17 katlı konut/kiriş sorunları

alyjeex

Yeni Üye
bitirme ödevi olarak 17 katlı(2B+1Z+14NK) yapı analizi yapıyorum.Analiz sonrası bazı kirişlerde kesme güvenliği sağlanmıyor şeklinde uyarı veriyor.Bu kirşlerin boyutlarını artırdım(şu an 25*75) ancak yinede sağlatamadım.Bana kalırsa zaten boyutları büyük.Baska hangi şekilde kesmeyi sağlatabilirim.(Etriye sıklastırma gibi şeyler aklıma geldi ama programda nasıl yapılır bilmiyorum)
malzeme C30/S420,deprem bölgesi-1,çerçeveli ve perdeli sistem
Anlayanlar bi yorumda bulunsun lütfen çıkamadım işin içinden

Kesme güvenliğinin birçok problemi vardır.Projeyi eklerseniz daha detaylı yardımcı olabilen arkadaşlar olabilir.Kısa kirişler en önemli problemi teşkil eder.Yardımcı olabilmek için dataları görmek lazım diye düşünyorum

dosya boyutu büyükmüş ekleyemiyorum :cry:
cakilomer":1q7o0rqx' Alıntı:
Kesme güvenliğinin birçok problemi vardır.Projeyi eklerseniz daha detaylı yardımcı olabilen arkadaşlar olabilir.Kısa kirişler en önemli problemi teşkil eder.Yardımcı olabilmek için dataları görmek lazım diye düşünyorum

1)0.22 X bw x d x fcd değerinden kesme kuvvetinin buyuk olmaması gerekir.Şayet geçiyorsa etriyeyle kesme kuvvetini artırabilirsin.Etriye çapı arttırıp aralığını düşürerek.
2)Şayet kirişiniz kısa kirişse kirişin bağlandığı kolonların ebatını küçültüp kirişi rahatlatabilirsiniz veya kirişin ebatını küçültüp sık ve büyük çaplı etriye koymak diğer bir çözüm olabilir son olarak kirişi kaldırmak da çözüm olabilir.

iyi çalışmalar

hocam 2.söylediğiniz gibi sorun çıkaran kirişler kısa kirişler(Ln=1,45m) Ancak mesnetlendiği kolonların boyutlarını küçültemiyorum çünkü bastıgı 2 tarafda da kolonların kısa kenarında(25cm).program etriyeyi 5'er cm aralıklarla vermiş zaten.kirişin boyutları artırınca da(25*100 denedim) olmadı.Baska bi fikriniz varmı acaba?
cakilomer":1eqcmo7k' Alıntı:
1)0.22 X bw x d x fcd değerinden kesme kuvvetinin buyuk olmaması gerekir.Şayet geçiyorsa etriyeyle kesme kuvvetini artırabilirsin.Etriye çapı arttırıp aralığını düşürerek.
2)Şayet kirişiniz kısa kirişse kirişin bağlandığı kolonların ebatını küçültüp kirişi rahatlatabilirsiniz veya kirişin ebatını küçültüp sık ve büyük çaplı etriye koymak diğer bir çözüm olabilir son olarak kirişi kaldırmak da çözüm olabilir.

iyi çalışmalar

Basit bir çözüm olabilmesi açısındaaçısından iki temel çözüm olabilir kolonları büyütmek veya kolon yönlerini zayıf yönde değiştirmek, umarım mimari izin veriyordur. Illa kiriş büyüyecek ise sadece dikey yön deneme yatay olarak büyütmeyi de dene.

Iyi çalışmalar.

boyutları değiştirdim şu an 30*55 ama 25*80de deneddim.yok ne yaptıysam olmuyo.ekde yerlerini gösterdim ne yapsam çözemedim sorunu:)
Reform Group":2f4bkfl1' Alıntı:
Basit bir çözüm olabilmesi açısındaaçısından iki temel çözüm olabilir kolonları büyütmek veya kolon yönlerini zayıf yönde değiştirmek, umarım mimari izin veriyordur. Illa kiriş büyüyecek ise sadece dikey yön deneme yatay olarak büyütmeyi de dene.

Iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• kiriş.png
    kiriş.png
    393.7 KB · Görüntüleme: 5,340
Program panellere kendi düzleminde bağlanan kirişlere otomatik rijitlik azaltması yapıyor.Ama gördüğüm kadarıyla sizin projenizdekiler kolon o yüzden program bu rijitlik azaltmasını yapmaz.Bu yüzden siz kiriş yüklemelerinizi kontrol edip kirişin kesme kuvveti G Q EX EY hangi yüklemelerde kesme hatası veriyo bakmanız lazım ona göre rijitlik azaltması uygulayabilirsiniz.Yönetmelikleri okuyup değerlendirebilirsiniz.Bunun dışında o kirişlere başka müdahelelerde yapılabilir belki ama bunlar mühendisin insiyatifindedir.Ancak bunları yönetmelikleri okuyup değerlendirmek gerekir.

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    171 KB · Görüntüleme: 5,313
  • Adsız1.png
    Adsız1.png
    171.1 KB · Görüntüleme: 5,313
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    182.7 KB · Görüntüleme: 5,313
Benim anladıgım ekde belirttiğim kirişler çok fazla moment taşıyolar buna bağlı olarakda kesme kuvveti fazla.Boyutları artırınca moment kapasiteleri arttıgı için gelen kesme kuvvetide artıyo.yani boyut büyütmekle çözemiyorum.Büyük momentten ve düşük boyutlardan dolayı romax aşıldı dediğide oluyo:)eğer mümkünse bu kirişlere gelen moment kuvvetini azaltmalıyım olmazsa asansör boslugundaki U perdeleri kaldırıp tasarımı değiştirmeliyim.mesela ara boslugu tek kirişle geçme gibi.bununla ilgili düşünceniz varmı?
cakilomer":vuwvt8q3' Alıntı:
Program panellere kendi düzleminde bağlanan kirişlere otomatik rijitlik azaltması yapıyor.Ama gördüğüm kadarıyla sizin projenizdekiler kolon o yüzden program bu rijitlik azaltmasını yapmaz.Bu yüzden siz kiriş yüklemelerinizi kontrol edip kirişin kesme kuvveti G Q EX EY hangi yüklemelerde kesme hatası veriyo bakmanız lazım ona göre rijitlik azaltması uygulayabilirsiniz.Yönetmelikleri okuyup değerlendirebilirsiniz.Bunun dışında o kirişlere başka müdahelelerde yapılabilir belki ama bunlar mühendisin insiyatifindedir.Ancak bunları yönetmelikleri okuyup değerlendirmek gerekir.

iyi çalışmalar

Bu kirişlerin başındaki perdeleri (düşey doğrultudaki 4 perde) değiştirip kolon yapmayı deneyin. Merdivenlerin başında olan uzun kolonları (aynı aks üzerinde dışarıdakiler ) perde boyutuna getirmeyi deneyin derim. Sizin gönderdiğiniz resim üzerinde işaret ettim. Mimari imkan veriyorsa mavi çizilmiş kolon perde grubu sorununuzu büyük ihtimal çözecektir. Eğer mimari elvermiyorsa kırmızı kolon perde grubunu deneyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• kiriş.png
    kiriş.png
    403.1 KB · Görüntüleme: 5,301
Tamam hocam sorun çözüldü.U'daki yatay perdeleri kaldırdım,kısa kirişlerde tek kiriş haline geldi.Analiz sonrası sıkıntı olmadı.kesmeleri,romax'ları sağlattım.herkese fikirleri için teşekkür ederim.
NYILMAZ":29yp9hml' Alıntı:
Bu kirişlerin başındaki perdeleri (düşey doğrultudaki 4 perde) değiştirip kolon yapmayı deneyin. Merdivenlerin başında olan uzun kolonları (aynı aks üzerinde dışarıdakiler ) perde boyutuna getirmeyi deneyin derim. Sizin gönderdiğiniz resim üzerinde işaret ettim. Mimari imkan veriyorsa mavi çizilmiş kolon perde grubu sorununuzu büyük ihtimal çözecektir. Eğer mimari elvermiyorsa kırmızı kolon perde grubunu deneyebilirsiniz.

Geri