Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Zemin Taşıma Gücü Yetersiz.

Kıymetli meslektaşlarım ekteki projemde radye temeli zemin taşıma gücü yetersizliğinden dolayı kurtaramıyorum. Forumdaki muhtemel çözümleri denedim ama olmadı. Çözüm önerisi olan varsa destek olursa sevinirim şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

Kıymetli meslektaşlarım ekteki projemde radye temeli zemin taşıma gücü yetersizliğinden dolayı kurtaramıyorum. Forumdaki muhtemel çözümleri denedim ama olmadı. Çözüm önerisi olan varsa destek olursa sevinirim şimdiden teşekkürler...
önerilerim; (yükleri azaltabilirsiniz)
--döşeme hareketli yükleriniz fazla, azaltınız,
--duvar yüklerini duvar ikonu ile girip kapı pencere boşluklarını açınız, (sağ tarafta perspektif penceresinde dogru duvar modellemesini görürsünüz.)
--ts498 hareketli yük azaltma mad... işaretleyiniz,
--merdivenlerin kotları hatalı,
1722192187156.png
--merdiveni kata mesnetlemek için kiriş koyunuz,
1722191921312.png
--merdivenler mesnetlenmemiş,
--kirişlerde fiber model işaretleyiniz,

Ünver Bey'e İlave olarak Bodrum katlı yapıların analizi için aşağıdaki opsiyonu seçiniz. Bu seçenek ile zemin gerilmeleri azalacaktır.

1722238808831.png

Temel-zemin ayarlarında "radye temellerde çoklu eşlenik winkler yay yöntemini kullan" ve "bağlantı bölgesini büyüt" opsiyonları seçilebilir.
1722239158575.png

Duvar yükleri, duvar objeleri ile kapı ve pencere boşlukları dahil modellenerek yüklerde optimizasyon yapılabilir.

Söylediklerinizi uyguladım ama herhangi bir değişiklik olmuyor. Temel kalınlığını donatısını arttırsam da değerlerde oynama olmuyor. Bende mi bir problem var acaba ?

Projenizi gönderdiğiniz hali ile taban basıncı değerleri aşağıdaki gibi
1722410612475.png

Yukarıda yazdığım sadece iki opsiyon kullanılarak maksimum gerilme 49.91'den 35.88'e düşüyor.

1722411170252.png

Bunun dışında tavsiye edilen diğer önerileri uygulayın. Radye temel raporu aldığınızdan bu kısımda oluşan farkları bu şekilde inceleyebilirsiniz.
1722411533880.png

1) Davranış katsayısı tablo 4.1 e alınması zorunludur. (her 2 yönde perde olması gerekirdi.) 2) illaki çözüm istiyorsanız taban basıncı merdivenli
çözümde 35.21 e, nagatıf taşıma gücü -9.34de indi. 1. bodrum dıştaki merdiven yeni den düzenlend. mesnet için su basman perdesi yerleştirildi.
analizden sonra 1.bod. zemin, 3. kat merdiven çizimleri pataya alındı. 3)kat medivenlerinde merdiven mesnetlenmesi için kirişler geçildi .(mevcut
durumda dişler konsol çalışıyordu) .projede görüldüğü üzere kaldırılan merdivenlerden sonra taban basıncı 29.09 indi .negatif taşıma gücü büyük
oranda azaldığından bu seçenek ihmal edildi. Karar sizin.

Ekli dosyalar

Teşekkür ederim . Yalnız negatif taşıma gücü seçeneğini kaldırınca 50 cm temel genişliği bile sağlanıyor. Bilmediğimden soruyorum. Bunu ihmal etmek ne denli doğru ?

Teşekkür ederim . Yalnız negatif taşıma gücü seçeneğini kaldırınca 50 cm temel genişliği bile sağlanıyor. Bilmediğimden soruyorum. Bunu ihmal etmek ne denli doğru ?
negatif zemin gerilmesi yazıp forumda arama yapabilirsiniz. aşağıdaki linkleri inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

temel genişliğiden kasıt sağ tarafta genişletmeniz mi? kalınlığını söylüyorsanız 50 cm kurtarıyor. eğerki merdiven iptal etmeden düzeliyorsa çok iyi
bende kurtarmadı.

Geri