V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Analiz Sonrası Projede Donatılar yetersiz mi?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan hackmy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hackmy

Üye
merhabalar, projemi analiz ettikten sonra özellikle kiriş donatılarının yetersiz olduğu kanısındayım. örnek olarak ;

"ZEMİN KAT K005" kirişinde hiç montaj ve düz donatı atmamış program. dolayısıyla etriye montajı dahi yapılmıyor. bununla alakalı ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum. sürekli oluyor mu bu? yoksa ben tek tek kontrol edip donatı mı eklemem gerekiyor.

"ZEMİN KAT K033" Kirişinde 2 montaj 2 düz 1 adet pilye donatılarını atamış. bu bana az geliyor. acaba ben mi yanılıyorum. Yönlendirirseniz memnun olurum.

2213123123123.png

Ekli dosyalar

Önerilerim;
"ZEMİN KAT K005" kirişinde hiç montaj ve düz donatı atmamış program. dolayısıyla etriye montajı dahi yapılmıyor. bununla alakalı ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyorum. sürekli oluyor mu bu? yoksa ben tek tek kontrol edip donatı mı eklemem gerekiyor.
--zemin kat k005 kirişi ve 1. kat tavanı k34 kirişini 29.9 cm alarak çizim alabilirsiniz,
"ZEMİN KAT K033" Kirişinde 2 montaj 2 düz 1 adet pilye donatılarını atamış. bu bana az geliyor. acaba ben mi yanılıyorum. Yönlendirirseniz memnun olurum.
--aşağıdaki işaretlediğim kirişleri modelleme için aşağıdaki linkleri inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1685454462727.png

Ünver bey ilk verdiğiniz cevabı hiç anlamadım. ikinci soruma verdiğiniz cevapta yönlendirmiş olduğunuz linklerde bulunan açıklamaları ise yetersiz buldum, yahut ben anlamadım. biraz daha açıklayıcı ve basit bir tanımlama yapabilir misiniz?

aşağıya projemin son halini ekledim. kiriş genişliklerini "25 cm" olarak belirledim. fakat programın atamış olduğu donatıları yine de yetersiz buluyorum özellikle konsol kirişlerde

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Ünver Bey'in açıklamak istediği kiriş bölünmelerini moment diyagramına göre kontrol etmeniz.
K009 ve K88 kirişini, K027 ile K028 kirişini incelerseniz moment diyagramına göre tek kiriş gibi çalışıyor.
Moment diyagramında kirişi böldüğünüz noktalarda yön değiştirme yok.
Bundan dolayı K009 ile K88 kirişi ve K027 ile K028 kirişi tek kiriş gibi tanımlanmalı

1685529584940.png

Birleştir komutu ile iki kiriş birlikte seçilerek birleştirilebilir.
1685529724238.png

Aşağıdaki şekilde modellenmeli
1685529875283.png

4 Aksındaki kirişlerde de hatalı bölünme yapılmış, Bu kirişleri birleştiriniz

1685530171571.png

Geri