V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

5 ve 6 ver aynı proje periyodlar farklı çıkıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan suatyy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

suatyy

Etkin Üye
Hakan bey Merhaba
ekte tez çalışmam için kullandığım 2 proje var bunlar birbiri ile aynı projeler 5 versiyonda 0,57 çıkan doğal periyod 6 versiyonda 0,80 çıkıyor dolayısı ile tüm kesit tesirleri farklı çıkıyor.
6 versiyonda sap 2000 ver 11 ve sonrası için data hazırlıyor mu.
Bu arada 6 versiyonda ilk proje girerken beton sınıfı seçtiriyor ama daha sonra yeni bir beton sınıfı atayacak yer bulamadım. Seçeneklerde sadece ilk projeyi girerken girdiğim beton cinsleri var. Kolay gelsin Suat Yıldırım

yeni beton sınıfı seçmek için soldaki materyalin üstüne gelip sağ tıklayın ve yeni yeni materyal ekle deyin.istediğiniz beton sınıfını seçebilirsiniz.iyi çalışmalar.

İlginiz için teşekkür ederim malzemeyi buldum. Ama iki versiyon arasındaki analiz sonuç farkı hala devam ediyor.

suatyy":1asuhjt1' Alıntı:
Hakan bey Merhaba
ekte tez çalışmam için kullandığım 2 proje var bunlar birbiri ile aynı projeler 5 versiyonda 0,57 çıkan doğal periyod 6 versiyonda 0,80 çıkıyor dolayısı ile tüm kesit tesirleri farklı çıkıyor.
6 versiyonda sap 2000 ver 11 ve sonrası için data hazırlıyor mu.
Bu arada 6 versiyonda ilk proje girerken beton sınıfı seçtiriyor ama daha sonra yeni bir beton sınıfı atayacak yer bulamadım. Seçeneklerde sadece ilk projeyi girerken girdiğim beton cinsleri var. Kolay gelsin Suat Yıldırım

Suat Bey merhaba

6 ile 5 arasında dinamik analiz mantığı değişti. 6'da tek analiz x,y,dönme için yapılıyor, 5te x ve y yönü için iki analiz yapıyorduk. 5'te x ve y ayrı ayrı raporlanırken 6'da beraber raporlanıyor. Kıacası aynı numaralı modlar aynı sonucu ifade etmeyecektir. Örneğin 5'te x yönü 1.mod 0.5787 çıkıyor. 6'da 2.mod bu. Örneğin 5'te y yönü 1.mod 0.766 çıkıyor. 6'da 1. mod. Aynı şekilde 5'de x yönü 2.mod 6'daki 4.mod gibi. Kat yükleri açısından bakarsak sonuçlar birbirine yakın;

5 toplam dinamik yük : 245.31 ton x yönü
6 toplam dinamik yük : 240.36 ton x yönü
5 toplam dinamik yük : 149.55 ton y yönü
6 toplam dinamik yük : 144.29 ton y yönü
Diğer detaylar için alttaki resme bakın:

Aynı şekilde katlara gelen yükleri incelersek, farkın fazla olmadığını görürüz:

suatyy":kqcqdg9m' Alıntı:
İlginiz için teşekkür ederim malzemeyi buldum. Ama iki versiyon arasındaki analiz sonuç farkı hala devam ediyor.

Suat bey merhaba

Projede analiz yapmadan önce iki projedede mod sayısını 8 olarak tanımladım,
Aşağıdaki resimde 5 ve 6. versiyon dinamik analiz raporlarını birleştirdim

5 versiyon raporlarında X ve Y yönündeki mod periyotları ayrı tablolarda listeleniyor
6 da ise bunlar birleştirilmiş olarak listeli,

Resimde gösterdiğim sıralamayı takip ederseniz, 5 ve 6 arasında mod periyodları aynı olduğunu görebilirsiniz.

Geri