V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ANALİZ SONUÇLARINI İNCELEME

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan suatyy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

suatyy

Etkin Üye
ANALİZDE HATA VEREN KİRİŞ VEYA KOLON ELEMANLARININ NESİNİN KURTARMADIĞINI YENİ VERSİYONDA BULAMIYORUM. 5 VERSİYONDA ÖRNEĞİN RAPORLARDA KOLON DEPREM RAPORUNDAN KESME DEĞERLERİNİ KONTROL EDEBİLİYORDUK. AYRICA HATA MESAJLARINI DAHA AÇIK VERİYORDU. EKTE GÖNDERDİĞİM PROJEDE KURTARMAYAN KOLON VE KİRİŞLERİN NE SEBEBLE KURTARMADIĞINI BULAMADIM. YİNE BU PROJEDE ÇOK FAZLA KİLİTLENME YAŞADIM. KİRİŞ YERLEŞTİRİRKEN ÖN CEPHEDEKİ ASMOLEN KİRİŞİNİ SAĞ TARAFTAKİ KOLONUN DÜĞÜM NOKTASINA BAĞLADIĞIMDA KİLİTLENİYOR. AYNI SORUNU BAŞKA YERLERDE DE YAŞADIM.
BİRDE BU ÖRNEKTE ASANSÖR PERDESİNİ POLİGON DEĞİLDE PANEL ELEMAN YERLEŞTİRMEM ANALİZ SONUÇLARINDA NE GİBİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPAR. BU ŞEKİLDE ASANSÖR PERDE İÇİNE KİRİŞ YERLEŞTİREMİYORUM.
ELEMAN KESİT TESİRLERİNİ İNCELEMEK İSTEDİĞİMDE ORADAKİ HAM DEĞERLER, TASARIM DEĞERLERİ VS. AÇIKLARMISINIZ ANLAMLARINI
TEŞEKKÜRLER SUAT YILDIRIM

Suat Bey Merhaba,

Analiz sonrasında Kolon Betonarme diyaloğundan girdiğimizde, sorunlu olan kolonlarda , kolon isimlerinin yanında yazan ;
(B) : Kolon - kiriş bileşim kesme güvenliği hatası , Rapor --> Deprem Yönetmeliği --> Kolon Kiriş Bileşim Güvenliği raporundan detaylı olarak incelenebilir.
(ab) : TDY. 3.4.3.1. Kontrolü : Betonarme --> Parametreler --> Kiriş parametrelerine girerseniz ekteki diyalogta görüldüğü gibi
Kolon kiriş bağlantı noktasında Kirişin donatılarınına ilişkin bazı koşullar var
Kiriş donatısının kolon içindeki boyu (a+b)>= lb
Kiriş gönye boyu b>= 12 fi ve a>=0,4lb koşulları var,
Eğer kolona saplanan kiriş gönye boyu yetersiz kalıyorsa Kolon ve Kiriş Betonarme diyaloglarında (ab) hatası verilir

ZK Sütununda bir kolon işaretli, bu zayıf kolon anlamına geliyor Kolon Raporlarında , Güçlü kolon kontrolleri kısmından incelenebilir.

Kiriş betonarmede ise;
(S) : Kiriş sehim değeri aşıldı : Kiriş raporu alarak, Sehim çatlak kontrolleri başlığı altında inceliyebilirsiniz.

Betonarme diyaloglarında ve raporlarda verilen
Ham değer : Analiz sonrasında elde edilen değerler
Tasarım ise Yönetmelikdeki bazı koşullardan dolayı Ham değerlerin arttırılarak, Kesit tasarımında kullanılan değerler oluyor,

Kolon raporlarında Kesme güvenliği kısmından kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Geri