11 Versiyonu ile İlgili İstekler

Merhaba;

Uzun zamandan beri 10 versiyonunu kullanıyoruz ve işimizi kolaylaştırıyoruz. Diğer arkadaşlar katılır mı bilmem ama en çok ihtiyaç duyduğum eksiklikleri paylaşmak istiyorum. 11. versiyonun çıkmasına az kaldı diye düşünüyorum. Ne kadar yararlı olur bilmiyorum fakat kendimce ilave edilmesi gereken bazı hususları paylaşmak istiyorum.

1. Perde boşluğu çizimlerinde yeni yönetmeliğe göre detay verilmesi.
2. Betonarme-çelik elemanların birleşim makroları (betonarme kolon-çelik kiriş vb) eklenmesi
3. Kren birleşim makrosunda Kolon Berkitme elemanı iptalinin olması. Çift taraflı birleşimlerde üst üste geliyor metrajlarda ve çizimlerde manuel değiştirme yapmak zorunda kalıyoruz. Levha yada kesit kullandığımızda guse altı üçgen plaka kalınlığı değiştirilemiyor. Buna müdahale edilmeli. 1a.png1.png

4. Mahyada alın levhalı kiriş-kiriş birleşiminde ekteki resimde ki "b1" boyutuyla oynayıp daha küçük birleşim detayı uygulamak istediğimizde kirişlerdeki berkitme levhaları yerinde kalıyor. Bu levhalarında hareket ederse çok iyi olur.
2a.png

5. 3lü çapraz birleşiminde ortadaki kırmızı eleman levhanın içine giriyor. Levha geometrisiyle oynayınca düzelebiliyor fakat çok büyük boyutlarda levha çıkıyor. Bunun haricinde birleşimin üstüne ve altına berkitme levhası opsiyonu olursa çok iyi olur.
3.png

6. Makas makrosunda ilave berkitme levhası opsiyonu olursa çok güzel olur.
4.png

6. Kiriş Kiriş birleşimli çizimin beraber değil, ayrı ayrı verilmesi imalat açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Beraber çizildiği zaman çok karışık oluyor. elle düzeltmek zorunda kalıyoruz.
5.png

7. Çatı kirişlerine çapraz(çoklu eleman) eklerken (aşık olmadan) adet soruyor ve adete göre giriş yapıyoruz. Örnek olarak 2 adet girdiğimizde birbirinin aynısını imalatı yapılabiliyor. Bu komutu cephe kolonlarında da yapmak istiyorum.

8. Bazen düğüm noktalarında (örnek olarak çapraz birleşimleri) yapmayı unutabiliyoruz ve imalata gidiyor. sonradan yaptığımız değişikliklerde poz numaraları değişiyor. Bizim hatamızdan kaynaklı bu değişim imalat başlamışsa sorun çıkarabiliyor. Bu konu hakkında çözüm üretebilirseniz sevinirim.

9. Metrajların excel ortamında verilebilmesi.

10. Kirişlerde ilave yapıldığı zaman "Bindirme Levhalı Ek Birleşimi" yapıldıktan sonra projeyi kapatıp açınca çaprazlar kayıyor. Ayrıca aşık tanımlaması da güçleşiyor. Kolonlarda ilave yapıldığı zaman aşıkları ayrı ayrı tanımlıyoruz fakat gergileri de ayrı tanımlamamız gerekiyor. Bu durum iki farklı aşık olduğundan gergilerin birbiriyle bağlantısının kalmamasına sebep oluyor.
(aklıma sonradan geldi ilave yaptım)

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
merhaba;
6 numaralı talebiniz programda zaten mevcuttur, birleşim özelliklerinden bağlantı bulonlarındaki "atölye bulonu" seçeneğini işaretlemez iseniz kirişler ayrı ayrı çizilir.
1703150101908.png
diğer taleplerinize bende katılıyorum ve bir kısmının belki hepsinin de olabilir V11 de yapıldığını biliyorum, net açıklama ide yapıdan gelecektir.

merhaba;
6 numaralı talebiniz programda zaten mevcuttur, birleşim özelliklerinden bağlantı bulonlarındaki "atölye bulonu" seçeneğini işaretlemez iseniz kirişler ayrı ayrı çizilir.
Ekli dosyayı görüntüle 39969
diğer taleplerinize bende katılıyorum ve bir kısmının belki hepsinin de olabilir V11 de yapıldığını biliyorum, net açıklama ide yapıdan gelecektir.
Teşekkür ediyorum. Çok sağolun.

Genel olarak 6 nolu istek hariç 10 ver çıktığında isteklerimiz listesinde diye biliyorum, bence yapılmıştır ayrıca çelikte makro seçeneklerimizde artmıştır diye düşünüyorum.

Genel olarak 6 nolu istek hariç 10 ver çıktığında isteklerimiz listesinde diye biliyorum, bence yapılmıştır ayrıca çelikte makro seçeneklerimizde artmıştır diye düşünüyorum.
Haklısınız. Ben derleyip toparlamak istedim. Makroların seçeneklerinin artması konusuna girmedim. Artacağını düşündüğüm için.

Merhaba;

Uzun zamandan beri 10 versiyonunu kullanıyoruz ve işimizi kolaylaştırıyoruz. Diğer arkadaşlar katılır mı bilmem ama en çok ihtiyaç duyduğum eksiklikleri paylaşmak istiyorum. 11. versiyonun çıkmasına az kaldı diye düşünüyorum. Ne kadar yararlı olur bilmiyorum fakat kendimce ilave edilmesi gereken bazı hususları paylaşmak istiyorum.
İsteklerin ve beklentilerin farkındayız ve kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimleri de kullanarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Buradan isteklerinizi göndereceğiniz gibi teknik destek portalından da bize ulaşabilirsiniz. Bildiğiniz üzere her zaman proje, resim, senaryo gibi açık bilgiler talep ediyoruz ki elimizdeki veri artsın.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İsteklerinizi bize proje veya birleşiminin resimleri ile göndermeniz olası yanlış anlaşılmaların önüne geçer. Örneğin 2 numaralı istediğinizde elinizde betonarme-çelik birleşimi var ise bunun bir ekran görüntüsünü bize göndermeniz elimizde bir veri daha olmasını sağlar. Ne kadar çok veri elimizde olursa isteklere o kadar çok yanıt verebiliriz. En çok zorluk yaşadığınız durumları da bir proje, sorunun ekran görüntüsü ve istediğiniz birleşimin ekran görüntüsü olarak gönderirseniz daha anlaşılır olacaktır.

yukarıdaki soruların bazılarına cevap vermek isterim.

6. Kiriş Kiriş birleşimli çizimin beraber değil, ayrı ayrı verilmesi imalat açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Beraber çizildiği zaman çok karışık oluyor. elle düzeltmek zorunda kalıyoruz.

Burada birleşim özellikleri penceresinde bulonlar "atölye bulonu" olarak işaretli kalmış olmalı. Atöyle bulonu iki elemanı birleştirir (assamble) ve çizimlerde o şekilde çıkartılmasını sağlar bu sebeple birleşimlerde ve assamble çizimlerinde böyle bir durum ile karşılaştığınızda ilk bakacağınız yer aşağıda gösterdiğim atölye bulonu seçeneği olsun.

1703167933145.png

10. kirişlerde ilave yapıldığı zaman "bindirme levhalı ek birleşimi" yapıldıktan sonra projeyi kapatıp açınca çaprazlar kayıyor. ayrıca aşık tanımlaması da güçleşiyor. kolonlarda ilave yapıldığı zaman aşıkları ayrı ayrı tanımlıyoruz fakat gergileri de ayrı tanımlamamız gerekiyor. bu durum iki farklı aşık olduğundan gergilerin birbiriyle bağlantısının kalmamasına sebep oluyor.
(aklıma sonradan geldi ilave yaptım)

Bu durumu projesi ile birlikte senaryosuyla gönderir misiniz lütfen?

metrajların excel ortamında verilebilmesi.

Bu durumu tam olarak ne için istiyorsunuz? Bu metrajları excele aktardıktan sonra hangi işlemleri yapıyorsunuz?

Saygılarımla...

Merhabalar, az önce 10.94'te fark ettiğim bir durum var, belki daha önceden paylaşılmıştır ancak ben forumda bulamadım.

Eğer serbest ölçülendirme ayarlarında ölçek değeri değişirse, istinat duvarı çizimi yapıldığında tüm değerler ölçek oranında çarpılıyor
1.PNG

Merhaba;

İsteklerin ve beklentilerin farkındayız ve kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimleri de kullanarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Buradan isteklerinizi göndereceğiniz gibi teknik destek portalından da bize ulaşabilirsiniz. Bildiğiniz üzere her zaman proje, resim, senaryo gibi açık bilgiler talep ediyoruz ki elimizdeki veri artsın.

İsteklerinizi bize proje veya birleşiminin resimleri ile göndermeniz olası yanlış anlaşılmaların önüne geçer. Örneğin 2 numaralı istediğinizde elinizde betonarme-çelik birleşimi var ise bunun bir ekran görüntüsünü bize göndermeniz elimizde bir veri daha olmasını sağlar. Ne kadar çok veri elimizde olursa isteklere o kadar çok yanıt verebiliriz. En çok zorluk yaşadığınız durumları da bir proje, sorunun ekran görüntüsü ve istediğiniz birleşimin ekran görüntüsü olarak gönderirseniz daha anlaşılır olacaktır.

yukarıdaki soruların bazılarına cevap vermek isterim.

Burada birleşim özellikleri penceresinde bulonlar "atölye bulonu" olarak işaretli kalmış olmalı. Atöyle bulonu iki elemanı birleştirir (assamble) ve çizimlerde o şekilde çıkartılmasını sağlar bu sebeple birleşimlerde ve assamble çizimlerinde böyle bir durum ile karşılaştığınızda ilk bakacağınız yer aşağıda gösterdiğim atölye bulonu seçeneği olsun.

Ekli dosyayı görüntüle 39980

Bu durumu projesi ile birlikte senaryosuyla gönderir misiniz lütfen?

Bu durumu tam olarak ne için istiyorsunuz? Bu metrajları excele aktardıktan sonra hangi işlemleri yapıyorsunuz?

Saygılarımla...
Oğuzhan Bey,
Ara ara teknik destek portalına soru/sorun yazıyorum. Burada özellikle forumda yazmamın sebebi diğer korum üyelerinin görmesi ve paylaşım yapılması. Burada paylaşılmasının daha değerli olduğunu düşünüyorum. 6. madde cevabı için teşekkür ediyorum.

11 versiyonunu bilmemekle beraber, proje ve detayları müşterilerimizle paylaştığımız zaman metrajda isteniyor. "detaylı çelik metrajı" pdf ortamında vermek biraz kafa karıştırıyor. Karşı taraf tam manasıyla anlayamıyor. Mesela "gergi çubuğu örtüsü" nedir diye birden fazla geri dönüş aldım. Bunun haricinde boy hesabı isteyen oluyor. özellikle profiller ve plakalar excel ortamında verilirse maliyetler veya 12mt/6mt boy hesabını yapmamızda daha kolay oluyor. Bunları yapmasak bile excelde verdiğimiz metrajlarla imalatçılar daha rahat hesap yapabiliyorlar.

10. madde ile ilgili bir detay palyaşacağım.

Saygılarımla

SAYIN İDECAD AİLESİNE ÇALIŞMALARI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM GERÇKETEN GÜZEL İŞLER BAŞARDINIZ DAHA DA İYİ OLACAĞINA İNANCIM SONSUZ;
VERSİYON 11 DEN EN BÜYÜK BEKLENTİM KOLONU PERDEYE PERDEYİ KOLONA ÇEVİRMEK ÇOK ZOR OLUYOR 7 VERSİYONUNDA OLDUĞU GİBİ KOLON MENÜSÜNDEN GİRİLEN BOYUTLAR PERDE ŞARTINI SAĞLIYORSA OTOMATİK PERDE GÖRÜRSE GÜZEL OLUR. GERÇEKTEN BÜYÜK PROJELERDE ÇOK EZİYET OLUYOR TEŞEKKÜR EDERİM.
BİRDE PARÇA PARÇA SÜREKLİ TEMEL ATMAK YERİNE AKS BOYUNCA BOYDAN SÜREKLİ TEMEL YAPILIRSA HATA ORASNI VE MODELLEMEDEKİ ZORLUKLAR AZALMIŞ OLACAK TEŞEKKÜR EDERİM...

Bilgi giris kutularina sadece sayisal ifade degilde matematiksel islem seklinde eklenmesi cok iyi olur. Ornegin toplamda 16 basamakli bir merdivenimiz var. Bir kolu 8 basamakli olan merdiven kolunun yuksekligini girecegim hesap makinesiyle tek tek hesaplayip koyacagima direkt olarak kutuya =(300/16)*8 bilgisini girebileyim.

Eğimli beton ve iki kirişten oluşan eğimli kirişlerde kiriş çizimlerinin tek parça halinde döşemenin tek parça halinde çizilmesi çok güzel olurdu

8. Bazen düğüm noktalarında (örnek olarak çapraz birleşimleri) yapmayı unutabiliyoruz ve imalata gidiyor. sonradan yaptığımız değişikliklerde poz numaraları değişiyor. Bizim hatamızdan kaynaklı bu değişim imalat başlamışsa sorun çıkarabiliyor. Bu konu hakkında çözüm üretebilirseniz sevinirim.
Yasin Bey;

v11 i inceledim. Poz numaraları değişiyor. Poz numaralarının kilitlenmesi konusu 11. versiyonda olacak mı?

Geri