Erhan M.

Kıdemli Üye
Asmolen döşeme nedir ? Kaset döşeme nedir?

tek-disli.png

Kaset döşeme nedir , Asmolen döşeme nedir ?

Herkese merhaba. Konu ile ilgili naçizane düşüncemi paylaşmak istiyorum. Bir çok arkadaşım bana bu konu hakkında fikrimi sorduğu için tekrar tekrar yazmamak adına bu platformu kullanmayı uygun gördüm. Burada yazdıklarım benim mühendislik bilgimi kullanarak yönetmeliklerden anladığımı ifade etmektedir. Resmi kurumlarda geçeli olması için yazılmış bir metin değildir.

Şimdi, olaya "asmolen" veya "kaset döşeme" tanımlamaları ile başlayalım. Bu kafa karışıklığının sebebi tamamen tanımlama eksikliği / yanlışlığı olduğunu düşünüyorum. Bir kere asmolen veya kaset tanımları tamamen piyasa ağzından çıkan tanımlamalardır.

TS500 de TEK veya ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEME diye bir tanım vardır. TS500 madde 11.3.1'de belirtildiği gibi dişler arası maksimum 70 cm mesafe, diş genişliği minimum 10 cm gibi kurallar tanımlanmıştır. TS500 madde 11.5'e göre bu tanımlamalar ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEMELER için de geçerlidir.

Dişli döşemeler arasını bir malzeme ile doldurmak zorunda DEĞİLSİNİZ! Yönetmelikte yok böyle bir tanımlama. Arasını malzeme ile doldurulma fikri kalıbın kolay yapılabilmesi için çıkarılan bir şey. Döşeme altına düz bir kalıp koyup diş kirişlerini imal edip aradaki boşluklara da beton yerine daha hafif bir malzeme ile doldurmak amaçlanmıştır. Eğer alttan düz kolay bir kalıp seçimi yapılmazsa her bir diş için kalıp kurmanız gerekir ki bu pratik bir seçim değildir.

Gelelim TBDY 2018 deki kısıtlamaya. Tablo 4.1'de A23, ve A24 olarak TEK DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEME tanımlanmış ve ister dolgusuz ister dolgulu olsun diye de belirtilmiştir.

Siz bunu çift doğrultulu yaparsanız sistem artık TBDY 2018 de tanımlanmamış bir sistem oluyor; KASET DÖŞEME değil. Zaten kaset döşeme diye bir tanım da yok. Sonuç olarak şu an yönetmelik de bir açık var. ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEME ile ilgili bir tanımlama eksikliği var.

Şimdi kaset döşeme diye tabir edilen döşeme sistemini düşünelim. Piyasadaki çoğu kaset döşeme imalatları 125, 150 cm gibi geniş açıklıklı oluyor. Bu sistemler TS500 de dişli döşeme olarak tanımlanmamıştır. Aslında TS500 madde 11.4'te tanımlanan ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN PLAK döşeme sistemdir. Sadece plak kalınlığını azaltmak için TALİ KİRİŞ tanımlamış oluyoruz .Normal kiriş tasarımından tek farkı TBDY 2018 de 7.4.1.1.d tanımlanan en kesit kuralına uymak zorunda değilsiniz. Bunun dışında bir normal kiriş tasarımından farkı yoktur. Bu şekilde yapılan döşeme sistemi için TBDY 2018 ve TS500'de tanımlanan BİR veya İKİ DOĞRULTUDA ÇALIŞAN PLAK DÖŞEMELERE ait kuralar geçerlidir.

Piyasada 70 cm genişliğinde de kaset kalıp mevcuttur. Eğer ki siz kaset kalıbı denilen plastik esaslı kalıplar ile döşeme sisteminizde dişler arası maksimum 70 cm mesafe kuralına, minimum diş genişliğine ve minimum tabla kalınlığına uymuşsanız bu döşeme TS500 de madde 11.5'te tanımlanan ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEMEDİR. Hangi kalıpla yapılmış olduğu, arasında dolgu olup olmadığının bir önemi yoktur.

Ekli dosyalar

• cift-disli.png
    cift-disli.png
    27.8 KB · Görüntüleme: 403
  • tablo-41.png
    tablo-41.png
    50.8 KB · Görüntüleme: 371
  • tbdy2018-741.png
    tbdy2018-741.png
    175.3 KB · Görüntüleme: 367
  • tek-disli.png
    tek-disli.png
    113.2 KB · Görüntüleme: 376
Son paragraf ''kaset kalıp ile kullanıldığında'' diye başlıyor, ''hangi kalıpla yapılmış olduğu, dolgu olup olmadığının bir önemi yoktur'' diye bitiyor. İlk ifadenin bir koşul olduğu yanılgısına sebep olabilir. Diş aralıkları her iki yönde de 70 cm'yi geçmiyorsa dolgulu da yapılabilir şeklinde altını çizmek isterim.

Yazdıklarınıza katkı olarak; ''Çift doğrultuda çalışan dişli döşemelerin statik hesapları, aralıkları ne olursa olsun, kirişli-plak döşemede olduğu gibi yapılır. Perde oranı şartı aranmaz.''

Saygılar.

Son paragraf ''kaset kalıp ile kullanıldığında'' diye başlıyor, ''hangi kalıpla yapılmış olduğu, dolgu olup olmadığının bir önemi yoktur'' diye bitiyor. İlk ifadenin bir koşul olduğu yanılgısına sebep olabilir. Diş aralıkları her iki yönde de 70 cm'yi geçmiyorsa dolgulu da yapılabilir şeklinde altını çizmek isterim.

Yazdıklarınıza katkı olarak; ''Çift doğrultuda çalışan dişli döşemelerin statik hesapları, aralıkları ne olursa olsun, kirişli-plak döşemede olduğu gibi yapılır. Perde oranı şartı aranmaz.''

Saygılar.

Merhaba, "kaset kalıp ile kullanıldığında" diye başlayan bir ifadem yok. Tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım.

"Çift doğrultuda çalışan dişli döşemelerin statik hesapları, aralıkları ne olursa olsun, kirişli-plak döşemede olduğu gibi yapılır. Perde oranı şartı aranmaz." ifadeniz üzerine şunu demek isterim:

Şu an ben de kirişli plak döşeme şartlarını uyguluyorum ama bu doğru demek değil. Zaten gelecek revizyonda buna açıklık getirilecek. Ayrıca perde oranı şartı kirişli plak döşemelerde de vardır. Madde 4.3.4.5

Kaset kalıbı kelimesini içeren cümleyi kastettim. İlk cümleden sadece bu durumda çddd olabileceği anlamı çıkıyordu. Piyasada bununla ilgili karmaşa olduğu için sadece netleştirmek istedim. Perde oranı şartından kastım da konu özelinde 0.75 idi. Yazdıklarınıza katılıyorum.

Benim sormak istediğim bir önceki versiyonda neden iki yönlü dişli döşemelerde bu TS 500 ile ilgili sorgulamanın HATA olarak alınmadığı konusu.

Asmolen döşeme nedir ? Kaset döşeme nedir?

tek-disli.png

Kaset döşeme nedir , Asmolen döşeme nedir ?

Herkese merhaba. Konu ile ilgili naçizane düşüncemi paylaşmak istiyorum. Bir çok arkadaşım bana bu konu hakkında fikrimi sorduğu için tekrar tekrar yazmamak adına bu platformu kullanmayı uygun gördüm. Burada yazdıklarım benim mühendislik bilgimi kullanarak yönetmeliklerden anladığımı ifade etmektedir. Resmi kurumlarda geçeli olması için yazılmış bir metin değildir.

Şimdi, olaya "asmolen" veya "kaset döşeme" tanımlamaları ile başlayalım. Bu kafa karışıklığının sebebi tamamen tanımlama eksikliği / yanlışlığı olduğunu düşünüyorum. Bir kere asmolen veya kaset tanımları tamamen piyasa ağzından çıkan tanımlamalardır.

TS500 de TEK veya ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEME diye bir tanım vardır. TS500 madde 11.3.1'de belirtildiği gibi dişler arası maksimum 70 cm mesafe, diş genişliği minimum 10 cm gibi kurallar tanımlanmıştır. TS500 madde 11.5'e göre bu tanımlamalar ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEMELER için de geçerlidir.

Dişli döşemeler arasını bir malzeme ile doldurmak zorunda DEĞİLSİNİZ! Yönetmelikte yok böyle bir tanımlama. Arasını malzeme ile doldurulma fikri kalıbın kolay yapılabilmesi için çıkarılan bir şey. Döşeme altına düz bir kalıp koyup diş kirişlerini imal edip aradaki boşluklara da beton yerine daha hafif bir malzeme ile doldurmak amaçlanmıştır. Eğer alttan düz kolay bir kalıp seçimi yapılmazsa her bir diş için kalıp kurmanız gerekir ki bu pratik bir seçim değildir.

Gelelim TBDY 2018 deki kısıtlamaya. Tablo 4.1'de A23, ve A24 olarak TEK DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEME tanımlanmış ve ister dolgusuz ister dolgulu olsun diye de belirtilmiştir.

Siz bunu çift doğrultulu yaparsanız sistem artık TBDY 2018 de tanımlanmamış bir sistem oluyor; KASET DÖŞEME değil. Zaten kaset döşeme diye bir tanım da yok. Sonuç olarak şu an yönetmelik de bir açık var. ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEME ile ilgili bir tanımlama eksikliği var.

Şimdi kaset döşeme diye tabir edilen döşeme sistemini düşünelim. Piyasadaki çoğu kaset döşeme imalatları 125, 150 cm gibi geniş açıklıklı oluyor. Bu sistemler TS500 de dişli döşeme olarak tanımlanmamıştır. Aslında TS500 madde 11.4'te tanımlanan ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN PLAK döşeme sistemdir. Sadece plak kalınlığını azaltmak için TALİ KİRİŞ tanımlamış oluyoruz .Normal kiriş tasarımından tek farkı TBDY 2018 de 7.4.1.1.d tanımlanan en kesit kuralına uymak zorunda değilsiniz. Bunun dışında bir normal kiriş tasarımından farkı yoktur. Bu şekilde yapılan döş,eme sistemi için TBDY 2018 ve TS500'de tanımlanan BİR veya İKİ DOĞRULTUDA ÇALIŞAN PLAK DÖŞEMELERE ait kuralar geçerlidir.

Piyasada 70 cm genişliğinde de kaset kalıp mevcuttur. Eğer ki siz kaset kalıbı denilen plastik esaslı kalıplar ile döşeme sisteminizde dişler arası maksimum 70 cm mesafe kuralına, minimum diş genişliğine ve minimum tabla kalınlığına uymuşsanız bu döşeme TS500 de madde 11.5'te tanımlanan ÇİFT DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEMEDİR. Hangi kalıpla yapılmış olduğu, arasında dolgu olup olmadığının bir önemi yoktur.
Çok konuşulan sonuç alınamayan Dişli döşeme ile Kaset döşeme nedir sorusu.Hiç bir arkadaşımız TS500 kurallarını inceleyip sorgulamıyor.Her zaman olduğu gibi hep uydurma bahanelerle doğru veya yanlış çözümlerle sonuç almaya , kurum ve denetim elemanlarını nasıl geçeriz amacında. Burada atladığımız TS500 tasarım ,hesap koşullarını belirler. TBDY bu koşullarda kullanacağımız hesap sistemini belirler. Hesap sistemimiz taşıma gücü hesap sistemidir. Dişli döşeme hesap sistemi TBDY de belirlenmiştir.Bütün sıkıntı sistemdeki kısıtlamaları ve bu sistemi nasıl deleriz. Dişli döşemeyi nasıl kaset döşeme olarak kabul ettirebiliriz. TBDY de ciddi bir tanımlama eksikliği var.Bunu yıllarca Üniversitede hocalarla görüştük.Hemen hemen hepsi aynı düşüncede.Ancak sonuç olarak yine hemen hemen hepsi , dişli döşeme ile kaset döşemenin ayrı döşeme sistemi olduğu kanısında.Dişli döşeme diş aralıkları max.70 cm. olabiliyor. Kaset döşeme diş aralıkları min. 70 cm olabiliyor. Dişli döşeme diş genişliği 10 veya 15 cm yapılıyor. Kaset döşeme diş boyutları min. kiriş boyutunda olası gerekiyor (25/30).Bazı arkadaşlar kaset diş boyutları konusunu , tali kiriş boyutları ile ilgili yönetmeliğini gündeme getirip o doğrultuda hesap yapıyorlar. Proğramlarda çift doğrultuda dişli döşeme çizimi oluşturun ,döşeme hesabı kaset döşeme olarak verecektir. Kaset döşeme yıllardır var ve ülkemizde yıllardır uygulanıyor. işin hazin tarafı yönetmeliklerde niye yok.Niçin tanımlanmıyor.

Geri