Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Ahşap yapı kombinasyonlar

Bilmediğin işi yapma. Yarın bir gün depremde rüzgarda bu yapı tasarım hatasından çökse vicdanen nasıl rahat olacaksın ?

Hocam bilmiyorum diye öğrenmeyeyim mi ? Birçok kombinasyon oluşturdum birçok kaynağa bakıp araştırma yaptım ancak eksiklerimi görmek istiyorum ve bir arkadaşımızın kombinasyonları yazmasını bekliyorum öğrenmek için

Hocam bilmiyorum diye öğrenmeyeyim mi ? Birçok kombinasyon oluşturdum birçok kaynağa bakıp araştırma yaptım ancak eksiklerimi görmek istiyorum ve bir arkadaşımızın kombinasyonları yazmasını bekliyorum öğrenmek için

Estafurullah tabiki öğrenmek içinse yardımcı oluruz. Öncelikle kullanman gereken standartı bulman gerekiyor.

TBDY bakacak olursak ;

12.2.2.1 – Bu bölümün kapsamı içinde bulunan ahşap taşıyıcı sistemlerin tasarımı, belirtilen kurallarla birlikte Bölüm 2, Bölüm 3 ve Bölüm 4’te verilen kurallar ve TS EN 1995’te verilen kurallar kullanılarak yapılacaktır.

Yani TBDY ile birlikte Eurocode 5'i kullanacaksın.

Eurocode Yük kombinasyonları ;

• G : ölü yük
  • Q : Hareketli yük
  • W : Rüzgar Yükü
  • SEI : Deprem Yükü

olmak üzere ;

SLS Kombinasyonları İçin
1) G + Q + 0.6 W
2) G + Q
3) G + 0.7 Q + W
4) G + W

ULS Kombinasyonları İçin Eurocode-1
1) 1.35 G + 1.5 Q + 0.9 W
2) 1.35 G + 1.5 Q
3) G + 1.5 Q + 0.9 W
4) G + 1.5 Q
5) 1.35 G + 1.05 Q + 1.5 W
6) 1.35 G + 1.5 W
7) G + 1.05 Q + 1.5 W
8) G + 1.5 W

Tabi bu kombinasyonlara deprem kombinasyonlarını TBDY'de verilen kurallara göre deprem etkilerini de eklemelisin. Ayrıca ahşap çatı olacaksa S kar yükünü Eurocode'a göre eklemen gerekecek.

Saygılar...

Geri