V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Nevrürlü döşemelerde iki yönlü nevrür nasıl atılır?

Merhabalar.
Konuyu açmadan, bulunduğum konum dolayısı ile KKTC de tbdy 2007 yasası geçerli. Tüm hesaplarımı ona göre yapıyorum.
Döşeme sistemimizi asmolen olarak düşündük. Çünkü kiriş-plak çözümde odaların ortasından kiriş geçmek zorunda kalacağız. Asmolen için, nevrürlü döşeme ayarlarını kurcaladım yaklaşık bir hafta araştırma yaptım fakat soldaki vizelenmiş şekilde "belirlenen nevrür yönüne dik başka bir nevrür" atayamıyorum. Kaset çözümlemede de, 70 cm den daha uzun malzeme kullanamıyorum. Vizelenen projede 3 metreye kadar asmolen malzemesi kullanılmış ve dik bir nevrür ile ayrılmış. Sorum şu
-İdecad üzerinden, statik olarak görünecek şekilde bunu nasıl yapabilirim?
-Yapamıyorsak kendim 2d çizimlerden Autocad kullanarak dik nevrürler çizersem statik açıdan bir problem olur mu?

Ayrıyeten, döşemeyi 30cm kalınlıkta yaparsam program kaynaklı zımbalama kontrolü sıkıntısı yaşar mıyım?

Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-10-01 175720.png
    Ekran görüntüsü 2024-10-01 175720.png
    284.5 KB · Görüntüleme: 17
  • Ekran görüntüsü 2024-10-01 175842.png
    Ekran görüntüsü 2024-10-01 175842.png
    38.6 KB · Görüntüleme: 16
  • Nevrür problemi.cde
    Nevrür problemi.cde
    3.8 MB · Görüntüleme: 2
Bağ kirişler kaset döşeme olarak tanımlanabilir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Kaset döşemeleri oluşturmadan önce bağ kirişinin yaklaşık konumunu, döşeme açıklığının yarısı kadar bir mesafe tanımlarsanız. Bağ kirişli olarak nervür döşeme oluşturabilirsiniz.
1727853774018.png1727853538145.png

döşemeyi 30cm kalınlıkta yaparsam program kaynaklı zımbalama kontrolü sıkıntısı yaşar mıyım?
Kaset yerine kirişsiz döşeme yaptığınızda zımbalama kontrolü yapılacaktır.
Modeli tamamladıktan sonra bu durumu inceleyebilirsiniz.
"Program kaynaklı sorun yaşarmıyız" açıklamanızda sorunuz tam anlaşılmadı.

Kaset yerine kirişsiz döşeme yaptığınızda zımbalama kontrolü yapılacaktır.
Modeli tamamladıktan sonra bu durumu inceleyebilirsiniz.
"Program kaynaklı sorun yaşarmıyız" açıklamanızda sorunuz tam anlaşılmadı.
Merhabalar Yasin bey. İlginiz için çok teşekkür ederim. Kirişsiz döşemede zımbalama kontrolü için döşemenin 30 cm kalınlıkta olması durumunda zımbalama kontrolü yaparken bazı programların sıkıntılı olduğunu ve kontrol edilmesi gerektiğini meslek büyüklerim tarafından tembihlendiğim için sormak istedim. Yapıyormuş analiz raporundan da kontrol ederek teyit ettim.

Bağ kirişin yaklaşık konumu ile ilgili;
En az 200 cm vermek koşulu ile dediğiniz şekilde oluyor. Yoksa kaset tanımlamada diş aralığı 200 ile 70 arası bir değer girdiğimizde
''Kaset/Nevrürlü döşemede diş aralığı 70 cm den az olamaz. Bkz. TS500 11.3.2" hatası alıyoruz. Aşağıda attığım resimdeki gibi yaptığımda 199 cm sarı (yetersiz) ve 200cm kırmızı (yeterli) ile denediğimde, 200 ile yaparsam hata ile karşılaşmıyoruz.

Bu şekilde hesaplamalarımda asmolen strafor köpük malzemesi kullanmayı düşünüyorum. Tuğlalı veya tuğlasız köpük kullanmak statik açıdan nasıl etkileyebilir? Olumlu veya olumsuz bir görüşünüz varsa alabilir miyim bu konu ile ilgili? Sadece yüzeysel olarak.

Çok teşekkür ederim tekrardan ilginiz için.

Ekli dosyalar

• 199 cm ve 200 cm nevrür.png
    199 cm ve 200 cm nevrür.png
    250.8 KB · Görüntüleme: 4
Projenizde nervür dişleri maksimum açıklığı 5.80 kadar tek diş bağ kirişi yeterli olacaktır.
200 cm'den az olacak şekilde diş aralığını azaltırsanız 70cm kontrolü yapıldığı için hata verilmektedir.
200cm den büyük olduğunda ise bağ kiriş olarak kabul edilir ve kontrolde sorun çıkmaz.

Dolgu malzemesi ağırlıklıkları sisteme ek yük getirir ve döşeme kaplama yüklerine ilave edilmelidir.
Yangın yönetmeliği açısından strafor dolgu kullanımı projenide kullanımı yasak olabilir. Bu durumu projeyi onaylatacağınız kuruma danışınız.
1727866910967.png

1727866942323.png

Geri