Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

ANALİZ YAPILAMIYOR HATASI

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Nur BAL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Nur BAL

Yeni Üye
yüklediğim projede analiz yapılamıyor geometri kontrolü yapınız uyarısı alıyorum. Forumdaki aynı hata için verilen bilgilere göre kontrol yaptım fakat sorunun nerede olduğunu bulamadım. yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Düğüm noktası koordinatlarına bakmaya bile gerek yok, idecad bu durumda dev bir animasyonlu kırmızı ok ile ilgili yeri 3 boyutta gösteriyor. :)

Proje tipini kirişsiz döşemeli proje seçmişsiniz, bu sebeple mafsallı çözümde kolon altında mafsal olduğu için (bkz yönetmelik 4.3.4.4) çözemiyor program doğal olarak. Bu proje kirişsiz döşeme seçilmemeli sanki...

1695192809619.png

Kirişler sarı sarı görünüyor ekranda? Neden kirişli döşeme ile çözüm yapmamanız gerekiyor?

Projeniz biraz karışık aslında, ve taşıyıcı sistem pek hoş değil.
Ne tam kirişli çerçeveli sistem, ne de tam kirişsiz mantar döşeme. Aslında iki tipten birinin tasarım esaslarına hakkını vererek uysanız en doğrusu olur.

Mesela ekranda sağ tarafta Y yönünde hiç perde yok, tüm deprem kuvvetini o tek kolon mu alacak?

Kirişler sarı sarı görünüyor ekranda? Neden kirişli döşeme ile çözüm yapmamanız gerekiyor?

Projeniz biraz karışık aslında, ve taşıyıcı sistem pek hoş değil.
Ne tam kirişli çerçeveli sistem, ne de tam kirişsiz mantar döşeme. Aslında iki tipten birinin tasarım esaslarına hakkını vererek uysanız en doğrusu olur.
kirişsiz bir döşemede olsa bu gibi sistemlerde de en dış kısımlara ve merdiven kenarı gibi kısımlara kiriş atmamızın doğru bir yaklaşım olduğunun önerisi almıştım. fakat analiz yaparken kirişli döşeme mi yoksa mantar döşeme ile mi analiz yapacağıma karar verememiştim. ne gibi bir öneriniz var ?

Kiriş atmanız şart değil, ancak kritik yerlere atılmaz diye bir kural da yok. Siz biraz fazla atıp bu projeyi yarı çerçeve sistemine çevirmişsiniz, bu durumda "bu sistem depremde hangi kabullere göre davranır" sorusunun cevabı biraz açıkta kalıyor.

Bu projeyi mantar (kirişsiz) döşeme olarak çözmek istiyorsanız bahsettiğim yere (ekran görüntüsündeki sağ taraf) mutlaka Y yönünde perdeler eklemeniz gerek. Çünkü deprem yönetmeliği bu tip projelerde "tüm deprem yüklerini perdelere taşıt" diyor.

Bundan bağımsız olarak da rijitlik çok asimetrik dağıldığı için bu proje ciddi burulma yapabilir. Sağını solunu rijitlik olarak da dengelemeniz gerek.

En üst kattaki 2 konsol kiriş ve tek duran kolonun bunlardan bağımsız olarak böyle olmaması lazım. Kolonu silerseniz program projeyi çözer ama doğru tasarımlı bir proje olmayabilir.

Son düzenleme:
Kiriş atmanız şart değil, ancak kritik yerlere atılmaz diye bir kural da yok. Siz biraz fazla atıp bu projeyi yarı çerçeve sistemine çevirmişsiniz, bu durumda "bu sistem depremde hangi kabullere göre davranır" sorusunun cevabı biraz açıkta kalıyor.

Bu projeyi mantar (kirişsiz) döşeme olarak çözmek istiyorsanız bahsettiğim yere (ekran görüntüsündeki sağ taraf) mutlaka Y yönünde perdeler eklemeniz gerek. Çünkü deprem yönetmeliği bu tip projelerde "tüm deprem yüklerini perdelere taşıt" diyor.

Bundan bağımsız olarak da rijitlik çok asimetrik dağıldığı için bu proje ciddi burulma yapabilir. Sağını solunu rijitlik olarak da dengelemeniz gerek.

En üst kattaki 2 konsol kiriş ve tek duran kolonun bunlardan bağımsız olarak böyle olmaması lazım. Kolonu silerseniz program projeyi çözer ama

doğru tasarımlı bir proje olmayabilir.
en üst kattaki kirişleri silmiş ve kolonun taşıdığı döşemeyi tanımlamıştım. fakat buraya atarken kaydetmediğim için size bu şekilde geldi. Önerileriniz için teşekkür ederim

Geri