Şekli olarak yamuk uzay kafes nasıl yapılır

mhmt_ali

Etkin Üye
SELAM ARKADAŞLAR ŞEKİL OLARAK YAMUK OLAN BU ÇATIYA UZAY KAFES SİSTEMİ YAPILMAK İSTENİYOR YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Ekli dosyalar

• çelik çatı.ide10
    559 KB · Görüntüleme: 18
Merhaba;
Uzay kafes komutunu altlık olarak kullanıp, çelik kiriş komutu ile bir modülü oluşturunuz. Bu modelleme sırasında klavyede ctrl tusuna basılı tutarsanız program uzay kafesin düğüm noktalarını kolayca yakalamanızı sağlayacaktır.
Ardından klonla ve obje çoğalt komutları ile hızlıca tüm çatıyı modelleyebilirsiniz. Yamuk olan bölümlerde eksilmesi gereken parçaları düzenleyerek istediğiniz geometriyi elde edebilirsiniz.

Uzay kafes sitemini zaten çizmiştim. Çelik kiriş attım ama trimleme yapamadım.Yazdığınız şekilde yapmaya çalıştımda olmadı çizimde yardımcı olursanız sevinirim.

Yukarıda belirttiğiniz uzay kafesin çelik kiriş ile modellenmiş halinin yer aldığı projenizi paylaşır mısınız?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Uzay kafes komutunu altlık olarak kullanıp, çelik kiriş komutu ile bir modülü oluşturunuz. Bu modelleme sırasında klavyede ctrl tusuna basılı tutarsanız program uzay kafesin düğüm noktalarını kolayca yakalamanızı sağlayacaktır.

Ardından klonla ve obje çoğaltma komutları ile hızlıca tüm çatıyı modelleyebilirsiniz. Yamuk olan bölümlerde eksilmesi gereken parçaları düzenleyerek istediğiniz geometriyi elde edebilirsiniz.

Daha önce yukarıdaki verilen cevapta, kiriş ile sınır çizmekten değil dwg altlık gibi kullanıp çelik kiriş komutu ile üzerinden geçmenizi bu şekilde elinizde dış sınıra uygun olacak şekilde ekleyebileceğiniz veya silebileceğiniz elemanlar olacaktır. Bir dış sınırınızın hattına tam yerleşim oluşturmak için uzay kafes makrosundaki satır sütun adetleri düzenlenmiştir. Üzerinden görselde gördüğünüz gibi çelik kiriş komutu ile veri giriniz.

1.png

Geri