ACI Betonarme Kolon - Kiriş Kesme Güvenliği

ustun

Tanınmış Üye
Merhaba,

ACI 352R-2'deki betonarme kolon - kiriş kesme güvenliği kontrolü sizce Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ndeki betonarme kolon - kiriş kesme güvenliğinden çok farklı mı? Bu konuda ekte ACI 352R-2'den görsel dosyalar koydum. Bu konuyu merakımdan soruyorum. Dikkatimi çekti. Bilen biri varsa rica etsem bu konuda bilgilendirme yapabilir mi?

Ekli dosyalar

• 01.png
    01.png
    284.9 KB · Görüntüleme: 61
  • 02.png
    02.png
    373 KB · Görüntüleme: 61
  • 03.png
    03.png
    84.2 KB · Görüntüleme: 7
Merhaba. Bu konu hakkında kimsenin bir yorumu yok. Aslında bence bizim yönetmelikten daha kapsamlı gözüküyor. Yanlış anlaşılma olmaması için kaldırabilir misiniz?

İsmail Bey haklısınız. Bizim yönetmelik en üst değerleri almış. Bu yönetmelik çeşitlere ayırmış. Ben çeşitli olunca bir anda daha detaylı geldi bana. Örnek "Table 1"de omega katsayısı var. Mesela A1 galiba kuşatılmış oluyor. Onun kesme dayanımı 1.693(0.85*0.083*24)*kök*(fc)*bj*hc ediyor. Bu değer 1.7*kök*(fc)*bj*hc ediyor.

Yalnız neden cevabınızı bana koyu şekilde yazdınız? Ben bir küstahlık mı yaptım? Yaptıysam özür dilerim.

Başlık olarak bold yazdım. Normal yazınca altındaki görseldeki yazılar ön plana çıkıyor. Hatta şimdi fark ettim, daha da büyük puntoyla yazılsa olurmuş.

Geri