V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

İdecad' in yeni kullanıcısıyım.. soru işaretlerim var ?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan yolcuyuz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

yolcuyuz

Yeni Üye
idecad di bir seneye yakındır kullanıyorum. gayet memnunum. ancak bazı kısımlar bende soru işaretleri uyandırıyor. 1. nokta kiriş yönunun dondurulmesi ile ilgili. bu konuyu okulda hocalarıma danıstım. kendılerı boyle bırseyın olmadıgını, olsada bılmedıklerını soyledıler. yani bana da pek mantıklı gelmıyor. kurtarmayan bır kolon nasıl olurda yon değiştirince kurtarıyor?
2. nokta kolon başlığı ile ilgili. 45 cm radye ile çözdugumuz bir yapının bazı kolonlarında Z hatası yani zımbalama problemi ortaya çıkıyor diyelim. o kolona kolon başlığı eklediğimizde ve bu başlığının kotunu temel kalınlıgı kadar yapıtıgımızda temel aplikasyonunda ne çizim olarak ne de donatı olarak bir değişiklik olmuyor. okulda gordugum zaman zımbalama hatasında ya doseme kalınlıgı arttırılmalıydı yada zımbalamayı kurtaracak kadar zımbalama bolgesıne donatı konulmalıydı. ama bu olmuyor?
3. nokta ise üst rijit bodrum kat numarası ile ilgili. kat ayarlarında kat tanımlarken bodrumu tanımlıyoruz zaten. ki -1 olarak atıyor. eğer yapıda bir bodrum varsa analiz ayarlarında bir bodrumlu bir yapıda neden üst rijit bodrum kat numarası -2 oluyor.. -1 deyip çözüm yapıtıgımda sistemim temiz çıkmazken, -2 deyip çözdugumde sistem temiz çıkmya başlıyor?
yardımcı olabilirseninz çok sevinirim.. şimdiden çok teşekkurler :)

Merhaba,

1.)
yolcuyuz":2mv2227o' Alıntı:
1. nokta kiriş yönunun dondurulmesi ile ilgili.
Kolon demek istediniz herhalde?

bu konuyu okulda hocalarıma danıstım. kendılerı boyle bırseyın olmadıgını, olsada bılmedıklerını soyledıler. yani bana da pek mantıklı gelmıyor. kurtarmayan bır kolon nasıl olurda yon değiştirince kurtarıyor?
Bunun yanıtı kolonun hangi nedenden dolayı kurtarmadığına, döndürdükten sonra ise hangi nedenden dolayı kurtardığına bağlıdır. Örneğin kolon, kolon-kiriş kesme güvenliği nedeniyle kurtarmıyorsa kolonu döndrümek genelde işe yarar. Ancak kesin yanıt için eleman sonuçlarını detaylı incelemek gerekir. Kısacası, kolon döndürüldüğünde illa kurtarır diye bir sonuç her zaman geçerli olmayabilir. Taşıyıcı sistemin şekiline ve analiz sonuçlarına ve hangi tahkik sonucunda kurtarmadığına bağlı olarak kurtarır veya kurtarmayabilir.

2)
2. nokta kolon başlığı ile ilgili. 45 cm radye ile çözdugumuz bir yapının bazı kolonlarında Z hatası yani zımbalama problemi ortaya çıkıyor diyelim. o kolona kolon başlığı eklediğimizde ve bu başlığının kotunu temel kalınlıgı kadar yapıtıgımızda temel aplikasyonunda ne çizim olarak ne de donatı olarak bir değişiklik olmuyor. okulda gordugum zaman zımbalama hatasında ya doseme kalınlıgı arttırılmalıydı yada zımbalamayı kurtaracak kadar zımbalama bolgesıne donatı konulmalıydı. ama bu olmuyor?
Programda zımbalama tahkiki sadece betonun dayanımı esas alınarak yapılmaktadır. Dolayısyla radye elemanda zımbalama başlığı yoksa zımbama yüksekliği radye yüksekliği-beton örtüsü kadardır. Zımbalama hatası veren bir kolonda iki çözüm söz konusu olur. Ya radye kalınlığını arrtırsınız ya da zımbalama başlığı ile beton takviyesi yaparsınız. Radyeye zımbalama başlığı girerseniz, başlık, kolon ile radye plağı arasında yapılır. Bu durumda zımbama yüksekliği, radye yüksekliği+zımbalama başlığı yüksekliği-beton örtüsü kadar artar. Dolayısıyla zımbalama dayanımınız arttığı için kolon zımbalama denetimini geçebilir. Zımbalama başlığının donatılandırılması ise ayrı konudur. Başlığın donatı detay çizimlerini kendiniz hazırlamalısınız.

3)
3. nokta ise üst rijit bodrum kat numarası ile ilgili. kat ayarlarında kat tanımlarken bodrumu tanımlıyoruz zaten. ki -1 olarak atıyor. eğer yapıda bir bodrum varsa analiz ayarlarında bir bodrumlu bir yapıda neden üst rijit bodrum kat numarası -2 oluyor.. -1 deyip çözüm yapıtıgımda sistemim temiz çıkmazken, -2 deyip çözdugumde sistem temiz çıkmya başlıyor?
Üst rijit bodrum numarası bağıl bir değerdir. Kısacası bodrum katınızın kat geneldeki numarasına bağlıdır. Kat genel ayarlarında ise katlar herhangi bir düzende tanımlanabilir. Bir katı rijit bodrum yaparsanız, ona gelen kat kuvvetlerini de değiştirirsiniz. Bir kat rijit bodrum olunca ne farklar oluşturduğunu TDY'de ilgili maddeleri inceleyerek görebilirsiniz. Rijit bodrum numarasını olması gerekenden farklı girerseniz modeli gerçekçi yapmamış olursunuz. Buna göre sistemin kurtarması/kurtarmaması gerçek bir sonucu ifade etmez sadece yaptığınız modelin hesap sonucunu ifade eder. Toparlarsak; rijit bodrum numarasını programın kurallarına göre gerçek yapıya uygun olarak tanımlamakla yükümlüsünüz. Programın kurallarına ilişkin detaylı bilgi için aşağıdaki şekli inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    193 KB · Görüntüleme: 1
sanırım mesajımda hatalı bır yazım yaptım. kolon yönü değil o. kiriş yönü değiştirilince kolon kurtarmaya başlıyor. benım anlamadıgımda orası. yani çerçeve aynı iken sadece program bazında yönünün döndürülmesi ne gibi değişikliklere yol açıyor. yön değişse dahi kiriş uç momentleri ve buna bağlı kolona aktarılan yükler aynı kalır. o yüzden kafamda soru işaretleri bırakıyor?

yolcuyuz":217a7a1n' Alıntı:
sanırım mesajımda hatalı bır yazım yaptım. kolon yönü değil o. kiriş yönü değiştirilince kolon kurtarmaya başlıyor. benım anlamadıgımda orası. yani çerçeve aynı iken sadece program bazında yönünün döndürülmesi ne gibi değişikliklere yol açıyor. yön değişse dahi kiriş uç momentleri ve buna bağlı kolona aktarılan yükler aynı kalır. o yüzden kafamda soru işaretleri bırakıyor?

Sorunuzu örnek proje içerisinde sorarsanız konu daha iyi anlaşılacaktır ve daha isabetli yanıt verebileceğiz. İki durum için; çerçevenin ilk halini ve ardından kirişin döndürülmüş halini gösteren, iki farklı proje hazırlayıp mesaja ekleyebilirsiniz. Neyin değiştiğini sonuçlara bakarak anlayabiliriz.

peki.. ben bu aralar üzerinde çalşıtıgım projeyi çzödüm.. buna uygun bir örnek hazırlayıp size tekrar döneyim.. çok teşekkur ederımm

Deprem hesapları global X ve Y yönlerine göre yapıldığından çerçevenizi ara açı değerlerinde döndürürseniz (mesela 30 derece ya da 45 derece) projenin durumunun değişmesi doğaldır. (Deprem tesirleri değişir)

Admin":2ryg5mhk' Alıntı:
Deprem hesapları global X ve Y yönlerine göre yapıldığından çerçevenizi ara açı değerlerinde döndürürseniz (mesela 30 derece ya da 45 derece) projenin durumunun değişmesi doğaldır. (Deprem tesirleri değişir)

eğer uygulamada aplikasyon farklı yönlere göre yapılacaksa çerçeveyi belli bir açı değerinde döndürmek yanlış olmazmı ?

Merhaba;

Bahsi geçen kiriş yönünün değiştirilmesi dolayısıyla B hatasının giderilmesi durumunu aşağıda açıklamaya çalıştım. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• B HATASI - KANDIRMACA.jpg
    B HATASI - KANDIRMACA.jpg
    194.3 KB · Görüntüleme: 8,646
yolcuyuz":175uxxex' Alıntı:
peki.. ben bu aralar üzerinde çalşıtıgım projeyi çzödüm.. buna uygun bir örnek hazırlayıp size tekrar döneyim.. çok teşekkur ederımm

yolcuyuz":175uxxex' Alıntı:
eğer uygulamada aplikasyon farklı yönlere göre yapılacaksa çerçeveyi belli bir açı değerinde döndürmek yanlış olmazmı ?

Daha önceden yazdığım gibi sorunuzu örnek bir projede sorarsanız daha net yanıt yazarız...

konu üzerinde baya yoğunlaştım.. sizinde değerli bilgilerinizle olayı anladım. Çok teşekkür ederim sevgili meslektaş abilerim :)

Geri