Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

5 Katlı Uzun İnce Bina Hakkında Tavsiye

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tahae
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

tahae

Üye
Merhaba, merhaba görselde görüldüğü üzere 5 katlı mevcut bir yapıya yine 5 katlı 1.9m x 12.0m'lik bir ek yapılmak isteniyor. Üstelik ek olarak inşa edilecek yapının zayıf olduğu yönde 140cm'lik bir de kapalı çıkma yapılmak isteniyor. Yapıyı modelleyip analiz ettiğimde sınır değerlerde göreli kat ötelemesi hatası alıyorum. Üzerine uğraşsam çözülmeyecek bir sorun değil ama çok fazla deneyimim olmadığı için bir mühendis gözüyle sizden fikir almak istedim. Sizce bu tür bir yapı modellenirken nelere dikkat edilmeli? Yapının devrilmesini önlemek için ne tür önlemler alınmalıdır?

1693209423493.png

Ekli dosyalar

Bu çıkma olan konsol kirişler yerine perdelerin devam etmesi düşülebilir. Böylece Y yönünde daha rijit bir sistem oluşur. Birde en alt katta rijit bodrum oluşturularak deprem kat yüksekliğinin düşürülmesine gidilebilir.

kapalı çıkma olan katlarda çerçeve oluşturulmalı ( bu konudaki yeni düzenlemeden haberiniz olsa gerek)

Evet haberim var. Ancak orada bahsedilen konunun kolonların birbiriyle bağlanması olduğunu biliyorsunuzdur. Zira kirişli döşeme olan binalarda en büyük problem kapalı çıkmalar gelince kirişlerin odanın ortasında kalmaması için dış hatta taşınması. Bu da kolonların çerçeve oluşturmasını engelliyor. Gönderdiğim projede böyle bir durum söz konusu değil.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2023-08-28 113050.png
    Ekran görüntüsü 2023-08-28 113050.png
    70.6 KB · Görüntüleme: 31
Bu çıkma olan konsol kirişler yerine perdelerin devam etmesi düşülebilir. Böylece Y yönünde daha rijit bir sistem oluşur. Birde en alt katta rijit bodrum oluşturularak deprem kat yüksekliğinin düşürülmesine gidilebilir.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Belediye taban alanını ihlal edeceği için perdelerin büyütülmesine müsaade etmiyor ne yazık ki ancak diğer önerinizi dikkate alacağım.

Merakıma soruyorum. Burada yapılacak ilave arada diletasyonlu mu olacak yoksa mevcut yapıya ankrajlanacakmısınız ?
Açıkçası şuanda bu sorunun cevabını veremiyorum. Ben modellemeyi dilatasyon olacakmış gibi yaptım. Ankraj düşündük ancak periyotları ve davranışları farklı olan iki yapıyı ankrajlamak pek mantıklı gelmedi. Tek başına da devrilme riskinin yüksek olduğunu düşünüyorum. İşin içinden çıkamazsam projeyi almayacağım. Bu yüzden fikirlerinizi duymak istedim. Teşekkürler.

Açıkçası şuanda bu sorunun cevabını veremiyorum. Ben modellemeyi dilatasyon olacakmış gibi yaptım. Ankraj düşündük ancak periyotları ve davranışları farklı olan iki yapıyı ankrajlamak pek mantıklı gelmedi. Tek başına da devrilme riskinin yüksek olduğunu düşünüyorum. İşin içinden çıkamazsam projeyi almayacağım. Bu yüzden fikirlerinizi duymak istedim. Teşekkürler.
Eğer ankrajlamayacaksanız bu sefer diletasyondan sıkıntı yaşarsınız. Basit bir öneri olarak burada bu ek ilave katlar çelik olarak yapılırsa çok daha iyi olur.

Geri