V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Çatı katı döşemeli sorunu

1-) Teras katlarında, kullanılan alanlarının üzerinin betonarme yapılıp diğer kısımlarının ahşap yapılması durumlarında, özellikle L şeklindeki çatılarda, birde çatı üzerinde "A" şeklinde çatı penceresi varsa çok düzlemli bir döşeme planı ortaya çıkıyor. Bu tip döşeme tanımlanabilmesi için bir yol var mı?
2-) Yine çatılarda, alt katlardan farklı oda yapısı ve çekme mesafeleri nedeniyle, bazı kirişlerin altına taşıyıcı duvar yapılması yada altta devam etmeyen kolon uygulanması gerekmekte. Bu iki uygulamanında saplıksız olduğu aşikar ama bir çok sebeple bu tip uygulamalar isteniyor. Bu konuda fikir almak ve programda bunu nasıl uygulayabileceğim hususunda yardım edebilirmisiniz

teknikisler:1c6oax65' Alıntı:
1-) Teras katlarında, kullanılan alanlarının üzerinin betonarme yapılıp diğer kısımlarının ahşap yapılması durumlarında, özellikle L şeklindeki çatılarda, birde çatı üzerinde "A" şeklinde çatı penceresi varsa çok düzlemli bir döşeme planı ortaya çıkıyor. Bu tip döşeme tanımlanabilmesi için bir yol var mı?
2-) Yine çatılarda, alt katlardan farklı oda yapısı ve çekme mesafeleri nedeniyle, bazı kirişlerin altına taşıyıcı duvar yapılması yada altta devam etmeyen kolon uygulanması gerekmekte. Bu iki uygulamanında saplıksız olduğu aşikar ama bir çok sebeple bu tip uygulamalar isteniyor. Bu konuda fikir almak ve programda bunu nasıl uygulayabileceğim hususunda yardım edebilirmisiniz

Merhaba

1- Aşağıdaki linkte döşemelere nasıl eğim verilebileceği anlatılıyor. Çatıyı oluşturan eğimli yüzeyleri kirişlerle veya döşeme kenarları ile oluşturabilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

2-Bir kolonu alt kattaki kirişin üzerine yerleştirmek isterseniz , Taşıyan kirişi kolonun düğüm noktasının geldiği noktada ikiye bölmeniz gerekiyor.
TDY. 2.3.2.4. maddesinde bu duruma ilişkin koşullar yer almaktadır.
2.3.2.4. b maddesi otomatik olarak uygulanmaktadır.

teşekkürler, bu mesajı görmemiştim iyi oldu.
Bir şey daha sormak istiyorum . (762 *403) boyutlarında bir döşeme yapıyorum. 20 cm kalınlık.
Çift donatı hatası veriyor. Statik sonuçlarını kontrol etmek istediğimde, bu döşemenin olduğu satırda, tüm satırı kaplayacak şekilde anlamsız değerler var (169997777oooooooooooooooooo gibi).
Bu neden olur?
Nasıl çözebilirim.

teknikisler":2mwlmb6k' Alıntı:
Çift donatı hatası veriyor. Statik sonuçlarını kontrol etmek istediğimde, bu döşemenin olduğu satırda, tüm satırı kaplayacak şekilde anlamsız değerler var (169997777oooooooooooooooooo gibi).

Döşemelerde veri hatası olduğu zaman yazdığınız sorun oluşur. Döşeme analizi sırasında gösterilen döşeme sonlu eleman çizgilerini takip ederek döşeme sınırlarının nerede bozulduğuna bakın. Özellikle kiriş-kiriş, varsa, kiriş-panel birleşimlerini kontrol edin. Sorunu çözemezseniz projeyi mesaja eklersiniz....

Geri