İlk Statik Projem ile ilgili

Merhabalar. İlk statik çizimim olduğundan dolayı biraz tereddütlüyüm. Yanımda tecrübeli mimar var bana her türlü yardımcı oluyor fakat bir de size danışmak istedim. Sizce projede ne tür eksiklikler veya fazlalıklar var? Bana biraz demiri fazla koydum gibi geldi sanki bazı noktalarda çapı küçültebilir veya aralıkları artırabilirim. Büyük döşemler dışında pilyeleri azaltabilirim. Döşemelere ağırlıkları atadım fakat kirişlere de ağırlıkları atamalı mıyım? Onun dışında 21 ton demir 135 metreküp betona biraz fazla gibi (radye temelden ötürü fazla). Saçakları firkete yaptım. Pafta örneğimi attım fakat projeyi değiştirdiğim için pafta farklı sadece şekil olarak gözünüze yatıyor mu? Proje Kıbrısta verileceği için donatıları bol bol atmak durumundayım.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Not: Kolon genişliği buradaki yönetmeliğe uyuyor. (25cm)

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
pafta linki

Ekli dosyalar

• idecad.cde
    2 MB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Projenizi 2007 deprem yöntemeliğini seçerek çözmüşsünüz. (Kıbrısta TDY2007 geçerli ise bu uyarıyı dikkate almayabilirsiniz.)

TDY2007' te göre çözümde Taşıyıcı sistem davranış katsayısı için TDY 2007 tablo 2.5'i referans alınız.

1718368726304.png

- Merdiven ikinci kolu arasahanlığa bağlanmıyor. Merdiveni tekrar oluşturunuz.

1718365335236.png
-Merdivenin yapı ile birlikte çözülmesi durumunda döşemelere bağlannabilmesi için yarı rijit diyafram yöntemine göre çözüm yapılması gerekir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar

Merhabalar. Merdiveni hemen halledeceğim gözümden kaçmış. Tek sorun tbdy2018 ile çözemiyorum sistemi minimum kolon genişliğini 300mm olarak istediğinden ötürü. Bulunduğum ülke KKTC olduğundan yönetmeliği farklı. O sebeple 250mm ile çözülüyor tüm sistemler.

3.3. SÜNEKLİK DÜZEYİ YÜKSEK KOLONLAR
3.3.1. Enkesit Koşulları
3.3.1.1 – Dikdörtgen kesitli kolonların en küçük boyutu 250 mm’den ve enkesit alanı
75000 mm2 den daha az olmayacaktır. Dairesel kolonların çapı en az 300 mm olacaktır.

maddesi olduğu için bizde 2007 ye göre çözüyorum. Onun dışında bir problem yok sanırım.

Çok teşekkür ederim tekrardan.

Ekli dosyalar

• KKTC Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2015 (1).pdf
    3.6 MB · Görüntüleme: 11
Geri