Merhaba betonarme+çelik bir projem var. Uzun bir betonarme perde duvara çelik konsol bileşimi yapacağım. Perde duvar ve çelik konsol bileşimi dubellerle olacak. Programda bu bileşimi nasıl tanımlarım?hangi komutu kullanabilirim yardımcı olur musunuz? Şimdiden tesekkurler

Programda bu birleşimi çizebilirsiniz ancak otomatik olarak hesap yapmaz. Hesabını kendiniz yapmalısınız.

1.png2.png

Betonarme çizimlerde bu delikler çıkmayacaktır. Betonarme çizim detaylarında kolona elle müdahale ediniz.

bu betonarme projeye, 3 m de bir çelik L konsol bileşimi ve 10 '' çelik su borusu nasıl tanımlarım? statik olarak mümkün değilse , sadece çizim olarak idecadde nasıl gösteririm? Bir de projemde detaylı rapor aldığımda 11 sayfalık rapor çıkıyor. Bazı hesaplar eksik gibi. Bunu da bir inceler misiniz? şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• elif cde.cde
    577.4 KB · Görüntüleme: 10
Bu kadar uzun betonarme perde neden yapılıyor? Bu tarz işlerde çelik boru köprüsü yapılır. Çok daha ekonomik olur.

Çelik su borusu derken altyapı sistemi tasarımını bu program ile yapamazsınız. Çizim için yapabileceğiniz ise şudur:

Çelik kiriş komutuna girip hazır kesit kütüphanesinden kesit seçiniz. Kesit, kütüphanede mevcut değilse yapı ağacı - kesitler - sağ tus -yeni kesit ekle - tek seçeneğinden tipi seçip ölçüleri girip tamam diyip çıkınız. Yine çelik kiriş komutuna gidiniz. Listede az önce eklediğiniz kesit çıkacaktır, onu seçip modelleme yapabilirsiniz.
1.png

Bunun dışında konsol birleşimi burada betonarme kolonlarınıza tanımlanabiliyor, ancak kolonların diğer iki kenarı perdeler ile kapalı, bizdeki bu birleşimi uygulayamazsınız. Hazır birleşimlerimiz ile ilerleyemeyeceğiniz için çizimleri aldıktan sonra çizimlere elle kesit eklemeniz gerekir.
2.png

çok teşekkür ederim. çelik su borusu altyapıyla ilgili değil. Bir yangın sistemi kuruyoruz. Yangın borusu konsolların üstüne monte edilecek. Konsollarda duvara monte edilecek. Eklentideki projedeki duvar ise bana projesi verilmeden tamamen benim kendi çabalarımla çizidiğim bir duvar. Bu anlattıgım şekilde yapabilmek için duvarları sizce nasıl tanımlayayım gerçeğine uygun olması da lazım tabi . içinde 8 lik demirleri olan bir duvardan bahsediyorum. Duvarla ilgili net çıkarabildiğim tek şey bu. Bu projede duvarı tamamen sağlam kabul edip , o şekilde hesap yapmam istendi. sizce uygun modelleme nasıl olmalı ? çünkü firma duvardaki çelik konsolları ve çelik boruyu görmek istiyor. onların yarattığı kesme kuvveti , moment etkisini vs görmek istiyor.

çok teşekkür ederim. çelik su borusu altyapıyla ilgili değil. Bir yangın sistemi kuruyoruz. Yangın borusu konsolların üstüne monte edilecek. Konsollarda duvara monte edilecek. Eklentideki projedeki duvar ise bana projesi verilmeden tamamen benim kendi çabalarımla çizidiğim bir duvar. Bu anlattıgım şekilde yapabilmek için duvarları sizce nasıl tanımlayayım gerçeğine uygun olması da lazım tabi . içinde 8 lik demirleri olan bir duvardan bahsediyorum. Duvarla ilgili net çıkarabildiğim tek şey bu. Bu projede duvarı tamamen sağlam kabul edip , o şekilde hesap yapmam istendi. sizce uygun modelleme nasıl olmalı ? çünkü firma duvardaki çelik konsolları ve çelik boruyu görmek istiyor. onların yarattığı kesme kuvveti , moment etkisini vs görmek istiyor.
Mühendislik okudunuz. Alt tarafı basit bir konsol. El ile bile bu dediğiniz kuvvetler hesaplanır. Diyelimki 6 metrede bir 1.5 Metre boyunda bir IPE200 profil ile mesnetleneceksiniz. IPE200 zati ağırlığı + 10 inc boru ağırlığı + içinden geçecek sıvı ağırlığı hesaplayıp konsol ucuna tekil yük verip hesaplayın olsun bitsin. Yalnız bu tarz işlerde mesnet reaksiyonları boru stres analizinden sonra ortaya çıkar. Ayrıca borular her noktadan fixlenmez. Sadece düşeyde tutulur. Belirli aralıklarla stopper konur. Bunlara dikkat etmeniz gerekir.

Mühendislik okudunuz. Alt tarafı basit bir konsol. El ile bile bu dediğiniz kuvvetler hesaplanır. Diyelimki 6 metrede bir 1.5 Metre boyunda bir IPE200 profil ile mesnetleneceksiniz. IPE200 zati ağırlığı + 10 inc boru ağırlığı + içinden geçecek sıvı ağırlığı hesaplayıp konsol ucuna tekil yük verip hesaplayın olsun bitsin. Yalnız bu tarz işlerde mesnet reaksiyonları boru stres analizinden sonra ortaya çıkar. Ayrıca borular her noktadan fixlenmez. Sadece düşeyde tutulur. Belirli aralıklarla stopper konur. Bunlara dikkat etmeniz gerekir.
evet mühendislik okudum ama sormak ayıp değil. ayrıca bunu programda görmek istiyorlar, el ile hesaplama yapıldı. görsellik istiyorlar biraz. bu bileşimi nasıl oluşturabilirim diye sormuştum. yardımcı olmayacaksanız cevap vermek zorunda değilsiniz.

evet mühendislik okudum ama sormak ayıp değil. ayrıca bunu programda görmek istiyorlar, el ile hesaplama yapıldı. görsellik istiyorlar biraz. bu bileşimi nasıl oluşturabilirim diye sormuştum. yardımcı olmayacaksanız cevap vermek zorunda değilsiniz.
Haklısınız cevap vermeyeceğim.

Konsol kirişleri çelik kiriş komutu ile betonarme kolonlara girebilirsiniz. Tek aşık komutu ile de borunun modellemesini yapabilirsiniz ancak tek aşıklara yük tanımı yapılamıyor, borunun zati yükü ne ise tek aşığa atadığınız kesiti ona göre seçip programın hesaplamasını sağlayabilirsiniz. Ancak içinden akacak sudan kaynaklı yükü çelik kirişler üzerine noktasal yük olarak girmeniz gerekir. Bunun içinde çelik kirişi seçip üzerinde iken mouse sağ tuş - yük ekle seçeneğinden noktasal seçimini yapıp yön ve koordinatını belirleyip tamam diyip devam edebilirsiniz.
Bu şekilde çelik kiriş tasarım raporlarını elde edebilirsiniz.

1.png2.png

Ekli dosyalar

• elif cde.cde
    578.1 KB · Görüntüleme: 10
Konsol kirişleri çelik kiriş komutu ile betonarme kolonlara girebilirsiniz. Tek aşık komutu ile de borunun modellemesini yapabilirsiniz ancak tek aşıklara yük tanımı yapılamıyor, borunun zati yükü ne ise tek aşığa atadığınız kesiti ona göre seçip programın hesaplamasını sağlayabilirsiniz. Ancak içinden akacak sudan kaynaklı yükü çelik kirişler üzerine noktasal yük olarak girmeniz gerekir. Bunun içinde çelik kirişi seçip üzerinde iken mouse sağ tuş - yük ekle seçeneğinden noktasal seçimini yapıp yön ve koordinatını belirleyip tamam diyip devam edebilirsiniz.
Bu şekilde çelik kiriş tasarım raporlarını elde edebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 26523Ekli dosyayı görüntüle 26524
çok çok teşekkürler nurgül hanım. iyi çalışmalar dilerim...

Geri