V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Çelik Çatı için nasıl diyafram seçmeliyim?

Merabalar. tek katli bir projem var üzerinde çatı döşemesi yok çünkü çelik çatı var. Çelik çatı yüklerini koydum. Ancak çok fazla öteleme veriyor. Çelik çatı olan bir sistemde ne gibi değişiklikler yapmak gerekli? Projeyi ekliyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Projenizde çelik çatı tanımı olmadığından aşağıda gösterilen kolonların yatay öteleme rijitliği oldukça düşük kalmaktadır. Bu durum da elemanların göreli ötelemelesi yüksek çıkacaktır. Bu noktada en doğru modelleme biçimi çelik çatı ile birlikte betonarme sistemin modellenmesidir. Çelik elemanlar sisteme yalnızca yük olarak etkimeyecek rijitliklerini de sisteme dahil edeceklerdir. Bu durumda da göreli öteleme değeri azalacaktır.

1685966526429.png

Saygılarımla...

Projenizde çelik çatı tanımı olmadığından aşağıda gösterilen kolonların yatay öteleme rijitliği oldukça düşük kalmaktadır. Bu durum da elemanların göreli ötelemelesi yüksek çıkacaktır. Bu noktada en doğru modelleme biçimi çelik çatı ile birlikte betonarme sistemin modellenmesidir. Çelik elemanlar sisteme yalnızca yük olarak etkimeyecek rijitliklerini de sisteme dahil edeceklerdir. Bu durumda da göreli öteleme değeri azalacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 34947

Saygılarımla...
Anladım peki idecad betonarme lisansım var çelik çatı modelleyemem değil mi? Ya da burada nasıl çözümleyebilirim?

Geri