V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

İde 6-İde 5 Arasındaki Donatı Farkı

Merhabalar; geçenlerde bir projeyi ilk defa ide 6 yı kullanarak çözdüm. Fakat mal sahibi kend ikafasına göre doatı fazla çıktı diyerek aynı projeyi başka bir mühendis arkadaşa götürmüş. Ve aynı projeyi ide 5 te çözerek yaklaşık % 5 ile 10 arasında daha az donatı ile projeyi çözmüş. Hatta diyebilirimki , o iş bu yüzden elimden gitti ve odadan ve belediyeden bu şekilde geçerek inşaat ruhsatı bile alındı. O mühendisin ide 5 ile çözdüğü projeyi bir şekilde buldum ve inceleme fırsatı buldum.Kesitlerden birbirine çok yakın olduğunu hatta bazı yerlerde benim kesitlerin daha küçük olduğunu gördüğüm halde bu donatı farkının nerden kaynaklandığını anlayabilmiş değilim. Bu şekilde bir işi kaçırmış oldum. Bu konu ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim. Bir de ide 6 rapor kısmında daha çok şekillere ve görselliğe önem verilmiş; bunun sebebini de öğrenebilir miyim? Kolay gelsin...

ideCAD 5 ile ideCAD 6 Arasında ciddi bir donatı farkı yoktur .

5 versiyonu ile 6 versiyonununu karşılaştırmak için. Aynı projeyi 5 ile girin ve hesaplattırın. Daha donra 5 versiyonunda girilmiş projeyi 6 versiyonu ile açın ve çozdürün. 6 versiyonunda 5 versiyonunda yapılmayan bazı ekstra kontroller yapılıyor. Bu kontrolleri 6 da kapatın. 6 versiyonu donatıları ile 5 versiyonu donatılarınının aynı çıktıklarını goreceksiniz.

daha önce ben denemiştim ve ide 6'da donatı miktarının az da olsa azaldığını görmüştüm... bu sanırım projeye göre değişir...

Herkese Merhaba.
Sayın cassabotanic ide5 te yapılmayan analizleri ide6 da kapatın demişsiniz. Bunu nasıl yapabiliriz.
Örnek olarak sehim kontrolü veya burkulma kontrolü.....
Birde ide6 da zaman tanım aralığı kullanmadan sadece taşıma gücü kontrolü yapabilirmiyiz eğer yapabiliyorsak nasıl.
Şimdiden teşekkürler.
Herkese kolay gelsin.

onurceylan":2rb5a2hs' Alıntı:
Merhabalar; geçenlerde bir projeyi ilk defa ide 6 yı kullanarak çözdüm. Fakat mal sahibi kend ikafasına göre doatı fazla çıktı diyerek aynı projeyi başka bir mühendis arkadaşa götürmüş. Ve aynı projeyi ide 5 te çözerek yaklaşık % 5 ile 10 arasında daha az donatı ile projeyi çözmüş. Hatta diyebilirimki , o iş bu yüzden elimden gitti ve odadan ve belediyeden bu şekilde geçerek inşaat ruhsatı bile alındı. O mühendisin ide 5 ile çözdüğü projeyi bir şekilde buldum ve inceleme fırsatı buldum.Kesitlerden birbirine çok yakın olduğunu hatta bazı yerlerde benim kesitlerin daha küçük olduğunu gördüğüm halde bu donatı farkının nerden kaynaklandığını anlayabilmiş değilim. Bu şekilde bir işi kaçırmış oldum. Bu konu ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim. Bir de ide 6 rapor kısmında daha çok şekillere ve görselliğe önem verilmiş; bunun sebebini de öğrenebilir miyim? Kolay gelsin...
Merhaba Sayın Onur Ceylan,
Şu ana kadar 6 versiyonunda kesitlerde donatıların çok çıktığına dair herhangi bir durum bize iletilmedi. Hatta bazı sistemlerde 6 versiyonunda yapılan iyileştirmelerden (panellerin kabuk olarak modellenebilmesi, üst yapı etkileşimli çözüm vs...) dolayı daha ekonomik çözümler elde etmek mümkün olmaktadır
Aynı projenin Ver 5 te çözülmesinden kaynaklanan metraj farkı ise yine 6 versiyonunda çizim ve metrajlarla ilgili yapılan iyileştirmelerden kaynaklanabilir.(Örneğin 6.01beta1 versiyonundan itibaren panel filizleri otomatik olarak çizilip metraja dahil edilmektedir.)
Ver 5 projesini foruma ekler veya mail ile gönderirseniz metraj farklarının nereden kaynaklandığını size iletebiliriz.

İyi çalışmalar dilerim

5 versiyonu ile 6 versiyonunu karşılaştırarak yaptığımız testler farkın ciddi olmadığını göstermektedir.

Bununla birlikte 6 versiyonununda eklenen bazı modelleme iyileştirmeleri göz önüne aldığımızda donatı miktarının 5 versiyonuna göre biraz daha az çıkmasını bekleyebiliriz. Bunlar:

Üst yapı temel etkileşimi
Panellerin kabul olarak modellenmesi
Radye temeller için çoklu eşlenik winkler yay modelinin kullanılabilmesi
Kiriş donatı seçiminde montaj donatısının olabildiğince tek seçilemesi vb.'dir.

Ayrıca 6 versiyonunda 5 versiyonuna göre bazı kontroller programa eklenmiştir. Bunlar;

kiriş ve döşemelerde sehim hesapları
Madde 3.4.3.1 kontrolleri (kiriş parameterelerinde seçeneklidir)
Yönetmelik boyut kontrolleri
Minimum döşeme kalınlığı kontrolleri
Kirişlerde burulma donatısı hesabı
Kirişlerde normal kuvvet kontrolü vb.

Donatı miktarına etki edebilecek unsurlar:
Paspayı mantığı değişti.
Kiriş ve kolonda donatı çap ve adet seçimi algoritması değişti
Kirişlerde burulma donatısı atılıyor.
Saplama kirişlerde askı donatısı ve etriye sıklaştırması yapıldı.

Ancak bütün bu unsurlar, projeden projeye değişmekle beraber metraja yansıyacak kadar bir fark yaratacak düzeyde değildir. Somut bir proje üzerinde yorum yapmak en sağlıklısıdır.

Geri