subasman kolonlarıma neden fazla donatı atıyor program

Arya group

Etkin Üye
dünden beri soruyorum lütfen bana yardım edin subasman kolonlarıma neden fazla donatı atıyor program

Ekli dosyalar

• subasman kolon.cde
    12.9 MB · Görüntüleme: 18
Rijit subasman katının üstünde kritik olan bölge geçiş katında momentlerin artmasından dolayı subasman katında donatı artışı var.
Normal bir durum. Kapasite oranı ve pursantaj aşılmadığı için bu şekilde de devam edebilirsiniz projenize.
Taşıyıcı sistemde iyileştirmeler yapılması uygun olur. Yardım sayfalarını inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
1716456715695.png

Bu taşıycı sistem ile eğer yapı ZC zeminde olsaydı ( Sizin Zemin grubunuz ZD) Hiçbir şey yapmadan sonuç alırdınız.
1716465686810.png
Eğer aynı taşıyıcı sistem ve aynı zemin ile sonuç almak istiyorsanız. çıkan pursantajlara razı olacaksınız.

peki neden sadece subasman üstkatlar normal
Çünkü subasman kolonlarının tesirleri en büyük. Subasman kolonunda hesaplanan donatı, deprem yönetmeliği uyarınca, subasman kolonunun ortasından zemin kat kolonunun ortasına kadar olan tesirleri karşılaması gereken donatıdır. (Kolon donatı ekleri kolon ortasında yapıldığı için). En büyük deprem tesirleri de zemin katın altında olduğu için bu donatılar büyük çıkmış.
1716469439909.png

Geri