V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Çizgisel yük kontrolleri/kaplama yüküne etkitme

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Nur08
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Nur08

Etkin Üye
Merhaba, çizdiğimiz projede 3m yüksekliğinde 10 cm ve 19 cm duvarları çizgisel yük olarak etkittim. Etkitmiş olduğum yük değerleri bu kalınlıklardaki duvarlar için yeterli mi ve sistem rijit olarak çözümlendiğinde bu yükler program tarafından dikkate alınır mı?

Ekli dosyalar

• ev.cde
    ev.cde
    334.4 KB · Görüntüleme: 7
19 cm duvarları çizgisel yük olarak etkittim. Etkitmiş olduğum yük değerleri bu kalınlıklardaki duvarlar için yeterli mi
zemin kat, döşeme üstü 19 cm tuğla duvar çizgisel yük için kat yüksekliği-döşeme kalınlığı=3,00-0,15=2,85 m, 0.32*2,85=0.912 tf/m alabilirsiniz.
sistem rijit olarak çözümlendiğinde bu yükler program tarafından dikkate alınır mı?
alınır.

zemin kat, döşeme üstü 19 cm tuğla duvar çizgisel yük için kat yüksekliği-döşeme kalınlığı=3,00-0,15=2,85 m, 0.32*2,85=0.912 tf/m alabilirsiniz.

alınır.
Merhaba Ünver Bey. Bu duruma ilave olarak sadece plak döşemeden oluşan sistemlerde herhangi bir plak döşeme üzerine tanımlanmış herhangi bir çizgisel yük herhangi bir performans analizinde hesaplara program dikkate alır mı?

Çizgisel yükler performans analizinde dikkate alınmaktadır. Performans analizinde döşemeler ile ilgili bir değerlendirme yapılmaz.

Çizgisel yükler performans analizinde dikkate alınmaktadır. Performans analizinde döşemeler ile ilgili bir değerlendirme yapılmaz.
Yasin Bey cevabınız için teşekkür ederim. Ben zaten döşeme tasarımı için değil sadece plak döşeme üzerine yük tanımlandığında diğer elemanlara aktarıyor mu aktarmıyor mu diye merak edip sordum. Cevabınız sayesinde plak döşemelerin üzerindeki çizgisel yüklerin performans analizlerinde dikkate alındığını anladım. Teşekkür ederim.

Geri