Çelik yapı genel analiz ile stabilite tasarımı

Merhaba, Öncelikle dayanıma göre tasarımda, doğrusal analizde biz mod birleştirme ile deprem hesabında ikinci mertebe etkilerini doğrudan hesaplayamıyoruz. Çelik yapılarda bölüm-6'da verilen stabilite tasarımı için, ikinci mertebe etkilerinin genel analiz ile hesaplanması yönteminde, yönetmelik bizlere geometrik ön kusurların modellenmesi için yatay fiktif yükler, aynı şekilde doğrusal olmayan şekil değiştirmelerin yaklaşık hesabı içinde rijitlik azaltmaları uygulatıyor. Sormak istediğim nokta ise biz bu kabulleri yaparak ikinci mertebe etkilerinin hesaplandığını mı varsayıyoruz ? Yoksa bu kabuller ile beraber ikinci mertebe etkilerinin hesaplanması mı gerekiyor ? Eğer bu kabuller altında 2. mertebe etkileri hesaplanacak ise mod birleştirme yönteminde bunu nasıl yapabiliriz.

Özetleyecek olursak;

Ön kusurların modellenmesi için yatay fiktif yükler, aynı şekilde doğrusal olmayan şekil değiştirmelerin yaklaşık hesabı içinde rijitlik azaltmaları uyguladıktan sonra "ikinci mertebe analizi" yani non-lineer analiz yapmanız gerekiyor.

Bu analizin mod birleştirme ile bir alakası yok çünkü biri stabilite tasarımında diğeri deprem yüklerinin hesaplanmasında kullanılıyor.

Özetleyecek olursak;

Ön kusurların modellenmesi için yatay fiktif yükler, aynı şekilde doğrusal olmayan şekil değiştirmelerin yaklaşık hesabı içinde rijitlik azaltmaları uyguladıktan sonra "ikinci mertebe analizi" yani non-lineer analiz yapmanız gerekiyor.

Bu analizin mod birleştirme ile bir alakası yok çünkü biri stabilite tasarımında diğeri deprem yüklerinin hesaplanmasında kullanılıyor.
Teşekkür ederim ancak mod birleştirmenin ikinci mertebe analizi ile etkisi şöyle var hocam, biliyorsunuz ki doğrusal analizde bizler mod birleştirme ile deprem kuvvetlerini hesaplarken yön kavramı kayboluyor. Haliyle, mod birleştirme ile ikinci mertebe etkilerini program hesaplayamıyor. Non-lineer (doğrusal olmayan) analiz, DGT yaklaşımı ile yapılmıyor. Sorun binada lineer analizde ikinci mertebe etkilerinin hesaplanmasında.

Yüksek binaların ön tasarımında DGT yaklaşımı ile doğrusal analizde ikinci mertebe etkilerinin kontrol edilmesi gerekli (tbdy-2018). Çelik yapılarda stabilite tasarımı gereği (bölüm 6) genel analizle doğrusal olmayan davranışın yaklaşık hesabı için bize rijitlik azalttırıyor. Sonra ikinci mertebe etkilerini doğrusal analizle hesaplamam gerekiyor. Bunu mod birleştirme yönteminde yapamıyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

bu konu başlığı size yardımcı olacaktır. İyi çalışmalar dilerim.
Teşekkür ederim hocam. Ancak binam da tbdy-2018 gereği ikinci mertebe etkilerinin iç kuvvetleri büyütmede kullanılmasına gerek olmadığı çıkıyor. Fakat binam betonarme çekirdek perde ve çelik çerçeveye sahip, bu durumda çelik yapılar yönetmeliğinin bölüm 6'da belirttiği üzere stabilite tasarımı için ikinci mertebe etkilerini genel analizle çözmeye çalışıyorum. Ön tasarımda doğrusal analiz yapıyorum ve deprem hesabını mod birleştirme ile yapıyorum. Bu noktada yukarıda belirttiğim sorunlar oluşuyor.

Geri