V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

AKS çizimi, Görünüm ayarları.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ATK
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ATK

Yeni Üye
Slm, arkadaşlar;
Bana gelen mimari bir projede akslardan biri z tipi gibi çizilmiş, resimde de göreceğiniz gibi ben bu aksı çizim olarak yapamdığım gibi 2B mimari proje oku komutu ile de tanımlayamıyorum. bu tarz bi aksı sisteme nasıl girebilirim?

Ayrıca birçok resim eklentilerinde gördüğüm altta da forumdan alıntı yaparak bir örneğini verdiğim bi görünüm sorusu sormak istiyorum; perspektif görüntüde aksların görünümünü nasıl aktif edebiliyoruz? Benim perspektif görüntülerimde akslar hiç gözükmüyor, ayrıca benim çizim alanımın altında materyaller d.noktaları elemanlar vs. gibi bilgi ekranları yok nasıl görünür hale getirebilirim? mesela alttaki resimde dikkat ettim hem alt menü (elemanlar materyaller d.noktaları vs.) var, hemde perspektif görüntüde akslar var..

Ekli dosyalar

• aks.jpg
    aks.jpg
    209.7 KB · Görüntüleme: 12,726
ATK":3bejl2if' Alıntı:
Slm, arkadaşlar;
Bana gelen mimari bir projede akslardan biri z tipi gibi çizilmiş, resimde de göreceğiniz gibi ben bu aksı çizim olarak yapamdığım gibi 2B mimari proje oku komutu ile de tanımlayamıyorum. bu tarz bi aksı sisteme nasıl girebilirim?
Merhaba,
Resmini eklediğiniz aks, Eğik aks. Sadece bu aksın kontur dışında kalan çizgileri düz olarak çizilmiş. Programda iki adet y eksenine paralel ve bir adet eğik aks kullanılarak aksın etiketleri bu şekilde gösterilebilir. Ekteki projede C aksı bu şekilde çizildi. Aksı bu şekilde çizmek için; S7 ve S8 kolonlarının düğüm noktalarından 2 adet Y eksenine paralel aks çizin. Daha sonra bu iki kolonun düğüm noktaları birleşitirecek şekilde eğik bir aks çizin. 1. dik aksı seçip obje özellikleri komutunu tıklayın. Etiket ayarları sekmesinde sağ etiket var satırının işaretini kaldırın. Genel Ayarlar sekmesinde -kontur içi çizgileri çiz- satırının işaretini kaldırın. Sağ delta satırına -300 cm yazın. 2.dik aksı seçip obje özellikleri komutunu tıklayın. Etiket ayarları sekmesinde sol etiket var satırının işaretini kaldırın. Genel Ayarlar sekmesinde kontur içi çizgileri çizsatırının işaretini kaldırın. Sol delta satırına -300 cm yazın. Eğik aksı seçip obje özellikleri komutunu tıklayın. Etiket ayarları sekmesinde -sol ve sağ etiket- satırlarının her ikisinin de işaretini kaldırın. Genel ayarlar sekmesinde -sol ve sağ delta- satırlarına -300 cm yazın. Bu üç aksa aynı ismi verin. Eğik aks istediğiniz şekilde görünecektir.

Ayrıca birçok resim eklentilerinde gördüğüm altta da forumdan alıntı yaparak bir örneğini verdiğim bi görünüm sorusu sormak istiyorum; perspektif görüntüde aksların görünümünü nasıl aktif edebiliyoruz? Benim perspektif görüntülerimde akslar hiç gözükmüyor, ayrıca benim çizim alanımın altında materyaller d.noktaları elemanlar vs. gibi bilgi ekranları yok nasıl görünür hale getirebilirim?

İlkel objelerin perspektif penceresinde görünmesi için Genel Ayarlar diyaloğunda Genel Ayarlar Sekmesinde -3 boyutta ilkel objeleri- göster satırını işaretleyin.
Yapı Ağacını çizim ekranında görmek için de Toolbarlar üzerinde sağ tuşa basın. Açılan menüden -Yapı Ağacı- satırını işaretleyin. Yapı ağacının en altında bulunan -Veri- sekmesini aktif hale getirin.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Levent Bey cvb.nız için tşk.ler fakat, ben yapı ağacını kastedmemiştim, benim dediğim çizim ekranının altında ki beyaz kısım, hani X koordinatı 5.74 y 7.05 gibi değerlerin olduğu ekran, Ayrıca benim projemde aksları dediğiniz gibi oluşturamadım çünkü resimde pek belli olmasada 3 farklı noktadan kırılıyor aks, sizin gönderdiğiniz örnekte 2 yerden kırılıyor yani dikey aksları kestikleri yerlerden..

ATK":g536h82j' Alıntı:
Levent Bey cvb.nız için tşk.ler fakat, ben yapı ağacını kastedmemiştim, benim dediğim çizim ekranının altında ki beyaz kısım, hani X koordinatı 5.74 y 7.05 gibi değerlerin olduğu ekran, Ayrıca benim projemde aksları dediğiniz gibi oluşturamadım çünkü resimde pek belli olmasada 3 farklı noktadan kırılıyor aks, sizin gönderdiğiniz örnekte 2 yerden kırılıyor yani dikey aksları kestikleri yerlerden..
Eklediğiniz resimin altındaki görüntü 6 versiyonun ilk sürümlerinde var olan, girilen taşıyıcı eleman bilgilerini sadece izleyebilmek için konmuş bir görüntü konfigürasyonu idi. Ver 6.2007 den itibaren artık o tür görüntü gösterilmiyor.
--Programda 2 farklı eğime sahip aks tek bir aks olarak çizilmiyor. Ayrıca basettiğiniz gibi bir aks gösterimi ile şu ana kadar karşılaşmadım. Bence her eğik aksın başlangış ve noktalarının, yani kırılma yerlerinin belirtilmesi gerekir. Belki bu tür uygulama yapan forum katılımcıları varsa size yardımcı olabilerler.

Merhaba;

Levent beyin söylediği gibi programda eğik yada sizinki gibi kırıklı akslar tek parça olarak çizilmiyor ancak birkaç aks kullanarak bu kırıklı aksları elde etmeniz mümkündür.

Ekte sizin tariflediğinize benzer kırıklı bir aksı 4 farklı aks kullanarak oluşturdum. Fakat aksın kontür içinde kalan kırılma noktasının yerinin tarriflenmesi gerekmektedir, dolyısıyla böyle bir aks'ın uygulamaya yönelik olması mümkün değildir.
İmalat aşamasında ustaya bir önceki akstan mesafeleri ... olan bir eğik aks var ama bu aksta içerlerde biyerde tekrar açı değiştirmektedir demeniz çok mümkün gözükmüyor. Bu tür aksların iki farklı eğik aks olarak tariflenmesi daha doğru olacaktır.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• AKS.jpg
    AKS.jpg
    61.4 KB · Görüntüleme: 12,619
  • KIRIK AKS.ide6
    KIRIK AKS.ide6
    455.9 KB · Görüntüleme: 784
Aslına bakarsanız aksın kullanışsız olduğunu ben en başından beri biliyordum ama mimari proje öyle gelince pekde bi kurcalamak istemedim, hele ki mimarı patronum olunca :D hiç karıştırmadım..
Fakat şöyle birşey düşündüm ve uyguluyorum;
Normalde akslar özellikle idecad'de noktaların yakalanmasında mesnetlerin oluşturulmasında başrol oyuncuları, ben import ettiğim dwg dosyasından bu kırık aksın çizgisini silmedim, haliyle idecad onu sıradan bir çizgi olarak görüyor hiçbir özelliği yok, ben ekliyecek olduğum objeleri eklemeden önce en yakınındaki yatay ve düşey akslara olan mesafelerini girip yeni akslar tanımlıyorum, kolonumu kirişimi atıp objemi oluşturduktan sonra yardımcı aksları geri siliyorum. Başka türlü bi çözüm aklıma gelmedi.. O dwg den aldığım ilkel aksı da sırf görüntü olarak kullanıyorum hepsi o.. Tek korkum proje tasarım olarak bitince iş çizimlere gelince mesafeleri veya kaçıklıkları bu ilkel aksa göre vermem gerektiği için idecad(çizim ekranında) bu çizgiyi adam hesabına alıp kullanmama izin verse.. ;)

Geri