Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

İdecad Statikte Nelerin Olmasını İsterdim?

Merhaba ben İdecad statiğin versiyon 5'ten bu yana aktif kullanıcısıyım ve yaptığınız bu programın ne aşamalardan geçerek şuan ki kadar güzel bir program haline gelmesinin canlı tanığı sayılırım. Öncelikle emeklerinize sağlık diyorum.

Herkesin aksine programın eksik yada hatalarını olumsuz eleştiriler yapmak yerine yapıcı eleştirilerle daha iyi olmasını sağlamak amacıyla şuana kadarki izlenimlerimi ve programda olmasını istediğim bazı notlarımı, 11 versiyonunu da kullanarak aşağıda sıralıyorum;

1-Kiriş güçlendirme opsiyonunun eklenmesi (karbon fiber ile güçlendirme var ama ben diğer güçlendirme yöntemlerini kastediyorum).
2-Lifli polimer hesabında 2018 TBDY 15.B.2 ve 15.B.3'teki kolon boyutu kontrolünün yapılarak raporlanması.
3-Lifli polimer hesabında 2018 TBDY 15.B.3 (a)'daki süneklilik hesaplarında sargı koşulunun kontrolü ve raporlanması.
4-Lifli polimer hesabında kolonları eksenel basınç dayanımının (fcc) arttırılması hesabının TBDY 2018 15B.2'de belirtildiği şekilde yapılması (gördüğüm kadarıyla yönetmelikteki 15B.3'te belirtilen formulle yapılmaktadır).
5-Mantolu kolonlarda ankraj detay çizimleri (11 versiyonunda olduğu yazıyordu ancak ben çizimlerde herhangi bir detay göremedim).
6-Betonarme güçlendirmelerde kimyasal ankrajların hesabı ve raporlanması (2018 TBDY'de bir hesap olmamakla beraber Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınladığı İnşaat Teknik Şartnamesi'nde belirtilen ankraj hesaplarının hangi yönetmeliklerle hesaplanacağı bulunmaktadır).
7-11 versiyonla birlikte yabancı yönetmeliklerin programa dahil olmasından duyduğum memnuniyetle beraber Eurocode'un da programa dahil edilmesi.
8-Çelik güçlendirme opsiyonu (köşebent/lama ya da çelik profil ilave edilerek vs.).
9-Kirişlerde gövde donatısının seçimi de diğer donatıların seçim tablosunda çoklu seçim halinde olması.
10-Eski versiyonlardaki gibi eleman donatılarının betonarme sekmesinde birden çok seçimlerde manuel değiştirilince otomatik olarak seçilen bütün elemanların donatı sabitlenmesinin işaretlenmesi.
11-Yabancı dil seçeneğinin hem programda hem de raporlarda halihazırda ayarlanabilir olması.
12-Radye temelde ilave donatıların konumlarının çizimde verilmesi.
13-Performans raporlarında yapı genel bilgilerinde BYS, BKS, zemin değerleri vb. bilgilerin verilmesi.
14-Çelik birleşim hesaplarında eksik olanların tamamlanması ve birleşim hesaplarının raporlarda datada gözüktüğü şekilde verilmesi.

İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba,

4-Lifli polimer hesabında kolonları eksenel basınç dayanımının (fcc) arttırılması hesabının TBDY 2018 15B.2'de belirtildiği şekilde yapılması (gördüğüm kadarıyla yönetmelikteki 15B.3'te belirtilen formulle yapılmaktadır).
Bu konuyla ilgili aşağıdaki linkte açıklama yapılmıştı. Sorunuz farklı ise detaylandırmanızı rica ederiz.

5-Mantolu kolonlarda ankraj detay çizimleri (11 versiyonunda olduğu yazıyordu ancak ben çizimlerde herhangi bir detay göremedim).
Kolon ayarları mantolama sekmesinden manto ankrajları belirlenip, çizim alınabilmektedir.

1725353670817.png
1725354078079.png

9-Kirişlerde gövde donatısının seçimi de diğer donatıların seçim tablosunda çoklu seçim halinde olması.
Bu isteğinizi ve neden ihtiyaç duyduğunuzu detaylandırır mısınız?

10-Eski versiyonlardaki gibi eleman donatılarının betonarme sekmesinde birden çok seçimlerde manuel değiştirilince otomatik olarak seçilen bütün elemanların donatı sabitlenmesinin işaretlenmesi.
Betonarme tasarım diyaloglarında Ctrl ve sihft tuşları kullanılarak çoklu seçim yapılabilmektedir. Ds sütunu işaretlenerek donatılar sabitlenebilmektedir. Bu bildirimi yaşadığınız bir soruna istinaden yazdıysanız, örnek proje ekleyip, detaylandırmanızı rica ederiz.

Diğer istekleriniz değerlendirilmek üzere notlarımız arasına alınmıştır.
İyi çalışmalar

Merhaba,

Bu konuyla ilgili aşağıdaki linkte açıklama yapılmıştı. Sorunuz farklı ise detaylandırmanızı rica ederiz.

Kolon ayarları mantolama sekmesinden manto ankrajları belirlenip, çizim alınabilmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 45116
Ekli dosyayı görüntüle 45117

Bu isteğinizi ve neden ihtiyaç duyduğunuzu detaylandırır mısınız?

Betonarme tasarım diyaloglarında Ctrl ve sihft tuşları kullanılarak çoklu seçim yapılabilmektedir. Ds sütunu işaretlenerek donatılar sabitlenebilmektedir. Bu bildirimi yaşadığınız bir soruna istinaden yazdıysanız, örnek proje ekleyip, detaylandırmanızı rica ederiz.

Diğer istekleriniz değerlendirilmek üzere notlarımız arasına alınmıştır.
İyi çalışmalar
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
-4'te yazdığım basınç dayanımının arttırılması gerektiği durum içindi. Sizin yazdığınız kolonların sünekliliğinin arttırılmasına bir örnek Levent bey.
-Kolon mantolamasının bu şekilde olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler cevabınız için.
-Kirişlerde gövde donatısını çoklu seçme imkanı olmayınca bazı durumlarda çok sık arayla gövde donatıları atabiliyor program. Bu sefer her bir kirişle tek tek uğraşmak gerekiyor. Çoklu seçme seçeneği olursa en azından belli bir aralıktan sonra otomatik donatı çapı arttırılarak donatı adedini azaltma yoluna gidilebilir diye düşünüyorum. Böylelikle daha mantıklı bir donatı tasarımı ortaya çıkabilir. Kirişlerde de olduğu gibi.
-Donatı sabitleme sorunu için örneğe ihtiyaç yok aslında. Şöyle detaylandırayım; mantolanmış kolonların manto donatılarını çoklu seçimi yapıp değiştirdiğim zaman sadece son seçili kalan elemanın donatısı sabitleniyor diğer elemanların donatıları sabitlenmiyor.

-4'te yazdığım basınç dayanımının arttırılması gerektiği durum içindi. Sizin yazdığınız kolonların sünekliliğinin arttırılmasına bir örnek Levent bey.
Eksenel basınç dayanımı için artışı 15b.2 süneklik artışı için de 15b.3 kullanılmaktadır.
Aşağıdaki bağıntılardan detaylı örnekleri inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

-Kirişlerde gövde donatısını çoklu seçme imkanı olmayınca bazı durumlarda çok sık arayla gövde donatıları atabiliyor program. Bu sefer her bir kirişle tek tek uğraşmak gerekiyor. Çoklu seçme seçeneği olursa en azından belli bir aralıktan sonra otomatik donatı çapı arttırılarak donatı adedini azaltma yoluna gidilebilir diye düşünüyorum. Böylelikle daha mantıklı bir donatı tasarımı ortaya çıkabilir. Kirişlerde de olduğu gibi
Bu ihtiyacın oluştuğu örnek bir proje eklemenizi rica ederiz.

mantolanmış kolonların manto donatılarını çoklu seçimi yapıp değiştirdiğim zaman sadece son seçili kalan elemanın donatısı sabitleniyor diğer elemanların donatıları sabitlenmiyor.
Bahsettiğiniz durumu oluşturamadım. Ctrl ve shift tuşu ile yaptığım çoklu seçimlerde düzenleme yaptığım tüm kolonların donatısı sabitleniyor.
Lisanslı kullanıcılarımız için oluşturulan teknik destek portalından, iletişime geçebilirseniz bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayarak bahsettiğiniz durumu inceleyebiliriz.

1725362681344.png

Eksenel basınç dayanımı için artışı 15b.2 süneklik artışı için de 15b.3 kullanılmaktadır.
Aşağıdaki bağıntılardan detaylı örnekleri inceleyebilirsiniz.
Bu verdiğiniz örneğe bakarsanız yazanlarla hesaplanan εf değerinin farklı olduğunu görebilirsiniz.

Burada diyorki 15B.3'te belirtildiği üzere yani εf<=0.004 olmalı.

Kiriş gövde donatı seçim şartının üzerinde çok duramicam zira bence çok önemli bir durum değil. Sadece olsaydı böyle bir seçenek daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Kolon donatı sabitlemesi ile ilgili de mantolanmış kolonun manto donatısı için denemeniz gerekli diğer durumlar için bir sorun yok. Siz galiba normal kolon için denemişsiniz. Örnek olarak bir resim ekleyeyim.

Ekli dosyalar

• DS.png
    DS.png
    682.5 KB · Görüntüleme: 14
  • ef.png
    ef.png
    114.6 KB · Görüntüleme: 14
-
Bu verdiğiniz örneğe bakarsanız yazanlarla hesaplanan εf değerinin farklı olduğunu görebilirsiniz.

Burada diyorki 15B.3'te belirtildiği üzere yani εf<=0.004 olmalı.

Linkteki örnekte "önemli not" olarak belirtilen bölümde de anlatıldığı gibi kolonların fcc değerinde 15.B3 kullanılmaktadır.

1725367447453.png

Burada 15B.5 denkleminde kullanılan fcc değeri bulunurken f1 değerindeki 0.01 veya Denk.15B.4 kullanılması gerektiği belirtilmiştir. Moment eğrilik raporunda kullanılan değer de bu değerdir.

Ancak kapasite eksenel kuvvet moment etkileşim denkleminde hesaplanan eksenel basınç kapasitesinde beton dayanım değeri 15B.2 'de belirtilen değer olarak kullanılmaktadır.

1725367266717.png

Kolon donatı sabitlemesi ile ilgili de mantolanmış kolonun manto donatısı için denemeniz gerekli
Eklediğim resimdeki örnekte kolon manto donatıları düzenlemiştir.

1725366226769.png

İyi çalışmalar

Ben kolonların basınç dayanımının arttırılmasından bahsediyorum. Programın yaptığı hesap süneklilikte bahsedilen basınç dayanımı hesabı.

Diğer manto donatılarını toplu olarak seçip donatısını düzenlediyseniz ve bu durumda donatıyı sabitlediyse program bu durumda bende bir sorun var demektir. Tekrar deneyip olmadı uzaktan bağlantıyla bir bakılabilir.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    517.5 KB · Görüntüleme: 3
  • 2.png
    2.png
    61.2 KB · Görüntüleme: 3
Ben kolonların basınç dayanımının arttırılmasından bahsediyorum. Programın yaptığı hesap süneklilikte bahsedilen basınç dayanımı hesabı.

Kolon basınç dayanımı değeri sizin bahsettiğiniz şekilde hesaplanıyor. Aslında aynı şeylerden bahsediyoruz ancak yönetmeliğin bu maddeleri biraz karışık olduğu için yanlış anlaşma oldu. Burada sizin 4. sorunuzda belirttiğiniz şekilde hesaplanıyor zaten. Bunu anlatmaya çalışıyoruz.

Ancak süneklik artışı için farklı fcc ve epsilon_cc değeri hesaplanıyor. O farklılık da yukarıda bahsettiğimiz 15B.3 'te bahsedilen durumdur.

Kolon eksenel basınç dayanımı hesaplanırken hesaplanan fcc hesabında kullanılan f1 değerinde denklem 15B.3 ve 15B.4 değerleri kullanılıyor. Bu değer sonucunda hesaplanan eksenel basınç kapasitesi etkileşim eğrisinin çiziminde kullanılır.

1725369500182.png

Ancak yapı performansının belirlenmesinde kullanılan malzeme modeli içerisinde 15B.3 'te belirtilen fcc değeri hesaplanmaktadır. Yani burada iki adet fcc mevcut. Biri süneklik hesabı için diğeri ise basınç kapasitesi için kullanılan fcc değerleri. Moment eğrilik raporunda süneklik artışı için kullanılan fcc değeri belirtilmektedir. Bilgi bankasında da bu durum belirtilmeye çalışılmıştır.

1725369623641.png

1725369783570.png

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Saygılarımla...

Kolon basınç dayanımı değeri sizin bahsettiğiniz şekilde hesaplanıyor. Aslında aynı şeylerden bahsediyoruz ancak yönetmeliğin bu maddeleri biraz karışık olduğu için yanlış anlaşma oldu. Burada sizin 4. sorunuzda belirttiğiniz şekilde hesaplanıyor zaten. Bunu anlatmaya çalışıyoruz.

Ancak süneklik artışı için farklı fcc ve epsilon_cc değeri hesaplanıyor. O farklılık da yukarıda bahsettiğimiz 15B.3 'te bahsedilen durumdur.

Kolon eksenel basınç dayanımı hesaplanırken hesaplanan fcc hesabında kullanılan f1 değerinde denklem 15B.3 ve 15B.4 değerleri kullanılıyor. Bu değer sonucunda hesaplanan eksenel basınç kapasitesi etkileşim eğrisinin çiziminde kullanılır.

Ekli dosyayı görüntüle 45131

Ancak yapı performansının belirlenmesinde kullanılan malzeme modeli içerisinde 15B.3 'te belirtilen fcc değeri hesaplanmaktadır. Yani burada iki adet fcc mevcut. Biri süneklik hesabı için diğeri ise basınç kapasitesi için kullanılan fcc değerleri. Moment eğrilik raporunda süneklik artışı için kullanılan fcc değeri belirtilmektedir. Bilgi bankasında da bu durum belirtilmeye çalışılmıştır.

Ekli dosyayı görüntüle 45132

Ekli dosyayı görüntüle 45133

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Saygılarımla...
Oğuzhan bey cevabınız için teşekkürler. Şimdi anladım nasıl olduğunu. Yalnız bu iki farklı fcc değeri raporlarda gözükmüyor galiba ya da ben mi bulamadım. Bir de yönetmelikte belirtilen farklı lifli polimer sargı tipleri için de farklı Ka (şekildeğiştirme katsayısı) hesabı var. Bunları da programa ekleyebilirseniz çok daha güzel olacaktır diye düşünüyorum.
1725436220284.png

Oğuzhan bey cevabınız için teşekkürler. Şimdi anladım nasıl olduğunu. Yalnız bu iki farklı fcc değeri raporlarda gözükmüyor galiba ya da ben mi bulamadım. Bir de yönetmelikte belirtilen farklı lifli polimer sargı tipleri için de farklı Ka (şekildeğiştirme katsayısı) hesabı var. Bunları da programa ekleyebilirseniz çok daha güzel olacaktır diye düşünüyorum.

Tespitlerinizi değerlendirmek üzere notlarımızı aldık. Yalnızca bu durum için değil ilk mesajda sorduğunuz tüm sorular için notlarımızı almış durumdayız. Bunlardan bazıları notlarımız arasında da mevcuttu.

Katkınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımla...

Tekrar merhaba. Listeye eklemek istediğim iki madde daha var;

15-Eğrisel perde çizim ve hesapları.
16-Eğimli perde çizim ve hesapları.

Eski versiyonlarda bir ara eğrisel perde tasarımı vardı ancak sonradan kaldırıldı. Rota komutuyla eğrisel çizgiler kullanıcının belirlediği parçalarla yapılabiliyor ancak bu elemanların çizimleri çok zaman alabiliyor. Programda yapılabilse çok iyi olurdu.

Geri