Artımsal spektrum analizi çok uzun sürüyor

YAKUP YASAK

Yeni Üye
Merhaba Levent Bey güçlendirme projemi arsa ile analiz yapmam gerekiyor fakat dd1 ve dd3 e göre analizler 1060 dk gibi sürede analiz ediyor yardımcı olabilir misiniz

Merhaba. Analiz edilmemiş modeli bir yerde tutun. Sonra 8 analiz adımı için klasör oluşturun. Her bir klasörde modelinizi bir yükleme durumu için analiz ederek toplam 8 tane analiz ederek analiz edebilirsiniz. Yalnız ARSA'da bilmiyorsanız belirteyeyim. Yaptığınız analizleri mutlaka bir tasarım gözetmenin incelemesi gerekir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 madde "1.3.2 - Kapsam" ın "d" başlığında şart koşuyor.

Merhaba. Analiz edilmemiş modeli bir yerde tutun. Sonra 8 analiz adımı için klasör oluşturun. Her bir klasörde modelinizi bir yükleme durumu için analiz ederek toplam 8 tane analiz ederek analiz edebilirsiniz. Yalnız ARSA'da bilmiyorsanız belirteyeyim. Yaptığınız analizleri mutlaka bir tasarım gözetmenin incelemesi gerekir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 madde "1.3.2 - Kapsam" ın "d" başlığında şart koşuyor.
Merhaba hocam yönteminizi denicem .Bu arada zaten üniversite onayı isteniyor bizden ben sadece güçlendirme projemi (sabit tek modlu+arsa) ile analiz yaparken çok ama çok uzun sürmesi normal mi onu merak ettim sta4cad ile dakikalar alan proje neden idecad ile 1000 dk sürer.

Nonlinear çözümler nonlinear hesap yapan diğer programlar ile bu şekilde uzun sürer. Zaten proje dosyasının da büyük olduğunu söylüyorsunuz. Muhtemelen yakınsama hassasiyetini de çok küçük girmiş olabilirsiniz. proje datasını portaldan ulaştırın baksın arkadaşlar.

Nonlinear çözümler nonlinear hesap yapan diğer programlar ile bu şekilde uzun sürer. Zaten proje dosyasının da büyük olduğunu söylüyorsunuz. Muhtemelen yakınsama hassasiyetini de çok küçük girmiş olabilirsiniz. proje datasını portaldan ulaştırın baksın arkadaşlar.
ancak bu şekilde yükleyebildim önce normal analiz yapılması lazım.

Merhaba hocam yönteminizi denicem .Bu arada zaten üniversite onayı isteniyor bizden ben sadece güçlendirme projemi (sabit tek modlu+arsa) ile analiz yaparken çok ama çok uzun sürmesi normal mi onu merak ettim sta4cad ile dakikalar alan proje neden idecad ile 1000 dk sürer.
Merhaba. Diğer paket program ismi dışında teşekkür ederim.

ancak bu şekilde yükleyebildim önce normal analiz yapılması lazım.
Merhaba. Modeliniz çok büyük incelemedim. Yalnız tespit ettiğim bazı noktalar onları aşağıda belirtiyorum.

- Merdivenleri modellemeyin. Merdiven yükleri başka yerde hesaplayın. Yalnız tek merdiven yükü hesabı yaparsanız temel ve en üst kat bağlandığı yerlere yarım merdiven yükü ara katlara tam merdiven yükü vermeyi unutmayın.

- "Analiz Ayarları"nda "Temel - Zemin" kısmında "Üst yapı etkileşimi" kaldırın.

- Bilgi düzeyini kapsamlı seçmişsiniz. Umarım 15.2.5.3 maddesini iyi biliyorsunuzdur.

- Her koşulda BKS=3 yani I=1 olmalıdır. Buna göre önemli binalarda DD1 - Kontrollü Hasar ve DD3 - Sınırlı Hasar olmalıdır.

- Süneklik kontrollerini mutlaka kontrol edin. Rapor sonuçlarında olumlu bilgiler olsa bile süneklik problemleri olabilir. Bu durumda mutlaka süneklik problemlerine çözüm bulmalısınız.

Merhaba. Diğer paket program ismi dışında teşekkür ederim.

Merhaba. Modeliniz çok büyük incelemedim. Yalnız tespit ettiğim bazı noktalar onları aşağıda belirtiyorum.

- Merdivenleri modellemeyin. Merdiven yükleri başka yerde hesaplayın. Yalnız tek merdiven yükü hesabı yaparsanız temel ve en üst kat bağlandığı yerlere yarım merdiven yükü ara katlara tam merdiven yükü vermeyi unutmayın.

- "Analiz Ayarları"nda "Temel - Zemin" kısmında "Üst yapı etkileşimi" kaldırın.

- Bilgi düzeyini kapsamlı seçmişsiniz. Umarım 15.2.5.3 maddesini iyi biliyorsunuzdur.

- Her koşulda BKS=3 yani I=1 olmalıdır. Buna göre önemli binalarda DD1 - Kontrollü Hasar ve DD3 - Sınırlı Hasar olmalıdır.

- Süneklik kontrollerini mutlaka kontrol edin. Rapor sonuçlarında olumlu bilgiler olsa bile süneklik problemleri olabilir. Bu durumda mutlaka süneklik problemlerine çözüm bulmalısınız.
Hocam dediklerinizi yaptıp ve analiz ettim 120 dk dır devam etmekte merdivenli olma durumuna göre çok etti etti arsa nın bu kadar sürmesi normal midir peki ? (Bu arada idecad kullanıcısıyım diğer programla zaten karşılatırmam bile teknik desteği olsun geri dönüşleriniz olsun.)

Hocam dediklerinizi yaptıp ve analiz ettim 120 dk dır devam etmekte merdivenli olma durumuna göre çok etti etti arsa nın bu kadar sürmesi normal midir peki ? (Bu arada idecad kullanıcısıyım diğer programla zaten karşılatırmam bile teknik desteği olsun geri dönüşleriniz olsun.)
Merhaba. Modelin büyüklüğüne göre sürebilir.

Burada diğer paket programları için süreden bahsetmişsiniz o yüzden "diğer paket programlar dışında" sözünü yazdım.

Merhaba Levent Bey güçlendirme projemi arsa ile analiz yapmam gerekiyor fakat dd1 ve dd3 e göre analizler 1060 dk gibi sürede analiz ediyor yardımcı olabilir misiniz

Projenizi inceledim. İtme analizinin uzun sürme nedenlerini ideCAD Statik mantığı içerisinde anlatmaya çalışayım.

Öncelikle projeniz büyük bir proje olduğu için itme analizinin uzun sürmesi normal. itme analizi nonlineer bir analiz olduğu için süperposizyon ilkesi geçerli değildir. Bu da her yükleme durumu için ayrı ayrı itme analizi yapılması anlamına geliyor. Yani X+0,3Y ile itme analizi bittikten sonra X-0,3Y itme analizi yapılmak istenirse bunların ikisi de ayrı ayrı yapılmalıdır. Bu durumda projeyi incelemek üzere zaman kazanmak için ilk başta sadece hakim yönlerde (örneğin X+0,3Y ve Y+0,3X gibi) itme analizi yapabilirsiniz. projenin sonlarına doğru diğer bütün yönleri işaretleyerek analiz yapabilirsiniz.

1708342945841.png

ARSA yöntemi için iterasyon düzeyi 1 seçilebilir. Yöntemin kendi kabulü üzere yeterince hassas sonuçlar bulduğundan burada iterasyon düzeyi çok belirleyici değişikliklere sebep olmaz. ARSA yöntemi teorik olarak kendi hassasiyetini belirleyen bir yöntem diyebiliriz. Her plastik mafsal oluşumunda tekrar modal analiz yaptığı için iterasyon düzeyinin 1 girilmesinde herhangi fark olmayacaktır. Detaylar için ideCAD bilgi bankasını inceleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İtme analizinin uzun sürmesinin temel sebeplerinden bir tanesi perdelerin çoğunlukta olması. İtme analizleride perdeler doğrusal olmayan yayılı plastik davranış modeli ile modellenir. Bu da gelişmiş bir yöntemdir ancak çubuk sonlu elemanlara göre daha yavaştır. Bu sebeple perdelerin çoğunlukta olduğu yapılar için bu durum normal görülebilir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Saygılarımla...

Geri