Çatı katındaki kiriş yükleri

Arkadaşlar sıfır çatı denen yani çatı katında oda olmayacak ve duvar örülmeden oluşturulan çatı katında ki kirişin hareketli ve sabit yükünü 0 almak doğru bir davranış mı olur ?

Eğer kiriş genişliğiniz fazla değilse b<30cm zaten hesabı pek etkilemez. Önemli olan döşeme sabit ve hareketli yükleri. Çatı katı bile olsa üzerine kaplama yapılır. Teras olursa insan gezer olmasa ahşap yada çelik çatı yapılır. Dolayısıyla yönetmelik min yüklerini almanızda fayda var.

Arkadaşlar sıfır çatı denen yani çatı katında oda olmayacak ve duvar örülmeden oluşturulan çatı katında ki kirişin hareketli ve sabit yükünü 0 almak doğru bir davranış mı olur ?
Merhaba. Ben bu konuda kirişli plak döşemelerde çatı ağırlığını hesaplayıp metrekare alana bölüp döşeme üstü kaplama elemanlarına artı kar yükünü de ilave edip yüklüyorum. Kirişler üzerinde duvar yoksa kiriş duvar yüklerini "0" alıyorum. Bu şekilde yükleme yanlış mı olur?

kiriş üzerinde duvar yoksa, döşeme kaplama yükünü kiriş genişliği ile çarparak kiriş üzerindeki sabit yükü hesaplayıp bunu duvar yükü olarak girmek daha doğru olacaktır.
ayrıca kiriş üzerinde duvar olmadığı için kiriş üzerinde hareketli yük olacaktır. kullanım amacına göre hareketli yük tanımlamak gerekir. bu durum özellikle geniş kirişlerde ihmal edilmemelidir.

kiriş üzerinde duvar yoksa, döşeme kaplama yükünü kiriş genişliği ile çarparak kiriş üzerindeki sabit yükü hesaplayıp bunu duvar yükü olarak girmek daha doğru olacaktır.
ayrıca kiriş üzerinde duvar olmadığı için kiriş üzerinde hareketli yük olacaktır. kullanım amacına göre hareketli yük tanımlamak gerekir. bu durum özellikle geniş kirişlerde ihmal edilmemelidir.
Yasin Bey cevabınız için teşekkür ederim. Kiriş üzerine gelen kaplama yükünü ihmal etmemek gerekir. Ayrıca kullanım amacına göre hareketli yük de tanımlanmasını da anladım.

Yasin bey teşekkür ederim cevabınız için ancak duvar yüksekliği tanımlarken hangi değeri girmemiz gerekir ?

Kiriş üzerine gelecek olan kaplama yükü için hesapladığınız değeri. Duvar yükü olarak tf/m şeklinde girebilirsiniz.
Kaplama yükü : 0,250 t/m2
Kiriş genişliği : 0,8m ise
Kirişin 1m'sine gelecek olan yük 0,250t/m2*0,8m = 0,200 tf/m dir
Aşağıdaki örnekteki gibi girilebilir. Kırmızı ile işaretlediğim değer kiriş üzerine gelecek olan 1m için yük değeridir.
1698062535486.png

Kiriş üzerine gelecek olan kaplama yükü için hesapladığınız değeri. Duvar yükü olarak tf/m şeklinde girebilirsiniz.
Kaplama yükü : 0,250 t/m2
Kiriş genişliği : 0,8m ise
Kirişin 1m'sine gelecek olan yük 0,250t/m2*0,8m = 0,200 tf/m dir
Aşağıdaki örnekteki gibi girilebilir. Kırmızı ile işaretlediğim değer kiriş üzerine gelecek olan 1m için yük değeridir.
Ekli dosyayı görüntüle 38766
cevabınız için teşekkür ederim Yasin Bey iyi çalışmalar

Geri