Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

asansör perdesi kesme güvenliği sağlamıyor

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mertmen
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mertmen

Etkin Üye
merhabalar projemde grup perde yapıp başlıkları da artırdığım halde kesme hatasını gideremiyorum. Yardımcı olur musunuz ?

Ekli dosyalar

Vr = Ach (0.65 fctd + ρsh fywd )
Ach açısından ==> Kesiti arttırmanız beraberinde gelecek kuvvetide arttıracağı için yeterli çözüm olmayabilir.
fctd açısından ==> Beton sınıfını da arttırabilirsiniz.
ρsh açısından ==> Enine donatıların (Gövde ve Perde ucu) çaplarını arttırmanın ve aralıklarını azaltmanın faydası olabilir.

Örnek olması açısından ekteki resme bakınız

Ekli dosyalar

• Perde Yatay Donatı Vr.png
    Perde Yatay Donatı Vr.png
    356.9 KB · Görüntüleme: 62
Ach açısından ==> Kesiti arttırmanız beraberinde gelecek kuvvetide arttıracağı için yeterli çözüm olmayabilir.
ρsh açısından ==> Enine donatıların (Gövde ve Perde ucu) çaplarını arttırmanın ve aralıklarını azaltmanın faydası olabilir.

teşekkür ediyorum

Merhaba @engineer_yildiz. Bu cevabınıza göre kesit arttırmanın rijitlik arttıracağını ve buna bağlı olarak gelen kuvveti arttırabileceğini düşünüyorsunuz. Peki bu durumda betonarme perdenin sadece genişliğini arttırmada bir sorun olabileceğini düşünüyor musunuz? Çünkü genişliğin atalet moment hesaplarında küpü alınmıyor.

perde başlık donatı ayarlarında fi10,12,14 işaretli olduğu halde o perde de sadece 10 luk donatı atıyor bunun sebebi nedir? Ben çareyi asansörde kullanılacak o perdeyi kiriş yapmakta buldum ama bir sorun teşkil eder mi sizce ?

Merhaba @engineer_yildiz. Bu cevabınıza göre kesit arttırmanın rijitlik arttıracağını ve buna bağlı olarak gelen kuvveti arttırabileceğini düşünüyorsunuz. Peki bu durumda betonarme perdenin sadece genişliğini arttırmada bir sorun olabileceğini düşünüyor musunuz? Çünkü genişliğin atalet moment hesaplarında küpü alınmıyor.
Sayın Üstün,
Perde kesit (genişlik yada uzunluk) değişikliği Optimum tasarımı sağlamakta tek başına yeterli olmayabilir. Diğer etkileyenlerede müdahele etme ihtiyacı duyabilir. Çoklu çözümde olabilir. İnisiyatif Proje Mühendisindedir.
İyi çalışmalar dilerim

Geri