Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

16'lık donatı kullanınca kolonlarda etriyeleri daha sıkı veriyor

Mb.

Üye
Merhaba. Birçok projemde bunla karşılaşıyorum, kolonlarda 14'lük donatı kullanınca etriyeleri 8 ara ile verirken 16'lık donatı kullanınca etriyeleri 5 araya düşürüyor. bunla ilgili nasıl bir yol izlemeli? burda çözüm boyut büyütmekmi?

Projenizi ekler misiniz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Merhaba, proje ektedir. 16 'lık donatı seçtiğimde bazı kolonların etriye aralıklarını 5-6 cm ye kadar düşürdü. bunu birçok proje de yaşıyorum . ikinci olarak burda yapı kademeli bir yapı. arazide ciddi bir eğim olduğu için bu şekilde kademeli olarak düşündük. dilatasyon ile de ayırabilirdik fakat bu sefer üst taraftaki yapı zamanla alt taraftakine doğru yaslanır endişesiyle dilatasyon yapmayıp bir bütün yapmayı tercih ettik. bu durumda da bir kaç problem ile karşılaşıyoruz.
1- yapı kademeli olduğu için en alt katı(subasman) zayıf kat olarak algılıyor.
2- üst tarafta kalan yapıda genel olarak perde ve kolonlarda donatı yetersiz ve kesme hataları verdi.( ekli proje hataların giderilmiş hali)
3- kolonlarda donatıyı 16'lık kullanınca birçok kolonda sık etriye veriyor( bunu birçok projede yaşıyorum)
4- analiz ayarlarında '' sünek yapı maddelerini rijit bodruma uygula'' seçeneği hangi durumlarda aktif olmalı? (ben burda kat ayarlarından subasman ve 1. bodrumu rijit seçtim o yüzden bu maddeyi orda aktif ettim. )
5-binada üst katlara devam etmeyen perdeleri her zaman 'subasman/tüm katlarda devam etmeyen perde ' seçeneğini işaretlemelimiyiz?
teşekkürler.

Ekli dosyalar

1- yapı kademeli olduğu için en alt katı(subasman) zayıf kat olarak algılıyor.
Yardım sayfasını inceleyiniz.

Bu yapıyı dilatasyon ile ayırıp iki ayrı yapı olarak çözmeniz daha uygun olabilir.

2- üst tarafta kalan yapıda genel olarak perde ve kolonlarda donatı yetersiz ve kesme hataları verdi.( ekli proje hataların giderilmiş hali)
Yardım sayfalarında ilgili hataların çözüm yöntemleri için arama yapabilirsiniz.

3- kolonlarda donatıyı 16'lık kullanınca birçok kolonda sık etriye veriyor( bunu birçok projede yaşıyorum)
Bazı kolonlarda Ø16 kullandığınızda donatı adedi azalıyor bundan dolayı çiroz yerleşimi yapılamıyor
İki kolon arasında Ø16 kullanıldığında etriye ve çiroz kolları adedi 5'den 4'e düşüyor bundan dolayı aralık azaltılıyor.
1726757400574.png

İki ayrı durum için rapor alarak farkları inceleyiniz.
Kol sayıları raporlarda görülebilir.
1726757642337.png

4- analiz ayarlarında '' sünek yapı maddelerini rijit bodruma uygula'' seçeneği hangi durumlarda aktif olmalı? (ben burda kat ayarlarından subasman ve 1. bodrumu rijit seçtim o yüzden bu maddeyi orda aktif ettim. )
Forum sayfasını inceleyiniz.

5-binada üst katlara devam etmeyen perdeleri her zaman 'subasman/tüm katlarda devam etmeyen perde ' seçeneğini işaretlemelimiyiz?
teşekkürler.
Rijit kat üzerinde devam eden ve tüm katlarda yer almayan subasman perdeleriniz var ise bu opsiyon seçilmelidir.

Geri