Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Subasman perdesi çıktı

incelediğim kamu ihaleleri projelerinde su basman perdesin basit şekilde gösteriyorlar. ama ben idecadte yapmak istediğimde sayfalarca pafta oluyor.
örnek görseller aşağıdaki gibi.örnek.png ben bu şekilde idecad te yapabilir miyim çizimi?idecad çıktısı .png

Gönderdiğiniz resim bir tip detay. Aynı boyda ve kalınlıkta tüm perdelerde kullanılabilir. Bir kere 2B çizim araçları ile çizdikten sonra diğer tüm projelerinize blok olarak kopyalayabilirsiniz.
Gönderdiğiniz detayda perde konumuna göre perde yatay donatılarının boyu, boyuna donatıların adedi ve metraj ile ilgili bir bilgi yoktur.
Sadece bu detayı vermek uygulama açısından yetersiz olabilir.
ideCAD içerisinde tüm perdelerin metraja dahil edilecek şekilde yatay gövde donatılarının boy ve yerleşimlerini de görebileceğiniz şekilde detay verilir.

Gönderdiğiniz resim bir tip detay. Aynı boyda ve kalınlıkta tüm perdelerde kullanılabilir. Bir kere 2B çizim araçları ile çizdikten sonra diğer tüm projelerinize blok olarak kopyalayabilirsiniz.
Gönderdiğiniz detayda perde konumuna göre perde yatay donatılarının boyu, boyuna donatıların adedi ve metraj ile ilgili bir bilgi yoktur.
ideCAD içerisinde tüm perdelerin metraja dahil edilecek şekilde yatay gövde donatılarının boy ve yerleşimlerini de görebileceğiniz şekilde detay verilir.
Yasin Bey merhaba. Detay açısından açılımların verilmesi düşüncenize katılıyorum. Peki değişken boyda perde açılımları ideCAD Statik programında vermek mümkün müdür?

Sorunuzu örnekler misiniz? tam anlaşılamadı.
@Yasin TEZEL Aslında sayın @mehmeta adlı kullanıcının vermiş olduğu çizimdeki durumu sormuştum. Ben yine eke "Değişken kesitli perde" isimli bir görsel dosya koydum. Bu şekilde boyuna eğimli perdelerde donatı boy açılımları ideCAD Statik programında mümkün mü diye sormak istemiştim.

Ekli dosyalar

• Değişken kesitli perde.png
    Değişken kesitli perde.png
    29.8 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
yanıtınız için teşekkürler. dediğiniz gibi o zaman bütün perdelerin donatılarını hepsini kurtaracak ve aynı donatıları seçilipi 2d çizimle yapılabilir. Peki kiriş içine tevzi donatısı program veriyor bu ne kadar doğru ve uyugulanabilir?
mesela aşagıda bir örnek burda tevzi donatısı temel içinde yok?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-09-26 124008.png
    Ekran görüntüsü 2024-09-26 124008.png
    56.4 KB · Görüntüleme: 18
@Yasin TEZEL Aslında sayın @mehmeta adlı kullanıcının vermiş olduğu çizimdeki durumu sormuştum. Ben yine eke "Değişken kesitli perde" isimli bir görsel dosya koydum. Bu şekilde boyuna eğimli perdelerde donatı boy açılımları ideCAD Statik programında mümkün mü diye sormak istemiştim.
başka bir projede bu şekilde tarif edilmiş

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-09-26 124512.png
    Ekran görüntüsü 2024-09-26 124512.png
    32.1 KB · Görüntüleme: 17
Temel içindeki perde yatay donatıların temel içinde devam edilmesi ile ilgili TBDY 2018 içinde aşağıdaki koşul vardır.
1727356518014.png

İmo - izmir şubesi tarafından verilen "İMO İZMİR ŞUBESİ TARAFINDAN STATİK PROJELERDE TESPİT EDİLEN EKSİKLİKLER" isimli dokümanında verilen örnek çizim aşağıdaki gibidir
1727358103494.png

Temel içindeki perde yatay donatıların temel içinde devam edilmesi ile ilgili TBDY 2018 içinde aşağıdaki koşul vardır.
Ekli dosyayı görüntüle 45671

İmo - izmir şubesi tarafından verilen "İMO İZMİR ŞUBESİ TARAFINDAN STATİK PROJELERDE TESPİT EDİLEN EKSİKLİKLER" isimli dokümanında verilen örnek çizim aşağıdaki gibidir
Ekli dosyayı görüntüle 45672
@Yasin TEZEL bu dokümanın 2018 deprem yönetmeliğine göre hazırlanmış hali elinizde mevcut mudur? Eğer mevcut ise paylaşabilir misiniz?

Geri