V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

2 kolonda kesme güvenliği hatası

arkadaşlar ekte projemi ekledim 2 kolonda kesme güveliği sıkıntım var ebat ve beton sınıfı arttırmadan bir türlü çözemedim yardımcı olabilecek varmı.şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

MESELE KESME GÜVENLİĞİ İSE
- SONLU ELEMAN GENİŞLİKLERİNİ 50 CM ;
- PİLYESİZ DİZAYN KİRİŞLER İÇİN
- ANALİZ AYARLARI DİĞER SEKMESİNDEN TS498- TS 500 SEÇENEKLERİ AKTİF
- S27 KOLONU 60 CM
- K31 KİRİŞİ PİLYELİ - K37 KİRİŞİ 1. KAT İÇİN PİLYELİ

YAPARSANIZ SİSTEM ÇÖZÜLÜYOR.
ANCAK S13 , K13 - K35 BĞLANTISI - K15-K32 DÜĞÜM N2OKTALARINI GÖZDEN GEÇİRMENİZ
DE FAYDA VAR.

Ekli dosyalar

arkadaşlar ekte projemi ekledim 2 kolonda kesme güveliği sıkıntım var ebat ve beton sınıfı arttırmadan bir türlü çözemedim yardımcı olabilecek varmı.şimdiden teşekkürler

Projenizde P13 subasman perdesinin altında sürekli temel tanımlanmamış. Üst yapı etkileşimli çözümde bu durum analiz ve tasarım sonuçlarını etkileyebilir. Sürekli temel tanımlayıp, sonuçları tekrar değerlendirmeniz uygun olur.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1667221163144.png

S35 kolonuna bağlanan K35-K50 kirişlerinin donatıları arttırılmış. Ds sütunundaki işaretleri kaldırıp analiz yapıldığında kolonda birleşim kesme güvenliği hatası oluşmuyor.

1667221395320.png

İyi çalışmalar

MESELE KESME GÜVENLİĞİ İSE
- SONLU ELEMAN GENİŞLİKLERİNİ 50 CM ;
- PİLYESİZ DİZAYN KİRİŞLER İÇİN
- ANALİZ AYARLARI DİĞER SEKMESİNDEN TS498- TS 500 SEÇENEKLERİ AKTİF
- S27 KOLONU 60 CM
- K31 KİRİŞİ PİLYELİ - K37 KİRİŞİ 1. KAT İÇİN PİLYELİ

YAPARSANIZ SİSTEM ÇÖZÜLÜYOR.
ANCAK S13 , K13 - K35 BĞLANTISI - K15-K32 DÜĞÜM N2OKTALARINI GÖZDEN GEÇİRMENİZ
DE FAYDA VAR.
OLCAY BEY BİRŞEY DİKKATİMİ ÇEKTİ PROJEYİ DÜZELTTİKTEN SONRA EKLEDİĞİNİZ İLE BENİMKİNİ METRAJ (DEMİR) KARŞILASTIRDIGIMDA 3 TON GİBİ FARKLI BİR METRAJ ÇIKIYOR NEDENDİR ACABA?

Merhaba,
-subasman perdesinin altına sürekli temel tanımlanmalı ilgili görseldeki gibi tanımlandı.
-kolon kiriş birleşim kesme güvenliğini sağlamak için beton kalitesi ve boyut arttırmadan ya kirişler kolonların orta noktalarına doğru kaydırılarak ya da kirişlerdeki donatı alanı azaltılarak bu durum sağlanabilir. Zemin katta orta noktaya doğru kaydırma yapılarak ve 1.katta donatı alanı azaltması yapılarak bu durum giderildi.
-kenetlenme boyu hatasını gidermek için ya donatı alanı azaltılmalı ya da kiriş yüksekliği arttırılmalıdır.zemin kattaki ilgili kirişte donatı alanı azaltılarak bu durum giderildi.
-analiz ayarları sekmesindeki yük-güvenlik bölümünde ts500 yeniden dağılım maddesi ve ts498 hareketli yük azaltma opsiyonları işaretlendi.
-1.kat tavanındaki kirişlere basan duvarınız yoksa duvar yüklerini kaldırabilirsiniz ben önerideki model dosyasında kaldırdım.eğer varsa siz tanımlayabilirsiniz.

öneri projem ekteki dosyadadır ve ilgili görsellerde yaptığım düzenlemeleri de belirttim.kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.
SÜREKLİ TEMEL İLAVESİ.PNGZEMİN KAT BİRLEŞİM KESME GÜVENLİĞİ KİRİŞ KAYDIRMA.PNG1.KAT BİRLEŞİM KESME GÜVENLİĞİ KİRİŞ DONATI ALANI AZALTMA.PNGKENETLENME BOYU HATASI İÇİN DONATI ALANI AZALTMA.PNG

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Geri