Çelik proje göreli kat ötelemesi problemi

ANKA

Üye
Herkese İyi çalışmalar. ekteki dosyada göreli kat ötelemesi problemi yaşıyorum projenin çapraz olmayan tarafı dükkan girişi olduğu için çapraz atamıyorum.
herhangi bir çözüm yolu var mı acaba birde projede eksik hatalı gördüğünüz kısımları yazabilirseniz çok sevinirim

Ekli dosyalar

• zeki bey.cde
    2.4 MB · Görüntüleme: 17
1- Çelik kolonlara girilen kolon ayağı birleşimindeki ankrajlar başlık içinde kalmış bu durumda birleşim mafsallı olur. Ankastreye geri dönüştürüldü.
2- Çaprazların girili olduğu kirişlerin mafsallı olması gerekir. O aralıktaki kirişlere tek kayma levhalı birleşim girebilirsiniz.
Projenizde düzenlemeler yapıldı. İnceleyiniz.

Ekli dosyalar

• zeki bey.cde
    2.4 MB · Görüntüleme: 33
1- Çelik kolonlara girilen kolon ayağı birleşimindeki ankrajlar başlık içinde kalmış bu durumda birleşim mafsallı olur. Ankastreye geri dönüştürüldü.
2- Çaprazların girili olduğu kirişlerin mafsallı olması gerekir. O aralıktaki kirişlere tek kayma levhalı birleşim girebilirsiniz.
Projenizde düzenlemeler yapıldı. İnceleyiniz.
Teşekkür ederim nurgül hanım göreli kat ötelemesi sınırını %50 arttırmışsınız ama programda yerini bulamadım nasıl yapacağımızı söyleyebilir misiniz.

Ekteki projede göreli kat ötelemesi nasıl giderilebilir? Doğramalar olduğu için çapraz atamadığım yerler var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• göreli kat ötelemesi giderme.cde
    972.2 KB · Görüntüleme: 8
Ekteki projede göreli kat ötelemesi nasıl giderilebilir? Doğramalar olduğu için çapraz atamadığım yerler var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
inceleyebilen oldu mu acaba?

Sorumda şunu güncellemek istiyorum. Çelik kirişleri moment aktaran birleşimlerle yaptığımda,
-Bir H kolona saplanan I kirişte x ve y yönlerindeki birleşimler ne olmalı,
-Döşemenin bittiği yerde alın levhasının payı için kolonu mu uzatmak lazım?

Son düzenleme:
X yönünde göreli kat ötelemesini moment aktaran kirişler ile çözdüm. Y yönü için çözümde yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• göreli kat ötelemesi giderme y yönü.cde
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
Her iki yönü de moment aktaran çerçeve olarak tasarlamanız halinde R ve D değerlerini de ona göre düzeltmeniz gerekir.
Çelik döşeme altı tali kirişleri uzun doğrultuda girmişsiniz. Daha ekonomik olması için kısa açıklık doğrultusunda tali kiriş irip döşeme girişini de tekrar yapmanız daha ekonomik sonuç verir. Kompozit döşemelerin uygun yük aktarımı için tali kirişlere paralel bir ana kiriş seçilerek başlanıp kapalı bir alan oluşturacak şekilde çelik kirişler seçilerek yapılması gerekir bilginize.

Çelik yapılarda duvar vs kullanılmadığı durumda sınır değer 0.008 olarak kullanılabilir bunun için analiz ayarları sekmesinden aşağıdaki görseldeki seçeneği kullanmanız uygun olur.
1.png

Geri