İDE MİMAR 6.00 ÇIKIŞ TARİHİ

Değerli İDE YAPI Yetkilileri ; İde mimar'ın yeni versiyon çıkış tarihi hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

ideCAD Mimari 6, 6.0012 versiyonu statik programa entegre olarak kullanıma hazırdır.
ideCAD Mimari 6 yeniliklerinden bazıları...

Otomatik havuz çizimi
Üç boyut pencerelerinde obje oluşturabilme
Üç boyut pencerelerinde taşıma, döndürme, simetri gibi işlemler
Perspektif penceresinde iki boyutlu obje çizimi, yazı, ölçü ve aksların gösterimi
İki boyutlu "kontur tanımlayarak" otomatik merdiven tasarımı
Çatı yüzeyine çatı detayı tanımlayabilme
Çatı detaylarına alın tahtası
Çatı saçak mesafelerine her yüzeyde ayrı ayrı müdahale olanağı
Birden fazla çatı yüzeyine tek tıklamayla detay yerleştirme
Otomatik obje adlandır komutu ile aks, mahal, kiriş gibi objelerin isimlerini tek tıklamayla hızlıca düzenleme
Aks etiketini taşı komutu
Eğrisel ve yay döşeme kenarı ile eğrisel ve yay konsol plakların ve boşlukların tek komutla tanımlanabilmesi
Path (rota ) objesi "eğri, yay ve çizgileri tek obje olarak çizebilme"
Çatı, döşeme ve tarama gibi objelerde konturu path olarak çizebilme
Gelişmiş yazı biçimleriyle metin yazabilme (satır hizalama, ortalama, metin içindeki yazı yüksekliklerini farklı verebilme gibi olanaklar)
Yazı bloğunu explode ederek satır yazılarını ayrı ayrı editleyebilme
Açı, yarıçap ve çap ölçülendirme
Duvarlarda olduğu gibi eğri, yay ve çember kirişleri tek parça çizebilme
Perdelere kapı ve pencere yerleşimi
Kapı- pencere ayarlarında pencere tiplerini çoklu görebilme
Paneli kirişe, kirişe panele dönüştürme komutları
Autocad 2008 Dwg, Dxf okuma-yazma
Kesit penceresinde pozitif bölgeye yerleştirilen kotun önüne otomatik + işareti gösterimi
Kesit ve görünüş oluştururken objeleri bloklayabilme opsiyonu
İki boyutlu objelere divide (bölünme) olanağı
Izgaralara yardımcı çizgilerle ikincil ızgara sistemi oluşturma
Son seçimi geri çağırabilme olanağı
Merdiven metrajına "küpeşte uzunluğu" tanımlaması
Kapı-pencere etiket ayarlarına artan-sabit opsiyonu
Kolon kaçıklığının herhangi bir katta değiştirilmesi durumunda, istenen diğer katlarda da otomatik değiştirilmesi
Çalışma düzlemi tanımlama (Plan düzlemine paralel olmayan düzlemlerde çalışabilme)
Uzaklık ve alan komutlarını rota konturlarını kullanabilme ( örn. bir yayın uzunluğu ölçülebilir, eğrisel bir kapalı alanın m2'si öğrenilebilir.)
Üçüncü boyutta ızgara çizgileri oluşturabilme

Kartonpiyer, süpürgelik, bordür, oluk, yatay söve, kat silmesi, çatı altı prekast elemanlar ile özel bir profil tanımlayarak yatayda herhangi iki boyutlu bir yol üzerine sarılarak oluşturulan özel tanımlı profil objeleri (sweep), yakında çıkartacağımız 6.050 versiyonu ile 6 kullanıcılarımızın güncellemelerine dahil edilecektir.

SELAMLAR.MİMARİ DANGILIMIZ SALI ÇARŞAMBA ELİMİZDE OLACAK SANIRIM. SİPARİŞİMİZİ VERDİK.BEN BETONARMESİNDE (V6 DA) ŞUNU FARKETTİM.UMARIM BİR SONRAKİ GÜNCELLEMEDE DÜZELİR.UMARIM MİMARİSİNDE YOKTUR .UNUTULMUŞ GÖZDEN KAÇMIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.ÇÜNKÜ HOŞ BİR KULLANIM ÖZELLİĞİ İDİ.ŞEÇİMİ TERS ÇEVİR ÖZELLİĞİNİN AYNISI FAKAT BUNLARI MAUSLA YAPIYORUZ İKONLARA GİTMEDEN.DİYELİMKİ PAFTAMIZDA 20 TANE OBJE VAR. BEN BUNLARDAN SADECE 3 TANESİ KALSIN DİĞERLERİNİ SİLEYİM İSTİYORUM.O ÜÇ OBJEYİ MAUSLA İŞARETLİYORUM DAHA SONRA BÜTÜN OBJELERİ MAUSUN İÇİNE ALARAK TEKRAR İŞARETLEDİĞİMDE İLK SEÇTİĞİM OBJE TEKRAR ESKİ HALİNE GELİYOR YANİ SEÇİLMEMİŞ OLARAK KALIYOR.VE SİLEBİLİYORUM.BETONARMEDE DİKKAT EDERSENİZ BU ÖZELLİK ÇALIŞMIYOR.VE BEN BUNUN GÖZDEN KAÇMIŞ OLDUĞUNU BİR SONRAKİ GÜNCELLEMEDE DÜZELECEĞİNE İNANIYORUM.
İYİ ÇALIŞMALAR

Sn Evrenor;
6 versiyonunda çalışmayı kolaylaştırıcı bir özellikolarak alan seçimi normal halinde objeleri sadece seçmektedir. (Eksik kalmayacak şekilde bütün objelerinizi seçmek için dikdörtgen seçim yapabilirsiniz).

5 versiyonundaki gibi alan seçimi ile seçimi ters çevirmek isterseniz seçim yaparken klavyenizin CTRL tuşunu basılı tutunuz.

SELAMLAR.V6 MİMARİDE BETONARMEDEKİ GİBİ SİYAH EKRAN YAPILMAMIŞ.BEN KENDİM AYARLADIM FAKAT.ARKA EKRANI 62 IZGARA ÇİZGİLERİNİ 63 AYARLADIM, EKRANI BİRAZ YAKLAŞTIRINCA ÇİZGİLER BEYAZLAŞIYO VE ÇALIŞMAMA OLANAK VERMİYO.NEDEN BÖYLE OLMUŞ OLABİLİR ACABA.V5 TEDE AYNI RENKLERİ KULLANIYORUM BİR SORUN OLMADI ŞİMDİYE KADAR.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

SELAMLAR.V6 MİMARİDE KAPI PENCERE YERLEŞİMİNDE KLEVYEMİN SAĞ TARAFINDAKİ NUMARALARDAN KAPI YÖNLERİMİ DEĞİŞTİREMİYORUM.KLEVYEMİN HARFLERİNİN ÜZERİNDEKİ NUMARALARLA DEĞİŞTİREBİLİYORUM ANCAK.KLEVYEMDE BİR SORUN OLSA V5 TEDE AYNI SORUNU YAŞARIM. FAKAT V5 TE BİR PROBLEM YOK.BUNUN NEDEN KAYNAKLANMIŞ OLABİLECEĞİNİ SİZE BİR SORAYIM İSTEDİM.ÇÜNKÜ HARLERİN ÜZERİNDEKİ SAYILARA GİDEREK SORUNUMU ÇÖZMEM BENİ ZAMAN AÇISINDAN SIKINTIYA SOKAR.EMİNİMKİ BUNA BİR ÇÖZÜMÜNÜZ OLACAKTIR.V6 YI YENİ KULLANMAYA BAŞLADIM.OLASI HATALARI YADA EKSİKLERİ SİZE BİLDİRECEĞİM.DİKKATE ALDIĞINIZI BİLİYORUM ÇÜNKÜ.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Geri