Çelik Çapraz Birleşim Raporu Hesaplanmıyor

eccetin

Yeni Üye
Merhaba ekli projemde çatı çelik çaprazlarının orta kısımlarında birleşim raporu hesaplanmıyor. Sebebini çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.

1712173556117.png

Ekli dosyalar

• çelik çapraz.cde
    232 KB · Görüntüleme: 15
Sorun bende mi sadece yoksa başkalarında da mı aynı sorun oluyor. Dosyayı ekledim. Kontrol edebilir misiniz ? Yardımcı olabilecek birisi yok mudur?

Merhaba,model dosyasına bakma imkanım olmadığı için görselden gördüğüm kadarıyla kiriş ve çatı tekil çapraz eleman olarak modellenmiş gibi görünüyor.çatıdaki ilgili bölgeleri yeniden çoklu çapraz çizim komutuyla modellemeyi denemenizi öneririm.farklı bir durum yoksa birleşimin (demand/capacity) oranını verecektir.ilave olarak portal çerçeve ortasındaki iki cephedeki betonarme kolonu betonarme kirişlerle modellemediğiniz takdirde kat tavan kotlarına bölmek yerine üst kot boyunca tek betonarme kolon olarak modellemenizi öneririm.

Son düzenleme:
Teşekkürler yorumunuz için, birleşim hesabı yapılmayan çaprazları çoklu çapraz ile modelledim. tam tersi tarafta ise tekil çapraz yer alıyor. Tekil çapraz birleşim hesabı yapılıyor ancak çoklu çapraz tarafında sadece işaretlediğim yerdeki birleşimin hesap raporunu yapmıyor.

Ekran görüntüsü.png

Teşekkürler yorumunuz için, birleşim hesabı yapılmayan çaprazları çoklu çapraz ile modelledim. tam tersi tarafta ise tekil çapraz yer alıyor. Tekil çapraz birleşim hesabı yapılıyor ancak çoklu çapraz tarafında sadece işaretlediğim yerdeki birleşimin hesap raporunu yapmıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 42438
İlgili bölgelerdeki çaprazların birleşim modellemesinin,tanımının nasıl yapıldığını forumdan ya da arama motorundan idecad videolarından aratıp modelleyip analiz yaptığınız takdirde çapraz-çapraz birleşimlerin d/c oranını ve hesap raporunu ilaveten başka bir problem olmadığı takdirde verecektir.özellikle bahsettiğim iki betonarme kolonu yükseklik boyunca tek kolon olarak modelleyin ve yüklemelerin uygunluğunu teyit edin,aksi takdirde hatalı tasarım olacaktır.bu işlemlerden sonra proje kurtarırsa problem olmaz.çatı düzeyinde bağlı çelik kirişleri çatı çaprazıyla aynı profil kullanıp bağlayarak modellemek vs. sizin takdiriniz.

Son düzenleme:
İlgili bölgelerdeki çaprazların birleşim modellemesinin,tanımının nasıl yapıldığını forumdan ya da arama motorundan idecad videolarından aratıp modelleyip analiz yaptığınız takdirde çapraz-çapraz birleşimlerin d/c oranını ve hesap raporunu ilaveten başka bir problem olmadığı takdirde verecektir.özellikle bahsettiğim iki betonarme kolonu yükseklik boyunca tek kolon olarak modelleyin ve yüklemelerin uygunluğunu teyit edin,aksi takdirde hatalı tasarım olacaktır.bu işlemlerden sonra proje kurtarırsa problem olmaz.çatı düzeyinde bağlı çelik kirişleri çatı çaprazıyla aynı profil kullanıp bağlayarak modellemek vs. sizin takdiriniz.

Programın çelik modülünü demoyu kullanarak yeni öğreniyorum aynen dediğiniz gibi forum ve idecad youtube kanalındaki videolarından faydalandım.
Hesabı yapılan bir birleşim türü diye biliyorum diğer kısımlarda da hesaplıyor ancak birleşim tasarım raporu tuşuna basınca rapor açılmıyor ve gri renkte gösteriyor ekranda. Demo versiyonla mı alakalı yoksa normalde de mi almıyor bilmiyorum ama çelik lisansım olmadığı için de emin olamıyorum. Bu konuyla ilgili kontrol ederek bilgi veren biri olursa memnun olurum.

Kolonlarla ilgili öneriniz için teşekkür ederim bundan sonraki modellerimde de dikkate alacağım. Ancak
çatı düzeyinde bağlı çelik kirişleri çatı çaprazıyla aynı profil kullanıp bağlayarak modellemek vs. sizin takdiriniz.
burada ne demek istediğinizi tam anlayamadım açıkçası.

Geri