İdecad Zemin Etütü raporu sisteme girme

Herkese iyi günler kısa bir şey sormak istiyorum. Zemin etütü raporu geliyor. Burada analiz ayarları kısmında Temel-Zemin sekmesinde zemin etütü raporuna göre yatak katsayısı, Zemin taşıma gücünü ve birim ağırlığını giriyorum. Daha sonra analiz sihirbazına girip zemin sınıfı giriyorum. Sorum burada başlıyor. Tasarım spekturum sekmesine gelip, zemin etütü raporundaki yazan koordinatları giriyorum. Burada program çevrimdışı modda kendi otomatik değerleri veriyor. (Ss,S1,Sds,Sd1,PGA,PGV) Bu değerlerin bazıları değiştirilebiliyor bazıları değiştirilemiyor. Zemin etütü raporundaki değerlerle bu değerler arasında ufakta olsa farklılıklar var. Burada benim ne yapmam gerekiyor? Bu değerleri değiştirmeme gerek var mı? Yoksa çevrimdışı modda gelen değerleri kullansam yeterli mi ?

Merhaba,
TBDY sihirbazında Çevrimdışı seçeneği kullanılarak elde edilen spektrum değerleri program tarafından hesaplanmaktadır. Afad ve ideYAPI farklı algoritmalar kullandığı için değerler birebir aynı çıkmaz.(Çevrimiçi ve Çevrimdışı seçenekleri kullanılarak elde edilen deprem sonuçları çok az fark eder.)
Deprem haritasındaki değerlerin aynısını kullanmak istiyorsanız, spektrum değerlerini (Ss, S1) Siz girebilirsiniz.

Geri