Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Çelik Silo İçin Temel Betonu Modellemesi

Merhaba projemizde buğday silolarının altına temel betonu planlayacağız.
Her silo 18,33 m çapında ve 22,5 m yüksekliğinde.
Her silo kendi ağırlığıyla beraber brüt 3500 TON yük taşıyacak.
Buna uygun bir temel modellemek istiyorum.

*Dairesel temel nasıl modellerim ?
*Silolarda ki yükü düzgün yayılı yük olarak temele kolonsuz aktarabilir miyim ?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Proje taslağı ektedir.

Ekli dosyalar

Acaba böyle bir modelleme olabilir mi?

Dairesel şekilde perde girip altına yine çokgenden oluşmuş dairesel şekilli bir radye temel girilebilir. Kat yüksekliği 22.5 m alınarak kat oluturulabilir. Temel hareketli yükünü 3500 /temel alanı olarak girebilirsiniz. Perdelerin iç yüzeylerine de istenirse yük verilebilir. (toprak yükünün tersi) Ne kadar doğru bir yaklaşım olur bilmiyorum ama aklıma böyle bir modelleme geldi.

1726841659745.png

Acaba böyle bir modelleme olabilir mi?

Dairesel şekilde perde girip altına yine çokgenden oluşmuş dairesel şekilli bir radye temel girilebilir. Kat yüksekliği 22.5 m alınarak kat oluturulabilir. Temel hareketli yükünü 3500 /temel alanı olarak girebilirsiniz. Perdelerin iç yüzeylerine de istenirse yük verilebilir. (toprak yükünün tersi) Ne kadar doğru bir yaklaşım olur bilmiyorum ama aklıma böyle bir modelleme geldi.

Ekli dosyayı görüntüle 45499

Hocam desteğiniz için çok teşekkür ederim Yalnız detay vermeyi unutmuşum özür dilerim.
Silolar çelik malzemeden oluşmakta olup demonte gelip yerinde birleştirilecek.
Burada biz bu siloyu direkt temel betonunun üzerine koyacağız.
Modelleme de düzgün yayılı yük girişi için obje seç isteniyor, yalnız kolon veye perde yapmadan temel üzerine koymak istiyorum.
Mümkün olmaz mı ?

Silolar çelik malzemeden oluşmakta olup demonte gelip yerinde birleştirilecek.
Burada biz bu siloyu direkt temel betonunun üzerine koyacağız.

Onu anladım. Ben zaten hesaplama açısından size bir model sundum. Yoksa perde olmayacağını biliyorum. Bu modelde yukarıda belirttiğim gibi doğrudan temel üzerine düzgün yayılı yükü verebilirsiniz. B en kabaca baktım. 300 m2 temel alanı var. 3500/300 =11. küsür 12 ton/m2 (yaklaşık) Sanırım ben de tam anlatamadım. Ama sonuçta bu bir kabul ve modelleme. Perde çeperlerine yük vermekteki kastım çelik siloda da bu tip yükler olabilecek. Olabildiğince temele bunu doğru yansıtabilmek içindi.

Onu anladım. Ben zaten hesaplama açısından size bir model sundum. Yoksa perde olmayacağını biliyorum. Bu modelde yukarıda belirttiğim gibi doğrudan temel üzerine düzgün yayılı yükü verebilirsiniz. B en kabaca baktım. 300 m2 temel alanı var. 3500/300 =11. küsür 12 ton/m2 (yaklaşık) Sanırım ben de tam anlatamadım. Ama sonuçta bu bir kabul ve modelleme. Perde çeperlerine yük vermekteki kastım çelik siloda da bu tip yükler olabilecek. Olabildiğince temele bunu doğru yansıtabilmek içindi.

Şimdi oldu anladım
:D İlginiz için Teşekkürler

Geri