Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

üst yapı etkileşimli çözüm

Üstyapı etkileşimli çözüm tikini aktifleştiriyorum, analiz yapıp tekrar analiz ayarlarını açtığımda aktifleşmemiş olduğunu görüyorum. Ne yapmam lazım?

Analiz komutunu tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir mesaj alıyor olabilirsiniz.

1645707754015.png
Sistemde tekil temel varsa, tekil temellerde üst yapı etkileşimli çözüm yapılmadığı için bu tür bir mesaj verilir ve üst yapı etkileşimli çözüm satırındaki işaret kaldırılır.

Farklı bir durum ise proje dosyasını ekleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Teşekkür ederim Levent Bey. Önerileriniz sayesinde sıkıntıların çoğu kayboldu. Projeyi biraz değiştirdiğimde maksimum taban basıncı 15 den 36 ya çıktı. Sıkıntının kaynağını bulamadım. İki projeyi de atsam bir mukayese yapabilirmisiniz?

Teşekkür ederim Levent Bey. Önerileriniz sayesinde sıkıntıların çoğu kayboldu. Projeyi biraz değiştirdiğimde maksimum taban basıncı 15 den 36 ya çıktı. Sıkıntının kaynağını bulamadım.
Maksimum taban basıncı 36 tf/m2 çıkan projede üst yapı etkileşimsiz çözüm yapılmış. Üst yapı etkileşimsiz çözümde temelde perde ve kolonlar ankastre kabul edilir.
Diğer projede ise üst yapı etkileşimli çözüm yapılmış. Üst yapı etkileşimli çözümde ise temeller üst yapı ile birlikte etkileşimli çözülürler. Temelde oluşan dönme ve çökmeler hem üst yapı, hem de temel sonuçlarını etkiler. Analiz sonuçlarının ve taban basınclarının değişmesi normal ve beklenen bir durumdur.
Not:
Projelerde analiz ayarlarında farklılık var. Bir projede tek yükleme durumlu hesap yöntemine göre ve rijit çözüm yapılırken, diğer projede iki yükleme durumlu hesap yöntemine göre yarı rijit çözüm yapılmış. Yapı kat ağırlıklarında da farklılık var.
Bodrum perdelerinin grup perde olarak tanımlanmasına gerek yok

Maksimum taban basıncı 36 tf/m2 çıkan projede üst yapı etkileşimsiz çözüm yapılmış. Üst yapı etkileşimsiz çözümde temelde perde ve kolonlar ankastre kabul edilir.
Diğer projede ise üst yapı etkileşimli çözüm yapılmış. Üst yapı etkileşimli çözümde ise temeller üst yapı ile birlikte etkileşimli çözülürler. Temelde oluşan dönme ve çökmeler hem üst yapı, hem de temel sonuçlarını etkiler. Analiz sonuçlarının ve taban basınclarının değişmesi normal ve beklenen bir durumdur.
Not:
Projelerde analiz ayarlarında farklılık var. Bir projede tek yükleme durumlu hesap yöntemine göre ve rijit çözüm yapılırken, diğer projede iki yükleme durumlu hesap yöntemine göre yarı rijit çözüm yapılmış. Yapı kat ağırlıklarında da farklılık var.
Bodrum perdelerinin grup perde olarak tanımlanmasına gerek yok
Levent bey hangi çözümü tavsiye ediyorsunuz? Hep üst yapı etkileşimli mi çözmeliyiz?

Geri