İstinat Duvarı

Merhaba program içindeki istinat duvarı modülü ile bir çözüm yaptım ama aşağıda sıraladığım 3 konu için yardım rica ediyorum. Çalıştığım dosya ektedir. Yardım edilirse sevinirim.

1- Yatay donatılarda paspayı bırakmıyor program perde yatay boyu 6 m ise donatıda 6 m görünüyor.

2- Çizimde donatıların sayıları üzerine yazdıramıyorum. Metraj tablosu var ama her donatının çizim üzerindede sayı olarak belirtilmesini istiyorum.

3- Çizimde önceden tanımladığımız kotlandırmanın da gösterilmesi iyi olacaktır.

4- Çizime beton, kalıp metrajlarıda otomatik eklenirse yine iyi olacaktır. Metraj oluşturma var ancak çizime direk aktarılsa daha güzel olacaktır.

Erman SAYGIN
İnş. MÜh.

Ekli dosyalar

• P1-A.ide7
    454 KB · Görüntüleme: 761
Re: İSTİNAT DUVARI

Birde boyu ilk başta belirledikten sonra nasıl revize edebiliyoruz.

Erman SAYGIN
İnş. MÜh.

Merhaba,

MAHAL00":icnvxu1s' Alıntı:
1- Yatay donatılarda paspayı bırakmıyor program perde yatay boyu 6 m ise donatıda 6 m görünüyor.
İstinat duvarının plandaki boyunu paspayı değerini düşerek bulduğunuz değer kadar düzenleyebilirsiniz.

MAHAL00":icnvxu1s' Alıntı:
Birde boyu ilk başta belirledikten sonra nasıl revize edebiliyoruz.
Düğüm noktası taşı komutunu kullanarak eleman boyunu değiştirebilirsiniz.

Hakan bey teşekkür ederim, 2 soru daha ilave edeceğim.

1- Temelde sehpa donatısı hesaplamıyor mu?
2- Perdede çiroz hesabı yapmıyor mu?

MAHAL00":1e61097c' Alıntı:
Hakan bey teşekkür ederim, 2 soru daha ilave edeceğim.

1- Temelde sehpa donatısı hesaplamıyor mu?
2- Perdede çiroz hesabı yapmıyor mu?

1. Temelde sehpa donatısı radye döşemeler için temel aplikasyon planında çiziliyor. Sehpa donatısı ile ilgili parametreler radye döşeme ayarlarında düzenlenebiliyor.

2. Perdelerde çirozlar TDY'deki öngörüldüğü şekilde metre karede olması gereken sayı kadar hesaplanıyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    44.2 KB · Görüntüleme: 9,941

Hakan bey teşekkür ederim ama istinat duvarı temel ayarlarını normal bina çözümlerinde kullandığımız temel ayarlarındamı yapacağız birde çirozu program değilde bizmi hesaplayıp ekliyoruz, çünkü çizimde gözükmüyor

MAHAL00":1eatups9' Alıntı:
Hakan bey teşekkür ederim ama istinat duvarı temel ayarlarını normal bina çözümlerinde kullandığımız temel ayarlarındamı yapacağız birde çirozu program değilde bizmi hesaplayıp ekliyoruz, çünkü çizimde gözükmüyor

Sorunuzu temel ve perde sözcükleri ile sorduğunuz için ben de o elemanlara göre yanıt yazmıştım... İstinat duvarını soruyormuşsunuz. Yazdıklarım istinat duvarı için geçerli değildir. Evet siz hesaplayıp, ekliyorsunuz.

Hakan bey dünde sormuştum ama yeni bir dosya yükleyip tekrar sormak istedim. Bina çözümleri yaparken döşeme olsun kiriş olsun çizimde donatı sayılarıda üzerine yazıyor ama isitnat çizimlerinde sadece çap belirtiyor ayrıca ok ile yapılan donatı gösterimi yanlış donatıyı gösteriyor, özellikle çizimde donatı çapı yanında sayıyı nasıl programa göstertebilirim

Erman SAYGIN
İnş. MÜh.

Ekli dosyalar

• P1-D.ide7
    499.2 KB · Görüntüleme: 703

MAHAL00":106d90px' Alıntı:
Hakan bey dünde sormuştum ama yeni bir dosya yükleyip tekrar sormak istedim. Bina çözümleri yaparken döşeme olsun kiriş olsun çizimde donatı sayılarıda üzerine yazıyor ama isitnat çizimlerinde sadece çap belirtiyor ayrıca ok ile yapılan donatı gösterimi yanlış donatıyı gösteriyor, özellikle çizimde donatı çapı yanında sayıyı nasıl programa göstertebilirim

Erman SAYGIN
İnş. MÜh.
Merhaba,

İstinat duvarı açılımında istediğiniz düzenlemeleri programı iki boyut olanakları kullanılarak yapılabilir.Ok ile gösterilen donatı duvarın enine donatısıdır. Obje parçala komutu ile çizim parçalanıp çizgi ve yazı enine donatıları gösterecek şekilde taşınabilir.

Merhaba ekteki dosya ile ilgili olarak ;
1- Programa tek başına birbiri ardına düz veya açılı istinat tanımlamak doğru mu?
2- Açı yapan yerlerde yatay donatı nasıl olmalı? Kıvrım mı yapılacak, yoksa açı noktasında kesilip diğer istinatınkimi başlatılacak?
3- Başlangıç sonda kapama donatılarına gerek duymuyor mu? donatılar yatay olarak düz mü bırakılıyor?
4- Tek veya birden fazla olsun, düz veya açılı olsun program dikey yanında yatay donatı açılımını vermiyormu ?

iyi bayramlar dilerim

Erman SAYGIN
İnş. MÜh.

Ekli dosyalar

• P1-C-S.ide7
    434.5 KB · Görüntüleme: 641
Merhaba,

-Programda istinat duvarı hesabı 1 metre genişlik için çözülür. İstinat duvarının açılı olması sonuçları etkilemez. Yüklerin duvara dik geldiği kabul edilir.
-Yatay donatı detayı verilmiyor.

İyi bayramlar

Geri