı uyarıyı yapıyorum yapıyı tekrar değerlendirmelisiniz sizden geleni analiz edip analiz sonuçlarına göre müdahalede bulunuyorum diğer programlara göre ide cde dosyalarına ayarları da kayıt ediyor bu cok ıyı bir ozellik ancak donatı secimleri malzeme secimleri gibi deyatlar sizin bilgisayarınızda ki ayarlarla devam ediyor sanırım. Müdahaleyi kendiniz yapın bilgisayırınızda analizden sonra yetersiz elemanların donatı verilerine gore ilave donatı yada donatı caplarına manuel mudahale ederek elemanı yeterli duruma getirebilirsiniz. Bu bir ornek olarak yazdım analiz raporuna gore mudahale etmeniz gerekiyor
İyi Çalışmalar

Geri