Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Subasman kotundaki kolon etriye aralıkları

dengeimar38

Yeni Üye
Eklediğim projede subasman katındaki kolon etriye aralıklarını subasman üst kotuna kadar eşit aralıklı yapmak istiyorum ama kolonlarda etriye aralığı oynaması yaptığım gibi patlıyor. Düzenlemek için ne yapabilirim. Ayrıca K09 kirişi alt düz donatısı çok fazla aynı projeyi sta4cad de girdiğimde çok daha az çıkıyor, muhtemelen tanımlarken bir yanlışlık yapıyorum. Yardımcı olabilir misiniz

Ekli dosyalar

“sta4cad forumuna K09 kirişinde donatı çok az aynı projeyi idestatik de girdiğimde daha çok çıkıyor muhtemelen tanımlarken bir hata yapıyorum” diye yazdınız mı?

Bu mesajı niye yazdım başka bir programla kıyaslama yaparken veya kıyaslama içeren bir mesaj yazarken somut verileri ortaya koymanız gerekir daha az çıkıyor daha çok çıkıyor bu ifadeler soyut ifadeler dolayısıyla mühendislikte bu ifadelerin bir karşılığı yok

neye göre fazla neye göre az bunun ortaya konulması lazım

Subasman katındaki kolonların etriyeleri 7.7.4.1. maddesine uygun olarak seçilmiştir.
Subasman kat yüksekliğinin (170cm) az olmasından dolayı tüm kat sarılma bölgesi olarak donatılandırılır.
Kolonlarda kullandığınız donatı Ø14 olduğu için maksimum sarılma bölgesi etriye aralığı 8 x 1.4 = 11.2 => 11 seçilir
Kolon kısa kenarı 30cm olan kolonlarda sarılma bölgesi etriye aralığı, kısa kenar/3 koşulundan dolayı 30/3 = 10 cm düşer
1727330219435.png

Geri