2 Eylül Öncesi Fiyatlardan Yararlanmak İçin Tıklayınız

ŞANTİYE ŞEFLİĞİ İSTİFASI

Ayhan50843

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba . 1 senelik sözleşmemin olduğu şantiye şefliğinden 6 ay geçtikten sonra istifa ettim. Müteahhit ile tartışma ve sorunlar yaşadım bu sebeple istifamı verdim . Müteahhit ise haksız yere istifa ettiğimi ve inşaat sürecinin aksadığını bu sebeple mahkemeye vereceğini söylüyor. Ne yapmalıyım böyle bir durum yaşayan oldu mu daha önce.

Korkmayın. Eğer sizi mahkemeye verirse uygulamada yaşadığınız sıkıntıları anlatın. Bu tarz davalarda çok haklı bir sebep olmadıkça müteahhitin kazanma olasılığı çok düşük.

Bir de işini yaptığım müteahhit, müteahhit yetki belgesi yetmediği için bir başkasının müteahhitlik belgesini kullanıyor. Bunun cezai yaptırımını biliyor musunuz. Dava açarsa bu durumu lehime kullanabilir miyim ?

Arkadaşlar merhaba . 1 senelik sözleşmemin olduğu şantiye şefliğinden 6 ay geçtikten sonra istifa ettim. Müteahhit ile tartışma ve sorunlar yaşadım bu sebeple istifamı verdim . Müteahhit ise haksız yere istifa ettiğimi ve inşaat sürecinin aksadığını bu sebeple mahkemeye vereceğini söylüyor. Ne yapmalıyım böyle bir durum yaşayan oldu mu daha önce.

Öncelikle telaş etmenize gerek yok. Öncelikle istifa etme bir haktır ve bu hak imar kanunu ve yapı denetim kanunu olarak bir sorun teşkil etmez

Yapı denetim kanununa tabi bir iş ise,
Süreç Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği Madde 9 (4)'e göre devam eder.
"Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği Madde 9 (4) Şantiye şefinin herhangi bir sebepten dolayı yapı ile ilişiğinin kesilmesi hâlinde, bu durum yapı müteahhidi tarafından, en geç üç iş günü içinde yapı denetim kuruluşuna bildirilir. Bunun üzerine yapı denetim kuruluşu ve yapı müteahhidi tarafından seviye tespit tutanağı düzenlenerek ilgili idareye ibraz edilir. Yeni bir şantiye şefi görevlendirilinceye kadar, yapı müteahhidi tarafından inşai faaliyet durdurulur."

İş Hukuku açısından bakıldığında ise,
İdareye sunulmuş olan (Ek12-Form10) şantiye şefliği hizmet sözleşmenizi temin ediniz. Sözleşmenizde bu durum ile ilgili bir madde yok ise "Bu Sözleşmede yer almayan hususlarda, öncelik sırası ile Sosyal Sigortalar Kanunu, İş Kanunu, Borçlar Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uygulanır". Sözleşmenizde bu durum ile ilgili bir madde olsa bile bu maddenin iş kanunu açısından uygunluğuna bakılır.
"Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği, Ek-12: Form – 10 - Şantiye Şefliği Hizmet Sözleşmesi Örneği: Çeşitli Hükümler, Madde 8- Bu Sözleşmede yer almayan hususlarda, öncelik sırası ile Sosyal Sigortalar Kanunu, İş Kanunu, Borçlar Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uygulanır."

Yapı denetim kanununa tabi bir iş değilse,
Süreci "İmar Yönetmeliği Ek-5, Form 14 Seviye Tespit Tutanağı (Fenni Mesul Değişikliğinde)" formu kullanarak (Fenni Mesul Değişikliği yerine Şantiye şefi değişikliği yazarak) Fenni Mesul ve Yapı Sahibi / Yapı Müteahidi bu tutanağı ilgili idareye teslim eder.

İş Hukuku açısından bakıldığında ise, yukarıdakine benzer bir süreç işleyecektir.

İyi çalışmalar dilerim.

Öncelikle telaş etmenize gerek yok. Öncelikle istifa etme bir haktır ve bu hak imar kanunu ve yapı denetim kanunu olarak bir sorun teşkil etmez

"Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği Madde 9 (4) Şantiye şefinin herhangi bir sebepten dolayı yapı ile ilişiğinin kesilmesi hâlinde, bu durum yapı müteahhidi tarafından, en geç üç iş günü içinde yapı denetim kuruluşuna bildirilir. Bunun üzerine yapı denetim kuruluşu ve yapı müteahhidi tarafından seviye tespit tutanağı düzenlenerek ilgili idareye ibraz edilir. Yeni bir şantiye şefi görevlendirilinceye kadar, yapı müteahhidi tarafından inşai faaliyet durdurulur."

İdareye sunulmuş olan (Ek12-Form10) şantiye şefliği hizmet sözleşmenizi temin ediniz. Sözleşmenizde bu durum ile ilgili bir madde yok ise "Bu Sözleşmede yer almayan hususlarda, öncelik sırası ile Sosyal Sigortalar Kanunu, İş Kanunu, Borçlar Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uygulanır". Sözleşmenizde bu durum ile ilgili bir madde olsa bile bu maddenin iş kanunu açısından uygunluğuna bakılır.
"Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği, Ek-12: Form – 10 - Şantiye Şefliği Hizmet Sözleşmesi Örneği: Çeşitli Hükümler, Madde 8- Bu Sözleşmede yer almayan hususlarda, öncelik sırası ile Sosyal Sigortalar Kanunu, İş Kanunu, Borçlar Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uygulanır."

Süreci "İmar Yönetmeliği Ek-5, Form 14 Seviye Tespit Tutanağı (Fenni Mesul Değişikliğinde)" formu kullanarak (Fenni Mesul Değişikliği yerine Şantiye şefi değişikliği yazarak) Fenni Mesul ve Yapı Sahibi / Yapı Müteahidi bu tutanağı ilgili idareye teslim eder.

İş Hukuku açısından bakıldığında ise, yukarıdakine benzer bir süreç işleyecektir.

İyi çalışmalar diler

İyi çalışmalar dileriilgilendirmeleriniz için

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
  • Şantiye şefinin görevden ayrılmak istemesi halinde, Aynı gün içerisinde ilgili idaresine yazılı olarak; Yapı müteahhidine ise noter aracılığıyla veya müteahhidin tebligata elverişli elektronik adresine bildirmesi gerekir. (müteahhide noter yerine tebligata elverişli elektronik posta adresi üzerinden bildirim yapması halinde, en az beş gün önce bildirimde bulunulmalı,). İstifa işlemleri hakkında bakanlığa bildirim yapılmaz
  • İlgili idare, görevden ayrılan şantiye şeflerini e-şantiye şefi sistemine işler, bu yapılarda yeni şantiye şefi görevlendirilinceye kadar yapının devamına müsaade etmez.
  • Şantiye şefinin herhangi bir sebepten dolayı yapı ile ilişiğinin kesilmesi hâlinde, bu durum yapı müteahhidi tarafından, en geç üç iş günü içinde yapı denetim kuruluşuna bildirilir. Bunun üzerine yapı denetim kuruluşu ve yapı müteahhidi tarafından seviye tespit tutanağı düzenlenerek ilgili idareye ibraz edilir. Yeni bir şantiye şefi görevlendirilinceye kadar, yapı müteahhidi tarafından inşai faaliyet durdurulur

ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

Şantiye şeflerinin çalışma usulü

MADDE 7 –
(5) Şantiye şefinin görevden ayrılmak istemesi halinde istifasını, aynı gün içerisinde ilgili idaresine yazılı olarak; yapı müteahhidine ise noter aracılığıyla veya müteahhidin tebligata elverişli elektronik adresine bildirmesi gerekir. İstifa işlemleri hakkında Bakanlığa bildirim yapılmaz

İlgili idarenin görevleri

MADDE 9 –
(1) İlgili idarenin görevleri şunlardır:

g) Görevden ayrılan şantiye şeflerini e-Şantiye Şefi sistemine işler, bu yapılarda yeni şantiye şefi görevlendirilinceye kadar yapının devamına müsaade etmez.

Ek-1: Şantiye Şefleri Tarafindan İlgili İdareye Verilecek Taahhütname Örneği

4- Şantiye şefliği görevinden ayrılmam halinde, durumu aynı gün içerisinde idaresine yazılı ve yapı müteahhidine noter aracılığıyla bildireceğimi; müteahhide noter yerine tebligata elverişli elektronik posta adresi üzerinden bildirim yapmam halinde, en az beş gün önce bildirimde bulunacağımı,

"yapı denetimi uygulama yönetmeliği madde 9 (4) şantiye şefinin herhangi bir sebepten dolayı yapı ile ilişiğinin kesilmesi hâlinde, bu durum yapı müteahhidi tarafından, en geç üç iş günü içinde yapı denetim kuruluşuna bildirilir. bunun üzerine yapı denetim kuruluşu ve yapı müteahhidi tarafından seviye tespit tutanağı düzenlenerek ilgili idareye ibraz edilir. yeni bir şantiye şefi görevlendirilinceye kadar, yapı müteahhidi tarafından inşai faaliyet durdurulur."

Geri