V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Analizden sonra kat kopyalama işlemiyle rapor alınması doğru mudur?

Merhaba, iyi çalışmalar. Ekte bir firma tarafından çizilmiş bir proje mevcut. Bu projede donatıları kilitleyip yeniden analiz yaptığımda bazı elemanlarda donatı eksik hatası alıyorum. Firma 1. kat ve 2. katın aynı olduğunu, 1. katı 2. kata kopyaladığında raporun düzeldiğini hata vermediğini söylüyor. Ben her ne kadar analiz yapılmadığı ve hata alınmayan 1. katın 2. kata kopyalanması sonucu hataların silindiğini söylesem de, firma bunun sebebinin idecad programının hatası olduğunu söylüyor. Sizden ricam ekteki projeyi inceleyip, hali hazırda bulunan donatıların uygun olup olmadığını kontrol etmeniz. Ve ayrıca merak ediyorum, fimanın söylediği gibi !analizden sonra! yapılan kat kopyalama işlemiyle rapor alınması doğru mudur yoksa kat kopyalama işleminden sonra tekrar analiz yapılmalı mı ? Çok teşekkürler şimdiden.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Merhaba, iyi çalışmalar. Ekte bir firma tarafından çizilmiş bir proje mevcut. Bu projede donatıları kilitleyip yeniden analiz yaptığımda bazı elemanlarda donatı eksik hatası alıyorum. Firma 1. kat ve 2. katın aynı olduğunu, 1. katı 2. kata kopyaladığında raporun düzeldiğini hata vermediğini söylüyor. Ben her ne kadar analiz yapılmadığı ve hata alınmayan 1. katın 2. kata kopyalanması sonucu hataların silindiğini söylesem de, firma bunun sebebinin idecad programının hatası olduğunu söylüyor. Sizden ricam ekteki projeyi inceleyip, hali hazırda bulunan donatıların uygun olup olmadığını kontrol etmeniz. Ve ayrıca merak ediyorum, fimanın söylediği gibi !analizden sonra! yapılan kat kopyalama işlemiyle rapor alınması doğru mudur yoksa kat kopyalama işleminden sonra tekrar analiz yapılmalı mı ? Çok teşekkürler şimdiden.
Projeye linkten ulaşabilirsiniz. Ben lisanslı kullanıcı olmadığım için cde formatında kaydedemiyorum.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ben lisanslı kullanıcı olmadığım için cde formatında kaydedemiyorum diye özellikle belirtmiştim Rıdvan Bey. Dosya boyutu sorunu mevcut değil 20 mb dosyanın boyutu

Projeye bakamadım. Ancak hayır, kat kopyalama işleminden sonra tabi ki analiz yapılması gerekmektedir. Firmanın söylediği doğru değil. Programsal bir hata yok.

önerilerim;
projede herhangi bir değişiklik yapıldığında, tekrar analiz tasarım yapılmalı.
--1. bodrum katta f aksı perdelerini su basman perdesi olarak işaretleyiniz,
--x yönünde a11,r=8,d=3 y yönünde a15,r=7,d=2,5 alıp analiz yaptırınız.
yukarıdaki düzeltmeler yapılınca 2. kat s16-s18 kolonlarında b hatası veriyor.
2. kat tavanı kullanılmayacaksa duvar yükleri kaldırılabilir, döşeme yükleri azaltılabilir.

Merhaba, bilmiyordum. Teşekkürler bilgi için. dosya ekte mevcut.
-rijit bodrum katınız olduğu için analiz ayarlarından iki yükleme durumlu analiz seçildi.
-kiriş parametrelerinden gereken donatı fiber model ile çöz işaretlendi.
-asansör kulesi döşeme yükü azaltıldı.
-2.kat tavanı kiriş duvar yükleri kaldırıldı.
-2.kat tavanı döşeme sabit ve hareketli yükleri azaltıldı.
analiz sonucu sorun çözüldü. çözülmüş hali ektedir. sorunuz olursa yazabilirsiniz.

Ekli dosyalar

Analizden sonra yapılan kat kopyalama işlemiyle rapor alınması doğru mudur yoksa kat kopyalama işleminden sonra tekrar analiz yapılmalı mı ? Çok teşekkürler şimdiden.
Proje analiz edildikten sonra kat kopyalama işlemi yapılması durumunda mutlaka tekrar analiz edilmelidir.
projede taşıyıcı sistem, yük, vb gibi değişiklikler yapıldıktan sonra da mutlaka tekrar analiz edilmesi gerekir. Yapılan değişiklikler analiz sonuçlarını ve buna bağlı olarak tasarım sonuçlarını etkiler.
Yapılan değişikliklerin tasarım sonuçları etkileyip etkilemediği donatılar sabitlenerek kontrol edilebilir.

Teşekkür ederim Levent Bey
Proje analiz edildikten sonra kat kopyalama işlemi yapılması durumunda mutlaka tekrar analiz edilmelidir.
projede taşıyıcı sistem, yük, vb gibi değişiklikler yapıldıktan sonra da mutlaka tekrar analiz edilmesi gerekir. Yapılan değişiklikler analiz sonuçlarını ve buna bağlı olarak tasarım sonuçlarını etkiler.
Yapılan değişikliklerin tasarım sonuçları etkileyip etkilemediği donatılar sabitlenerek kontrol edilebilir.

Geri