8.5 Güncelleme

Selam İsmail bey ben de yaşadım ama benimki kendiliğinden çözülüyor. Şöyleki birinci ctrl+shift dediğimde hiç bir şey olmadan hafızadaki proje geliyor ama ikinci denediğimde düzeliyor. yani iki kere aynı işlemi yaptığımda düzeliyor.

Merhaba,

İdecad çelik 8.5 versiyonunda çalışırken sık sık çalışmayı durdurma hatası uyarısının ardından programdan kapanıyor. Bu durum çok can sıkıcı oluyor. Sebebi nedir acaba?

Merhaba;

Projenizde hangi işlemi yapmanız halinde kırılmalar yaşanıyor, son birkaç adımı özetleyerek projenizi paylaşabilir misiniz? 8.5 sürümünde bulunan tüm hatalar toparlanıp hızlıca çözülmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle sizin yaşadığınız problemleri bilmemiz gerekiyor.

İyi Çalışmalar.

nurgulkaya":1g5nr9jz' Alıntı:
Merhaba;

Projenizde hangi işlemi yapmanız halinde kırılmalar yaşanıyor, son birkaç adımı özetleyerek projenizi paylaşabilir misiniz? 8.5 sürümünde bulunan tüm hatalar toparlanıp hızlıca çözülmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle sizin yaşadığınız problemleri bilmemiz gerekiyor.

İyi Çalışmalar.

Karşılaştığım bazı durumlar;

1-Sürekli temel ile bir köprü modellemiştim. Kapanma hataları nedeniyle temel ile üstyapı ayrı çözüm yapmıştım,
2-Trimleme yaparken bazı durumlarda kapanma sorunları yaşadım.

lookindoors":2ptit68u' Alıntı:
nurgulkaya":2ptit68u' Alıntı:
Merhaba;

İyi Çalışmalar.

Karşılaştığım bazı durumlar;

1-Sürekli temel ile bir köprü modellemiştim. Kapanma hataları nedeniyle temel ile üstyapı ayrı çözüm yapmıştım,
2-Trimleme yaparken bazı durumlarda kapanma sorunları yaşadım.

Sıkıntı yaşadığınız projenizi de paylaşabilirmisiniz.

8,5 v hayırlı uğurlu olsun.
Müsaadenizle bazı sorularım olacak.
-önceki versiyonların hiçbiri özellikle 21,50 mt üzerindeki yapılar zemin kat rijitliğini sağlamıyor.
-1/7 oranın sağlayan kolonları perde olarak algılamıyor galiba.
-dn kilitlen ve gelişmiş yakala seçeneklerinden herhangi biri işaretli iken.bazen uzaktaki elemanı seçme durumu vardı hala devam ediyor mu ,yoksa bende mi bir hata var.
8,5 v de mütemadi temellerle ilgili nasıl bir değişiklik yapıldı kısaca bilgi verirmisiniz?

efsane":1u64za5q' Alıntı:
-önceki versiyonların hiçbiri özellikle 21,50 mt üzerindeki yapılar zemin kat rijitliğini sağlamıyor.?
21.50 metreyi özellikle mi yazdınız bilmiyorum ama sorunuzun neyi işaret ettiğini anlayamadım. Zemin kat rijitliğinin sağlanmamasından neyi kastediyorsanız, bir proje eklerseniz eğer, daha isabetli yanıt verebiliriz.

8.5 Versiyonundan itibaren perdelerin kolon komutuyla girilmesi kaldırılmıştır. Perdeleri perde komutuyla giriniz.

-dn kilitlen ve gelişmiş yakala seçeneklerinden herhangi biri işaretli iken.bazen uzaktaki elemanı seçme durumu vardı hala devam ediyor mu ,yoksa bende mi bir hata var.
Bahsettiğiniz durumu anlayamadım. Yine bu konuyla ilgili olarak sorunuzu görebileceğimiz bir örnek ekler misiniz? Bursa ofisimizi ararsanız uzaktan erişimle bağlanarak da sorunuza bakabiliriz.

8,5 v de mütemadi temellerle ilgili nasıl bir değişiklik yapıldı kısaca bilgi verirmisiniz?

8.5 versiyonunda sürekli temelle ilgili yapılan değişikler :

1- Kirişli radye temellerin kiriş, plak ve üst yapı birlikte sonlu elemanlara göre modellenmesi

2- Sadece dış çerçeveden sürekli temel tanımlanarak radye temel yapılabilmesi

3- Sürekli temellerin moment kesme kuvveti diagramlarının görselleştirmeden izlenebilmesi

4- Sürekli temellerin T kiriş olarak modellenmesi

5- Kiriş-kiriş, sürekli temel- sürekli temel, panel-kiriş vb. bölünmelerde, taşınan-taşıyan eleman ilişkisine göre eleman bölünme algoritmasının iyileştirilmesi

6- Sürekli temellerle ilgili kolon-temel kirişi bağlantılarına ilişkin genel iyileştirmeler yapıldı.

Programı açıp,Hol makrosuna giriş yapıp yapı tipini makas yapınca çalışmayı durdurma hatası alıyorum.

iyi Çalışmalar

Merhaba;

Bildiriminiz notlarımız arasındadır. Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz. Gereken çözüm üretilecektir.

İyi Çalışmalar.

Son düzenleme:
Merhaba,

Hol makrosu ile ilgili genel bir sıkıntı var mıdır acaba. Atadığım eleman kesitlerini oluşturulan modele işletemedim.

iyi çalışmalar.

Merhaba;

Kesit değişikliklerini işlemiyor şuanda hata mevcut. Hata daha önce rapor edilmişti. Gereken çözüm üretilecektir.

İyi Çalışmalar.

HakanŞahin":2ny0jair' Alıntı:
efsane":2ny0jair' Alıntı:
-önceki versiyonların hiçbiri özellikle 21,50 mt üzerindeki yapılar zemin kat rijitliğini sağlamıyor.?
21.50 metreyi özellikle mi yazdınız bilmiyorum ama sorunuzun neyi işaret ettiğini anlayamadım. Zemin kat rijitliğinin sağlanmamasından neyi kastediyorsanız, bir proje eklerseniz eğer, daha isabetli yanıt verebiliriz.

8.5 Versiyonundan itibaren perdelerin kolon komutuyla girilmesi kaldırılmıştır. Perdeleri perde komutuyla giriniz.

Bahsettiğiniz durumu anlayamadım. Yine bu konuyla ilgili olarak sorunuzu görebileceğimiz bir örnek ekler misiniz? Bursa ofisimizi ararsanız uzaktan erişimle bağlanarak da sorunuza bakabiliriz.

8.5 versiyonunda sürekli temelle ilgili yapılan değişikler :

1- Kirişli radye temellerin kiriş, plak ve üst yapı birlikte sonlu elemanlara göre modellenmesi

2- Sadece dış çerçeveden sürekli temel tanımlanarak radye temel yapılabilmesi

3- Sürekli temellerin moment kesme kuvveti diagramlarının görselleştirmeden izlenebilmesi

4- Sürekli temellerin T kiriş olarak modellenmesi

5- Kiriş-kiriş, sürekli temel- sürekli temel, panel-kiriş vb. bölünmelerde, taşınan-taşıyan eleman ilişkisine göre eleman bölünme algoritmasının iyileştirilmesi

6- Sürekli temellerle ilgili kolon-temel kirişi bağlantılarına ilişkin genel iyileştirmeler yapıldı.

YÜKLEYEMEDİM AMA İYİ BİR ANALİZ YAPIP HEPSİYLE BİRLİKTE MAİL OLARAK GÖNDERECEM.
DEFAALRCA VERİ GİRİŞİNİ TEKRARLAMAMA RAĞMEN AYNI SORUN OLUYOR.
BU ARA ÜST KAT DONATIYI MİNİMUM KABUL ETME ÇOK SÜPER OLMUŞ.TEBRİKLER.SAYGILAR.İYİ ÇALIŞMALAR

İyi günler,

I ve H çelik kolonlarında zayıf eksende moment aktarımı yapılıyorumu?
zayıf eksende Moment aktarımı yapıldığına dair litaratürde bir belge varmı?
Kıbrıs'ta İMO yenile bu konuda bilgi talep etmekte. Yapılan tüm hesaplarımız yanlışmı ?

temomap":1r25tm2f' Alıntı:
İyi günler,

Kıbrıs'ta İMO yenile bu konuda bilgi talep etmekte. Yapılan tüm hesaplarımız yanlışmı ?

Merhaba,

I ve H kesit kolonların zayıf eksenlerine moment aktarımı programda mevcut. Programda bu birleşimi tanımlayabilir ve kolonun zayıf eksenine moment aktarımı yapabilirsiniz. Literatürde bu konu ile ilgili bilgiye 'AISC Stell design guide 13' ile ulaşabilirsiniz.

temomap":331ulczj' Alıntı:
İyi günler,

Kolonlara zayıf eksende moment aktarımı yapılabilir bunun için uygun bir birleşim detayı için AISC Steel Design Guide 13 Appendix D'ye bakınız. Dikkat edilmesi gereken husus kiriş kolon gövdesine bağlanacağından bu birleşim detayı kolon başlığına teşkil edilecek detaya göre daha az sünek olacaktır ve bu bağlantının titizlikle imal edilmesi (özellikle kaynakların) gerekmektedir. Ayrıca kolonun zayıf yönde moment taşıma kapasitesi az olduğundan çok gerekmedikçe kolona zayıf yönden moment aktaran birleşim yapılması tavsiye edilmez.

Geri