Çelik proje hakında yardımcı olurmusunuz

merhaba bir tarafında mevcut bir bina diğer tarafında prefabrik yapı yapılacak bende arasına çelik bir yapı yapacağım genel kalıbı oluşturdum ama tam emin değilim yardımcı olabilirmisiniz (çelik projesine bakabilirmisiniz bağlantılarına yada eksiği varmı merdineni nasıl olcak ilk çelik projemde )

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Selamlar,

Eğer elinizde başka bir projeden artmış 605/500/530 cm'lik IPE 400 demirleriniz yoksa ve bu malzeme sıfırdan alınacaksa iki noktadan ek yapmakla iyi etmemişsiniz. Ben olsaydım 1200 ve 435 cm. tanımlar ve tek noktadan ek yapardım. (IPE 400 demir 12 metrelik boylar halinde satılır)

Konsol kiriş olan IPE 400'leri aynı kesitteki kolonlara bağlarken tek kayma levhalı birleşim yerine çift köşebent daha da iyisi Rijitleştirilmiş alın levhalı dört ya da sekiz bulonlu birleşim ile bağlarsanız daha emniyetli olur.

Tali kirişlerin üzerinde muhtemelen bir döşeme olmalı. Yüklerin doğru tanımlanması için bu döşemeyi de oluşturun ve üzerine binecek ölü ve hareketli yükleri tanımlayın.

Taban levhalarında grout ve ankaj levhalarını oluşturmuşsunuz. Müellif siz iseniz bunların gerçekten yapıldığına bizzat giderek emin olun. Genelde sahada pas geçilirler.

Not : Birleşimleri değiştirmek istediğinizde birleşim noktasına yakın olan tali kirişler taş koyar. Tali kirişleri silip birleşim detaylarını düzelttikten sonra yeniden tali kirişleri oluşturmanız gerekecektir.

Selamlar

Aynı konu hakkında bu kadar çok klasör açmayalım gereksiz yer kaplıyor. sizin soru sorduğunuz anda hem forumda üye hemde yöneticiler olmayabilir bekleyin mutlaka bir arkadaşımız size yardımcı olacaktır.

Selamlar,

Eğer elinizde başka bir projeden artmış 605/500/530 cm'lik IPE 400 demirleriniz yoksa ve bu malzeme sıfırdan alınacaksa iki noktadan ek yapmakla iyi etmemişsiniz. Ben olsaydım 1200 ve 435 cm. tanımlar ve tek noktadan ek yapardım. (IPE 400 demir 12 metrelik boylar halinde satılır)

Konsol kiriş olan IPE 400'leri aynı kesitteki kolonlara bağlarken tek kayma levhalı birleşim yerine çift köşebent daha da iyisi Rijitleştirilmiş alın levhalı dört ya da sekiz bulonlu birleşim ile bağlarsanız daha emniyetli olur.

Tali kirişlerin üzerinde muhtemelen bir döşeme olmalı. Yüklerin doğru tanımlanması için bu döşemeyi de oluşturun ve üzerine binecek ölü ve hareketli yükleri tanımlayın.

Taban levhalarında grout ve ankaj levhalarını oluşturmuşsunuz. Müellif siz iseniz bunların gerçekten yapıldığına bizzat giderek emin olun. Genelde sahada pas geçilirler.

Not : Birleşimleri değiştirmek istediğinizde birleşim noktasına yakın olan tali kirişler taş koyar. Tali kirişleri silip birleşim detaylarını düzelttikten sonra yeniden tali kirişleri oluşturmanız gerekecektir.

Selamlar
İlginiz için teşekürler hatalara bakabildiniz mi nasıl giderecem

Merhaba;

Size yukarıda 'erimer' isimli kullanıcımızın belirttiği hususlara dikkat etmeniz gerekir. Buna ek olarak

1- Kolon - kiriş arası tek kayma levhalı birleşimleri silip 4 bulonlu birleşim tanımlarken hızlı modu kapatıp önce kolon sonra kirişi seçiniz. Sorunsuz birleşim yerleşecektir.

2- Kolonlar IPE iken döşemeleri girdiğinizde göreli ötelemeyi sağlayabileceğinizi düşünmüyorum. Kolonları HEA veya HEB kullanmanız daha uygun olacaktır.

3- Bahsi geçen tüm değişiklikleri sıra ile yapıp analiz edip tasarım ekranı ve raporlardan yetersizlikleri kontrol ediniz.

1.png

Geri