V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Analiz Yöntemi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan k0ry
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

k0ry

Üye
İyi akşamlar,

Düğün salonu olarak tasarlanmış ve inşaası tamamlanmış bir yapıyı okula dönüştüreceğim.Yapıyı birebir programa tanımladım.Önce yapı analizi yaptım ve kirişlerde sehim olduğunu gördüm.Daha sonra performans analizi ayarlarından 7. bölüme göre değerleri seçerek performans analizi yaptım.Yönetmeliğin öngördüğü hemen kullanım şartlarını sağlıyor.

Aslında mevcut yapı üzerinde çalışma yaptığım için "performans analizi" yapmam gerektiğini düşünmeme rağmen sizlerin de değerli fikirlerini almak istedim.

Yalnızca performans analizi yeterli midir? Yoksa yapı analizi de dikkate alınıp kirişlerdeki sehimleri gidermek için güçlendirme yapılmalı mıdır?

"DOSYA 3MB DAN BÜYÜK OLDUĞUNDAN;

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
"

Yapının okula donusturulecegini yazmışsınız.egitim kurumlarının tdy2007 ye gire performans analizi ile ilgili şartları kontrol etmenizi öneririm yanlış hatırlamıyorsam 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan tasarım depreminde hemen kullanım aşılma olasılığı %2 olan şiddetli depremde can güvenliği şartını sağlaması lazım . Ancak Yapi ile ilgili bilgi düzeyi de önemli özellikle Karot sonucu donatı testleri zemin durumu. Bunlar Yapi ile ilgili bilgi girişi seviyesini belirleyen faktörler saygilarimla
Not: bitmiş binalar ile ilgili prosedür gereği Yapi analizi gerekmez sadece performans analizinin ilgili şartları sağlaması yeterlidir

mertoni":2x5ssfub' Alıntı:
Yapının okula donusturulecegini yazmışsınız.egitim kurumlarının tdy2007 ye gire performans analizi ile ilgili şartları kontrol etmenizi öneririm yanlış hatırlamıyorsam 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan tasarım depreminde hemen kullanım aşılma olasılığı %2 olan şiddetli depremde can güvenliği şartını sağlaması lazım . Ancak Yapi ile ilgili bilgi düzeyi de önemli özellikle Karot sonucu donatı testleri zemin durumu. Bunlar Yapi ile ilgili bilgi girişi seviyesini belirleyen faktörler saygilarimla
Not: bitmiş binalar ile ilgili prosedür gereği Yapi analizi gerekmez sadece performans analizinin ilgili şartları sağlaması yeterlidir
İlk mesaımdan sonra fırsat bulup projeyi indirdim. düşüncelerimi aşagıda sıralıyorum.
1-Öncelikli dikkatimi çeken konu yapının seçilen beton sınıfı oldu. Kullanılan beton materyali C30 olarak gorunuyor. siz karot numunelerini aldırdınızmı?. YDK onaylı yapı laboratuvarının ilgili karot alma şartlarına uyarak karotları alıp degerlendirmesi lazım .bu sonuçları siz ortalamaya tabi tutarak (standart sapmayı göz onune alarak) bir sonuç bulmanız ve bu sonucu ilgili materyallere atamanız gerekir.
2-Yapı da rijit diyaframa baglanmamış düşey taşıyıcı elemanlar mevcut.1.katta (s9-s10-s11-s12-s13 gibi) benim varsayımım bu elemanların çelik yada uzay çatı ile diyafram oluşturdugu yonunde. eger oyle ise ilgili çatının en olumsuz yüklerini mesnetlendigi elemanlara aktarmanız lazım ki gerçege yakın hesaplama yapabilesiniz.2.katta da bu tür bir çatı oldugunu düsünüyorum. yanılıyorsam düzeltin lütfen.
3-modellediginiz yapının donatı durumlarını nasıl belirlediniz. ( donatı aralıklar,ı çubuk adeti ,etriye sıklaştırması yapılmışmı? yapının mevcut ömrü, korozyona ugramış donatı mevcutmu? ) yapının ilgili projelerine uygun yapılıp yapılmadıgını da kontrol etmenizi öneririm. bu bilgiler ışıgında yapı hakkında sınırlı,orta yada kapsamlı bilgi sahibi oldugunuzu ilgili kısımda işaretlersiniz.
4-yapının temeli radye olarak modellenmiş zemin sınıfı z4 ve zemin emniyet gerilmesi 12. söz konusu radye temelde Q20/20cm şeklinde donatı atılmasına karşın zemin gerilmesi kurtarmıyor.bu donatı mevcutta varmı. eger varsa radye de oladugu gibi tüm elemanlarda ilgili donatı kutucuklarına donatı adetlerini girerek donatı sabitle kutucugunu işaretlemek yontemi ile donatıları atamalısınız.
Son olarak Güçlendirme projelerinin normal yapı tasarımından farklı oldugunu bu tür projeleri tasarlarken mutlaka bir bilenden yardım almak gerektigini hatırlatmak isterim( ben bir çok kez boyle yaptım.Hala en basit güçlendirme işlerinde bile benden tecrubeli ve bilgili meslektaşlarıma danışırım.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim mertoni.Standartla ilgili söylediklerinizi 7. bölümü incelerken ayrıntılı olarak not almıştım yinede teşekkürler.Yapının inşaatı yeni tamamlanmış projeside var elimde projede yazan bilgilere istinaden analizimi c30 a göre yaptım.Projeyi bir çok kez farklı sınıfta betona ve bilgi düzeyine göre analiz ettim.İş için ön hazırlık yapıyorum, işi aldığımızda tabiki gerekli numuneler gerekli adetlerde alınacak.

Asıl sormak istediğim mevcut projedeki kirişlerde oluşan sehim problemini performans analizinde doğal olarak görmüyorum..Sizinde söylediğiniz gibi standart bana yapı analizi yap demiyor.Ama yinede kiriş sehimleri kafamı karıştırıyor.Acaba analizi dikkate alıp kirişlerde güçlendirme yapmalımıyım.

mertoni":18m58ytc' Alıntı:
Son olarak Güçlendirme projelerinin normal yapı tasarımından farklı oldugunu bu tür projeleri tasarlarken mutlaka bir bilenden yardım almak gerektigini hatırlatmak isterim( ben bir çok kez boyle yaptım.Hala en basit güçlendirme işlerinde bile benden tecrubeli ve bilgili meslektaşlarıma danışırım.

Bu platformda danışmamda benimde sizinle aynı düşüncede olduğumun kanıtı sanırım :).

Selamlar kirişler ile ilgili sehim veya kesme kguvenligi gibi sorunlar Yapi analizi yaptığınızda doğal olarak görünür. Performans analizi yaptığınızda gevrek elemanları Göçme bölgesinde saymazsanız (performans analizi bölümünde isaretleyebilrisinz) o zaman kesme kuvvetlerinden kaynaklanan gevrek eleman larin ayrıca güçlendirilmesi gerekir. Performans analizi ile Yapi analizi takdir edersiniz çok farklı. Performans analizi aldığınızda eleman genel bilgilerinde göçme bölgesinde ,maksimum hasarlı veya minimum hasarlı elaman lari kontrol edebilirsiniz.burada önemli olan yapının ilgili deprem yüklemelerinde göstereceği performans düzeyini belirlemek. Yapi ilgili performans düzeyinde degilse bu performans düzeyine ulaşması İcin gerekli Guclendirme yöntemlerini seçip uygulamak.bence her Yapi kendi icinde farklı değerlendirilmelidir. Beton sınıfına gelince yapının performans düzeyi kullanılan Yapi malzemeleri ile dogrudan orantilidir.soz konusu projesinde c30 kullanılmış yapının Karot sonucları ve en önemlisi donatı durumu Yapi ile ilgili analizde önem teşkil eder.size önceki mesajımda yazdığım rijit diyaframlar ile ilgili konuyu gozardi etmemenizi öneririm çünkü Yapi sizin su an I'de de modellediginiz gibi değil ise performans i farklı olur saygilarimla
Not: kirişlerin donatı durumunu olduğu gibi girin. Önemli olan kiriş lerin sehim durumu değil performans analizi sonucunda gösterdikleri performans düzeyi.

mertoni":1s2n3ve4' Alıntı:
size önceki mesajımda yazdığım rijit diyaframlar ile ilgili konuyu gozardi etmemenizi öneririm çünkü Yapi sizin su an I'de de modellediginiz gibi değil ise performans i farklı olur

Hocam o yarım kat kapatılacak, o kat da sınıflara ayrılacak.Ben o katı yapının yapıldığı projedeki haliyle bırakmıştım upload ettiğim dosyada. Bahsettiğiniz kolonları rijit diyaframa bağlayamamıştım.Manuel olarak düğüm noktalarını seçip bu düğüm noktalarıda rijit diyaframa dahil olsun denilebiliyormu? .Yapı ağacındaki diyaframlar bölümünde değişiklik yapmaya çalıştım ama kilidini açamadım sadece görsel amaçlımı orası acaba?

k0ry":3bytxjy3' Alıntı:
Hocam o yarım kat kapatılacak, o kat da sınıflara ayrılacak.Ben o katı yapının yapıldığı projedeki haliyle bırakmıştım upload ettiğim dosyada. Bahsettiğiniz kolonları rijit diyaframa bağlayamamıştım.Manuel olarak düğüm noktalarını seçip bu düğüm noktalarıda rijit diyaframa dahil olsun denilebiliyormu? .Yapı ağacındaki diyaframlar bölümünde değişiklik yapmaya çalıştım ama kilidini açamadım sadece görsel amaçlımı orası acaba?
Düğüm noktaları manuel olarak rijit diyaframa dahil edilemez. Döşeme bağlanan elemanlar otomatik olarak rijit diyaframa dahil edilirler. Eğer bir kattaki tüm elemanlar rijit diyaframa dahil edip çözmek istiyorsanız;
İlgili kattaki tüm döşemeleri seçin. obje özellikleri komutunu tıklayın. Statik sekmesinde "Rijit diyafram oluşturma satırını işaretleyin."

Analiz sırasında ilgili katta rijit diyafram bulunamadı uyarısı verecek. Bu katta "varsayılan diyaframı oluştur" seçeneği ile analize devam edin.

Ekli dosyalar

• rd_1.JPG
    rd_1.JPG
    44.5 KB · Görüntüleme: 6,814
  • varsayılan_dyf.JPG
    varsayılan_dyf.JPG
    25.5 KB · Görüntüleme: 6,814
Levent Özpak":2s2m99gb' Alıntı:
Düğüm noktaları manuel olarak rijit diyaframa dahil edilemez. Döşeme bağlanan elemanlar otomatik olarak rijit diyaframa dahil edilirler. Eğer bir kattaki tüm elemanlar rijit diyaframa dahil edip çözmek istiyorsanız;
İlgili kattaki tüm döşemeleri seçin. obje özellikleri komutunu tıklayın. Statik sekmesinde "Rijit diyafram oluşturma satırını işaretleyin."

Levent Bey ,

İdeCAD'in izlediği bu interaktif yardım politikası eminim ki İdeCAD ailesinin genişlemesine çok büyük katkı sağlayacaktır.Ben bu çalışmanızı konusu açılan her ortamda dile getiriyorum.Size ve çalışma arkadaşlarınıza başarılar diliyorum.İyi çalışmalar.

Geri