alfa i katsayıları nasıl hesaplanır?

UFUK82

Yeni Üye
Merhaba, yaptığımız bir projede belediyeden idecad raporlanmasının hatalı yapıldığı ile ilgili geri dönüş aldık,
Güçlü kolon kontrolleri bölümünde ai 1 ve ai2 katyasılarının yanlış hesaplandığı ileri sürüldü. biz her ne kadar da kesme kuvvetlerinin oranlarından geldiğini yönetmelik ve rapordan göstersek te bu değerin asla 1 olamayacağını iddia edip projemize bakmıyorlar, yardımınızı rica edeceğim.
1694420751151.png

Ekli dosyalar

• 1694420584244.png
    1694420584244.png
    126.3 KB · Görüntüleme: 20
Merhaba,

asla 1 olamayacağını iddia edip

Sizin yönetmeliği göstermenize rağmen bu iddiaları (tavırları) varsa; ya yönetmelikten bihaberler ya okuduklarını anlamıyorlar ya da art niyetleri vardır...

Ekran görüntünüzden anlaşılan; tüm kolonlarınızdaki tüm düğümlerde Denk. 7.3'ün sağlandığı, dolayısıyla Vis = Vik ve oran = 1 çıkacaktır.... programın yaptığı da bu..
Programı test etmek istiyorsanız aksi bir durum oluşturarak test edebilirsiniz...
Ör: herhangi bir kattaki bir kolonu zayıflatarak veya kirişleri güçlendirerek kontrol edebilirsiniz..
bu durumda Vis < Vik ve oran 1'den küçük olacaktır. yönetmelik bu oranın 0,70'tan küçük olmasını istemiyor.. düğümlerdeki kesme ve momentleri 0.70 - 1.0 aralığında hesaplanan sayıya bölerek cezalandırıyor..

Yönetmelik tanımları aşağıdadır..

Denk 7.3.PNG

Vis Vik.PNG

7.3.6.PNG

Hangi programda hesap yaparsanız yapın, kolonlarınızı kirişlerden daha güçlü tasarlıyorsanız bu katsayı 1 çıkacaktır. bunun ide veya başka bir programla alakası yok..

iyi çalışmalar, saygılar...

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkür ederiz, yönetmeliği ve hesap raporunu tek tek anlatmamıza rağmen bu durumu yaşadık malesef, Konu ile ilgili sizden cevap gelmesi bizim için de çok önemli olduğu için size de yazmak ve bilgi almak istedim. Çok teşekkürler, iyi çalışmalar...

hesap özetidir bu hesaplamalara da bakılmalı bence. versiyonda alınabilir mi alınır mı geçmekte yada müellif insiyatifi gibi seçenekler var mıdır yardımcı olurmusunuz. yani +X -X ve +Y -Y ayrı mı toplam mı kafadan mı eşit oluyor. v10.17 den itibaren süneklik düzeyi kontrolleri güncellendi sanırsam. başka konu herhangi bir yönde kiriş atılmasa da eşit çıkar mıydı , kiriş varsa mı değerlediriliyordu. sadece duvar üstü kiriş atıp kolonları bağlamasam diyordum da... boşuna rapor sayfa çıkmasın

hesap özetidir bu hesaplamalara da bakılmalı bence
alfa i değerleri için TBDY Vis toplamının Vik toplamına oranını istemektedir, program da böyle yapmaktadır.. ayrıntılı olarak her bir kolondaki kesme kuvvetini eleman iç kuvvetlerinden takip edebilirsiniz..

versiyonda alınabilir mi alınır mı geçmekte yada müellif insiyatifi gibi seçenekler var mıdır
müellif inisiyatifine bırakılan bir durum değildir..

+X -X ve +Y -Y ayrı mı toplam mı kafadan mı eşit oluyor
dış merkezlik etkisinde her bir deprem doğrultusu için ayrı ayrı kontroller yapılır... "kafadan mı eşit oluyor" kısmına anlam veremedim...

herhangi bir yönde kiriş atılmasa da eşit çıkar mıydı
çıkabilirdi.. Denk 7.3'e ve ilgili şekle dikkat ederseniz Mri veya Mrj'nin 0 (sıfır) olması durumundan bahsediyorsunuz... bu durumda denklemi sağlayabiliyorsanız yine Vis = Vik çıkardı.
kiriş varsa mı değerlediriliyordu.
evet
sadece duvar üstü kiriş atıp kolonları bağlamasam diyordum da... boşuna rapor sayfa çıkmasın
ironi yaptığınızı varsayıyorum ama yine de yazayım:
böyle bir şey yapmamanızı öneririm, hem yapı hem sizin için çok kötü sonuçları olur, oldu da.. (6 Şubatı unutmayalım)
kolonları bağlamadığınız kirişlerin deprem karşısında pek anlamı olmayacaktır.. çerçeve sistem oluşturmak, çerçevenin sürekliliği ve düzeni gibi en temel hususlara bağlı kalmanızı tavsiye ederim... üç beş sayfa raporun israfı düşüneceğimiz en son şey olsun...

iyi çalışmalar, saygılar...

tanım yüzdelik ifadedir denklem 9.7 formatına bir an önce geçilmelidir bence kiriş değil kolon değerlendirmesidir bu ve süneklik kontrolüdür. yönetmelik maddesine iyi bakınız hak vereceksiniz.

Mra+Mrü/Mri+Mrj>=1.2 diyorum başkaca bişey demiyorum, çerçeveyi tam kolonları güçlü tasarımlayalım. hesap çıktılarının tamamını gözden geçirip herşeyi iyileştirelim iyi çalışmalar arkadaşlar

Geri